Je o co stát? Osmiletá gymnázia přestávají být elitními školami, ukázala studie. Ilustrační foto

Je o co stát? Osmiletá gymnázia přestávají být elitními školami, ukázala studie. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MF DNES

Úroveň osmiletých gymnázií klesá, přestávají být elitními školami

  • 769
Blížící se začátek školního roku přinese do mnoha rodin strašáka v podobě přípravy na přijímačky na střední školy. Nejdrsnější to bývá u páťáků, kteří míří na osmiletá gymnázia – u nich je zejména ve velkých městech výrazný převis zájmu. Jenže studie ukazuje, že osmiletá gymnázia přestávají být elitními školami.

Když se osmiletá gymnázia v polovině 90. let zaváděla, mluvilo se o nich jako o školách, které mají rozvíjet schopnosti nejnadanějších dětí. To se neděje vždycky. Dokládá to i nová studie Jany Strakové ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle ní na tento typ škol často chodí děti s průměrnými až podprůměrnými výsledky na předchozí škole díky tomu, že je rodiče přinutí se připravit na přijímačky.

Ukázalo to například porovnání čtenářské gramotnosti žáků 9. tříd a stejně starých studentů osmiletých gymnázií z let 2000 a 2006. Jiné to může být pouze tam, kde je míst mnohem méně než zájemců, a proto je těžší uspět.

Podle Strakové jde většinou o děti ze vzdělanějších rodin s vyššími příjmy. Ty neváhají investovat třeba do přípravy na zkoušky. Skutečně nadané děti, které škola ani rodiče na osmiletá gymnázia nenasměrují, na ně pak chodit nemusí.

Ministr víceletým gymnáziím fandí

Slabší děti mohou na gymnáziích uspět i proto, že nároky škol se snižují. "Zatím nehodlám měnit svůj pohled na víceletá gymnázia – fandím jim. Jsem ale přesvědčen, že jak padá celková úroveň základních a středních škol, padá i v případě osmiletých gymnázií," říká ministr školství Josef Dobeš.

Zároveň slibuje, že úroveň osmiletých gymnázií zlepší. "Když zatlačíme odspodu a zvýšíme kvalitu odborných škol a základních škol srovnávacími zkouškami, tak tím opět dostaneme elitní gymnázia na vyšší úroveň," představuje si Dobeš, který jinak s výsledky analýzy souhlasí.

Řeč je o srovnávacích zkouškách v pátém a devátém ročníku základní školy, které plánuje zavést nová vláda. Ty by měly ukázat, jak na tom jednotlivé školy jsou.

"A podobně jako by výsledky státní maturity měly být vodítkem pro vysoké školy, tak se čeká, že výsledky srovnávacích zkoušek by měly být vstupenkou a zvýhodněním dětí při vstupu na střední školu," říká ministr. Zkoušky by chtěl spustit ve školním roce 2012-13.

Matka třináctileté gymnazistky Ilona Zemanové z Olomouce své volby nelituje. "Možná to není tak výběrová škola, ale úroveň původní základky byla horší a na druhém stupni dále klesala," poukazuje na častý problém.

Navíc i práce socioložky ukázala, že se ještě vyplatí poslat dítě na osmileté gymnázium. Nenaučí se lépe češtinu ani matematiku, protože to dokáže stejně tak kombinace základní škola plus čtyřleté gymnázium, ale osmiletá gymnázia zvyšují jeho šanci, že se dostane na vysokou školu, zejména na práva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video