Středisko Dignitas ve švýcarském Forchu.

Středisko Dignitas ve švýcarském Forchu. | foto: Michal Šula

Urny v curyšském jezeře zůstanou záhadou. Klinika Dignitas vyvázla

  • 10
V dubnu našli potápěči v curyšském jezeře desítky uren. Přes výpovědi svědků, kteří viděli Ludwiga Minelliho, šéfa kliniky pro asistovanou sebevraždu Dignitas, vhazovat urny do vody, proti němu chybějí důkazy. Úřady nyní oznámily, že končí vyšetřování.

Ostatky sedmašedesáti lidí na dně curyšského jezera a raketově rostoucí bohatství. To jsou dva pojmy, které, zdálo se, spojuje jedno jméno. Ludwig Minelli. Jenže nově se k nim přidal pojem ještě jeden: zastavení vyšetřování.

Švýcarské úřady oznámily, že odložily případ podivného nálezu z letošního dubna. Dva potápěči tehdy našli na dně jezera v největším městě Švýcarska čtrnáct uren. Okamžitě se rozjelo vyšetřování a policejní potápěči vylovili ze dna dalších čtyřiapadesát uren.

Podezřelý byl jasný. Ve Švýcarsku existuje jen jeden muž, který je kontroverzní natolik, že plní noviny v zemích celé Evropy. Jediný, za kterým lidé z celé Evropy jezdí pro smrt.

Na klinice už umírali i Češi

Ludwig Minelli je šéfem sdružení zvaného Dignitas. Určité obdoby kliniky, kam můžete – i jako cizinec – přijet a nechat si legálně naordinovat smrtící koktejl. Jeho služeb využívají nejčastěji Britové, ale také Němci. A v klinice už umírali i Češi.

Obyvatelé Curychu museli přihlížet tomu, jak se na chodníku před klinikou hromadí rakve, které hodiny čekají na odvoz. Hrůzné podmínky a několikahodinové bolestivé umírání klienta popisovala zase jedna z žen, která na klinice v minulosti pracovala.

KLINIKA DIGNITAS

Klinika vznikla v květnu 1998. Její motto zní "důstojně žít a důstojně zemřít". Svým klientům poskytuje smrtící koktejl, po němž má následovat rychlá smrt.

Ve Švýcarsku působí více podobných zařízení. Tomuto však nebývale rostou zisky, přijímá klienty i ze států, kde je asistovaná sebevražda trestná, a existují svědectví o dlouhém a bolestivém umírání i špatných podmínkách.

Švýcarský server NZZ Online citoval státního zástupce Georga Stauba, podle něhož Minelli jako obžalovaný odmítl vypovídat. Nekomentoval prý ani svědectví, která jej usvědčují.

"Vždy vzal pět nebo i více uren, naložil je do auta a odjel v noci k curyšskému jezeru. Tam je vhodil do vody," řekl serveru Tagesschau novinář Bruce Falconer.

Také list NZZ am Sonntag přinesl dokument kliniky, v němž se hovoří o "svěření prachu curyšskému jezeru". Ale šlo skutečně o ony konkrétní urny? To podle NZZ Online nemohlo státní zastupitelství prokázat, a proto svědectví jako důkazy nepoužilo.

Jediným pojítkem, které by mohlo vést k Minelliho Dignitasu, byla identifikace prachu, jejž urny obsahovaly. Jenže některé schrány už ani neměly víka, další byly prázdné nebo plné jezerního sedimentu. Analýza DNA by byla zbytečná.

Šéf kliniky zázračně zbohatl

A tak bylo vyšetřování zastaveno. Prokazatelné tak vlastně zůstává jen jedno spojení z úvodu článku. Minelli a bohatství. Švýcarský magazín Beobachter vysledoval příjmy sdružení Dignitas a Minelliho osobní vlastnictví.

Zatímco zdanitelné příjmy stoupají z nuly při založení kliniky v roce 1998 až k 162 200 frankům (necelé tři miliony korun ročně) v roce 2007 (pozdější data nejsou zveřejněna), křivka zobrazující Minelliho majetek se zastavila těsně pod dvěma miliony franků, tedy v přepočtu na zhruba 36 milionech českých korun.

Odkud že tedy Minelli peníze získal? Částečně jako dědictví, ale nabytí 611 tisíc franků (zhruba 11 milionů korun) podle Beobachteru není možno dokázat.

Na řadu se tak opět dostávají dohady. Třeba ty, že Minelli, byť to švýcarské zákony zakazují, na smrti svých klientů vydělává. Že od nich přijímá, nebo dokonce vyžaduje dary, jež výrazně převyšují náklady na asistovanou sebevraždu.

"Měl by existovat zákon, který by organizacím provozujícím asistovanou sebevraždu přikazoval doložit každý jednotlivý případ, kdy, kdo, od koho a kolik peněz přijal," řekl Beobachteru vrchní státní zástupce Andreas Brunner. A dodal, že další švýcarská organizace, Exit, něco takového už nyní dělá. A dobrovolně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video