Úředník zpronevěřil městu milion korun

Bruntál - Radnici v Bruntále připravil podle policie o více než jeden milion korun Jiří Kozár, který v uplynulých letech vedl odbor správy majetku města. Nyní je nezaměstnaný a čelí obvinění ze zpronevěry. "Vyšetřovatel obvinil z trestného činu zpronevěry padesátiletého muže, který jako zaměstnanec úřadu vybíral od obyvatel města vratné jistiny na koupi bytů," sdělila policejní mluvčí Soňa Bradáčová.
Úředník v době od března 1996 do září 2000 osobně přebíral od lidí jistiny ve výši pět nebo deset tisíc korun. "Obviněný vybral celkovou částku převyšující milion korun. Peníze však neodváděl do pokladny, ale použil je pro vlastní potřebu. Trestní stíhání je vedeno na svobodě," uvedla Bradáčová.

"Kozar byl služebně nejstarší zaměstnanec městského úřadu. Lidi, kteří ho znali, šokovalo, že bral peníze," řekl současný vedoucí odboru správy majetku města Bruntál Miroslav Houdek. Obviněného muže se nepodařilo zastihnout. Lidé z jeho okolí uvedli, že o jeho počínání neměla tušení ani manželka, protože do rodinného rozpočtu zpronevěřené peníze neplynuly.

Mluvčí Městského úřadu Bruntál Alois Matuška uvedl, že zaměstnanci radnice odhalili nesrovnalosti při vybírání záloh od zájemců o koupi bytu na přelomu loňského a letošního roku. "Když se podezření potvrdila, zaměstnance jsme propustili a celou záležitost předali k prošetření orgánům činným v trestním řízení," řekl mluvčí.

Matuška dodal, že obyvatel, jejichž peníze bývalý zaměstnanec radnice zpronevěřil, se celá aféra nijak nedotkne. "Město své závazky vůči kupcům bytů plnilo a plní, je to naše povinnost. Až orgány činné v trestním řízení případ uzavřou, pak se zřejmě budeme domáhat náhrady škody po bývalém zaměstnanci občansko-právní cestou," doplnil.

Bruntálští úředníci tvrdí, že podobný případ už se opakovat nemůže. "Po odhalení zpronevěry tajemník nařídil, že veškerý platební styk musí jít přes pokladnu, nikdo jiný nesmí přijmout hotové peníze," vysvětluje Houdek. "Podobný systém tu byl i před tím, ale selhal lidský faktor. Proto jsme formu kontaktu s penězi lépe propracovali a důsledně ji kontrolujeme," dodal Matuška. Také jiná města si hotové peníze hlídají. "Je vyloučeno, aby se u nás stalo něco podobného jako v Bruntále," tvrdí například tajemník opavské radnice Tomáš Elis.

DALŠÍ PŘÍPADY ZPRONEVĚRY:

22. února 2001: Podezření ze zpronevěry radničního bonusu z provozování sítě mobilních telefonů dostalo bývalého zlínského radního Marcela Berku (ODS) před soudu. Hrozí mu až tříleté vězení.
29. ledna 2001: Bývalému řediteli Školského úřadu v Prostějově Jiřímu Suchomelovi hrozí tři roky vězení za špatné hospodaření s majetkem státu. Vyšetřovatel ho podezírá že zpronevěřil peníze a dopustil se stotisícových podvodů.
9. března 2000: Náměstka olomouckého primátora Richarda Pavla poslal Krajský soud v Olomouci na tři roky do vězení za údajnou zpronevěru peněz určených pro povodňová evakuační střediska.
, ,

Video