ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Úředník zodpovědný za pohřebnictví sám pohřby vypravoval, ve spolku skončil

  • 3
Úředník ministerstva pro místní rozvoj, na jehož možný střet zájmů při pohřbívání mrtvě narozených dětí upozornila MF DNES, rezignoval na post výkonného ředitele spolku Tobit. Právě tento spolek zmiňované pohřby zajišťovali a jeho členové coby takzvaní vypravitelé posledního rozloučení inkasovali od státu pohřebné pět tisíc korun.

Úředník Tomáš Kotrlý je přitom autorem chystané novely zákona o pohřebnictví, která pohřbívání mrtvě narozených dětí řeší.

Spolek Tobit, který má uzavřeny smlouvy s nemocnicemi napříč republikou, tvrdí, že od svého založení před třemi lety zajistil celkem jen osmnáct pohřbů dětí zemřelých před narozením a „napomohl nemalému počtu rodičů“, aby jim bylo umožněno se se svým dítětem rozloučit a pohřbít jej. Kotrlý byl přitom až do doby, kdy se o fungování spolku začala zajímat MF DNES, výkonným ředitelem (psali jsme zde).

Spolek teď oznámil, že Kotrlý rezignoval. „Kolega Tomáš Kotrlý, který odstoupil z funkce výkonného ředitele, vypravil celkem pět pohřbů dětem zemřelým před narozením, jejichž těla by jinak skončila v nemocničním odpadu,“ uvedla předsedkyně spolku Jana Vališová.

Kolik dostali, nikdo neověří

Její slova o počtech pohřbů a následně inkasovaném pohřebném od státu, se však ověřit nedají. Úřad práce, který peníze vypravitelům pohřbů vyplácí, konkrétní žadatele nespecifikuje. Za loňský rok přitom vyplatil 2 731 dávek a za prvních 9 měsíců letošního roku pak 1 981.

Nárok má buď rodič dítěte, nebo kdokoliv, kdo pohřeb vypraví. Bez ohledu na to, kolik stojí, stát vyplácí taxu pět tisíc korun.

MF DNES má k dispozici tři faktury, které dokládají, že úředník Tomáš Kotrlý pohřby mrtvě narozených dětí sám organizoval a zajišťoval zpopelnění. Dvě jsou z ledna letošního roku, další pak z dubna. Vystavila je liberecká pohřební služba na jméno právě Kotrlého a všechny znějí na rovných pět tisíc korun (přesně tolik vyplácí stát jako pohřebné) za zpopelnění ostatků dítěte. Na dvou fakturách je vyplněno místo úmrtí – nemocnice Liberec. Právě s Libercem má Tobit také uzavřenu smlouvu o spolupráci z roku 2014. Ty samé faktury přišly o víkendu do datové schránky státní tajemnice ministerstva pro místní rozvoj Zdeňky Pikešové. Ta možný střet zájmů ministerského úředníka vyšetřuje.

Šlechtová: Je to etický problém

Prozatím zjistila, že Kotrlý žádal o vyplacení pohřebného skrze advokátku a úřadům předkládal faktury, které byly na stejnou částku jako výše státního příspěvku. Tedy na pět tisíc korun.

„Náklady na vypravení pohřbu, které si účtovala příslušná pohřební služba, byly ve stejné výši, jako je výše pohřebného. Z daného postupu tedy dle doložených podkladů nevznikl žádný finanční prospěch. Z pohledu dodržování zákona o státní službě nebylo proto shledáno jeho porušení,“ uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. „Ministryně Karla Šlechtová však v podobném jednání shledává morální a etický problém,“ dodala mluvčí s tím, že nyní se ministerstvo zabývá právě etickou rovinou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video