Úředníci z ministerstva spolupracovali se zločinci

  • 375
Když před půl rokem začali detektivové vyšetřovat skupinu podnikatelů z takzvané lihové mafie, netušili, že nakonec "zabouchají" i na dveře vysoce postavených úředníků ministerstva dopravy. A že půjde o další případ propojení zločinců na státní správu.

ČTĚTE TAKÉ:
Biolíh bude od příštího roku dobrý byznys
Protikorupční policie zatýkala na ministerstvu

Mezi sedmi lidmi, kteří byli zatčeni při tajné policejní akci Antropoid, jsou totiž dva úředníci z resortu dopravy - Josef Láznička, tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury, a Ludmila Švarcová, vedoucí sekretariátu náměstka Petra Pospíchala z odboru agend řidičů.

"Uložil jsem náměstkovi dovolenou a celý sekretariát je uzamčen, zapečetěn a je k dispozici policii," řekl ministr dopravy Milan Šimonovský.

Přestože jde v případu o podezření z korupce, nepodílel se na operaci specializovaný protikorupční útvar, ale úplně jiná složka policie - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Případ vyšetřují detektivové z odboru V4. Ten se obvykle zabývá zločineckými strukturami, které jsou napojeny třeba na ruskojazyčnou či balkánskou mafii.

Zárodek celé operace se tedy týkal podnikatelů, kteří obchodovali s lihem a měli loni zájem získat licenci státu na dodávky biopaliv, které by se míchaly do benzinu. To jsou lukrativní, miliardové obchody.

To, že je tato skupina podnikatelů napojena na státní úředníky, se zjistilo až jako vedlejší produkt při sledování této skupiny.

Čtvrteční policejní akci, při které bylo zatčeno sedm lidí, odstartoval jeden z podezřelých, olomoucký lobbista František Vybíral. Ten se prý pokusil výměnou za beztrestnost uplatit detektivy. Byl zatčen, když přinesl peníze.

Vybíral má kromě napojení na státní správu právě i kontakty s podsvětím. V podezřelé skupině údajně fungoval jako prostředník pro korupci. Podnikatelé údajně dávali Vybíralovi úplatky, které on prý předával úředníkům.

Kromě ministerstva dopravy udělala policie zátah i v lihovaru Kolín. Generální ředitel Jaromír Janata a Rostislav Polák jsou podezřelí, že prostřednictvím Vybírala poskytli úplatek státním úředníkům právě kvůli výrobě bioetanolu.

V tomto případě byl prostředníkem jejich spolupracovník Josef Jurka, který byl prý rovněž zadržen.

V lihovaru Kolín se vyrábějí všechny druhy kvasných lihů. Závod má největší kapacitu výroby lihu v Česku.

"Řekněte, že nic nevíte"
Ivoše Peera, člena představenstva lihovaru, odvolali z domova, aby jel situaci do lihovaru řešit. "Volal mu mistr z práce, že je tam policie," řekla MF DNES Peerova manželka.

Ivoše Peera pak MF DNES zastihla v lihovaru. Hned vedle něho stáli vyšetřovatelé. "Pan ředitel Janata tady není. Já vám nesmím nic říkat. Všichni jsou na dovolené," tvrdil.

Pak se radil s policisty a řekl: "Z příkazu vyšetřovatele nemůžeme poskytovat žádné informace."

Do podezřelé skupiny patří i údajný spekulant s pozemky, pražský podnikatel v oboru realit Miloš Červenka. Červenka a Vybíral spolupracovali na realitních projektech.

"Jednali spolu o tom, že by vstoupili do projektu na přebudování vlakového nádraží Praha-Smíchov," řekl MF DNES zdroj z policie. Smíchovský areál by se měl zčásti přebudovat na obchodní centrum.

Červenka do roku 1991 pracoval na ministerstvu zahraničních věcí. Po sametové revoluci zbohatl na skupování restitučních nároků a obchodoval s pozemkovým fondem. Jen v Praze tak od státu převzal přes 150 hektarů.

Úředníci byli obviněni z korupce

10. březen - Šest lidí ze sedmi zadržených, včetně dvou úředníků ministerstva dopravy, vyslechlo obvinění z trestných činů uplácení a braní úplatků. Ve čtvrtek je zadržela policie. ČTK to potvrdil mluvčí pražského státního zastupitelství Martin Omelka.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video