V areálu jihlavské nemocnice stojí dokonce hned tři přístřešky vedle sebe. Stavbu altánků tam také prověří úředníci. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavští úředníci prověří altánky v nemocnici, zda to jsou černé stavby

  • 21
Stejný typ přístřešku, který stavební úřad v Jihlavě klasifikoval na jedné ze zahrádek ve městě jako nepovolenou stavbu, stojí i v areálu jihlavské nemocnice. A dokonce hned tři přístřešky vedle sebe. Stavbu altánků tam prověří úředníci.

V jihlavské nemocnici stavební úřad dosud nezakročil, stavbu totiž nikdo neohlásil a ani si na ni nikdo nestěžoval. Podle vedoucího úřadu Michala Jarca nyní úředníci vyrazí na místo a seznámí se se situací.

Přenosná stavba

I přenosné stavby, pokud jsou umístěny na pozemku déle než 30 dní, vyžadují územní souhlas. Ten je pouze jednoduchým vyjádřením - souhlasem stavebního úřadu, že konkrétní umístění na konkrétním pozemku je v pořádku, jinými slovy, že tak, jak je výrobek umístěn, není v rozporu s předpisy.

Konstrukce v nemocnici však podle něj nutně nemusí být posuzována jako černá stavba - tedy stejně jako stejný typ přístřešku na Bedřichově.

Tam na zahradě své matky postavil altánek Petr Olejníček. Úřad věc nyní řeší v přestupkovém řízení jako černou stavbu a staviteli podle zákona hrozí až půlmilionová pokuta (více o případu čtěte zde).

V areálu nemocnice stojí stejný typ výrobku a konstrukce, napevno uchycený k zemi. Ani v jihlavské nemocnici však o žádné povolovací razítko stavební úřad nežádali.

"Není to potřeba, nejedná se o stavbu, ale jen o posezení pro pacienty," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Pytlíková.

"Zda jde o stavbu, záleží na posouzení na daném místě," reagoval vedoucí jihlavského stavebního úřadu Michal Jarco.

"Musíme v řízení prokázat, že jde o výrobek plnící funkci stavby a že tam stála tu dobu, která už podléhá režimu stavebního zákona," dodal Jarco s tím, že v takových případech úřad mezi hříšníky nerozlišuje.

Úředník musí posoudit například i to, zda stavba nevadí svému okolí.

Nemocnice se asi trestu vyhne

"Asi by se nikomu nelíbilo, kdyby mu soused umístil takový přístřešek třeba před okna anebo v těsné blízkosti zdi jeho domu tak, že všechna voda ze střechy teče na tu zeď a k základům," dodal Jarco s tím, že právě to byl případ stavby přístřešku na Bedřichově.

"A pokud je tohle všechno v pořádku, stavební úřad proti umístění takového výrobku nijak nezasahuje," dodal Jarco.

Upozornil ale, že i v případě zahájení správního řízení se proti následnému verdiktu, který musí úřad zdůvodnit, stavebník může odvolat.

Úředníci budou nahráváni

Letní přístřešek Olejníček smontoval na zahradě letos v květnu a altánek na ní vydržel do konce srpna.

Proti postupu stavebního úřadu, který altán klasifikoval jako černou stavbu, podal Olejníček stížnost. Krajský úřad pak na žádost tajemníka magistrátu prověřoval podobné případy z minulosti.

"Věc je prošetřená a nadřízený úřad neshledal na postupu stavebního úřadu žádná pochybení," řekl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

To se však netýkalo právě přestupkového řízení ve věci černé stavby přístřešku. Tuto věc krajský úřad neprověřoval z důvodu, že nebyla do doby prověrky uzavřená. A magistrát v ní sám přiznal pochybení.

"Úředníci nepostupovali, jak by měli. Pro nás to je přínosné ponaučení. Veškerá přestupková řízení budou nyní nahrávána pro případ podobného sporu," řekl Tulis.

Paradoxně právě nahrávka, kterou za vědomí úředníka pořídil při jednání s úřadem Petr Olejníček, vedla magistrát k odhalení některých chyb při jednání úředníků. Například, že jim při projednávání přestupku hrálo hlasitě rádio.

"To, že hrálo rádio, je určitý detail, který jsem pracovníkům vytkl, také mě to překvapilo," řekl Jarco.

Petr Olejníček se však obvinění ze zhotovení černé stavby nevyhne. V nejbližších dnech by mu mělo dorazit obvinění ze stavebního úřadu, podle paragrafů mu tak může hrozit až půlmilionová pokuta. Podle Jarca je ale horní sazba v podobných případech neadekvátní.

"U jednoduchého přístřešku to bude jistě u spodní hranice, a správní orgán od pokuty může dokonce úplně upustit," uzavřel šéf stavebního úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue