František Oldřich Kinský

František Oldřich Kinský | foto: Zbyněk Stanislav, ČTK

Úředníci neotevřeli Kinského hrobku, kníže byl zpopelněn v Argentině

  • 10
Rozepře knížete Františka Oldřicha Kinského se státem neskončila ani po jeho smrti. Kníže zemřel v Argentině, ale pohřben chtěl být v rodinné hrobce na Kladensku. Tamní úředníci mu to ale neumožnili, klíče od hrobky pozůstalým nevydali.

Muž, který se léta soudil s Českou republikou o majetek, si nikdy nepřál být pohřben v Argentině, kam s matkou za 2. světové války emigroval, ale v rodinné hrobce v Jarpicích na Kladensku. Když 1. dubna po dlouhé nemoci v cizině zemřel, synové a přátelé mu chtěli jeho přání splnit. Neuspěli. Klíče od rodinné hrobky, která je v majetku státu, nedostali.

"Když jsem za úředníkem, který má hrobku na starosti, přišel, oznámil, že mi klíče nevydá. Na otázku, zda je alespoň nějaká možnost, že by kníže byl v hrobce pohřben, odpověděl, že možná – v případě, že sami hrobku otevřou a opět zamknou," uvedl rodinný přítel Kinských Girolamo Giormani.

Pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdí, že jinak jednat nemohli.

Řešit to měl někdo z rodiny

"Přítel Oldřicha Kinského, který není v příbuzenském vztahu s jeho rodinou, se neprokázal jakýmkoliv zmocněním rodiny Kinských. Proto mu úřad klíče od hrobky nemohl vydat," vysvětlila vedoucí oddělení komunikace úřadu Jana Rennerová. Učiní tak pouze tehdy, až se na úřad obrátí někdo z rodiny, případně právní zástupce s plnou mocí.

Pohřbít knížete do hrobky v Jarpicích se už nepodaří. V úterý byl v Argentině zpopelněn.

"V tom hrobu jsou uloženy ostatky jeho sourozenců a předků. Přál si spočinout vedle nich, nic jiného; a tento stát to kvůli jednomu razítku nedovolil," postěžoval si advokát Kinských Jaroslav Čapek.

Pokusí se alespoň o to, aby se do hrobky dostala urna s popelem knížete. Jednání úředníků nechápe více lidí.

"Myslím, že by měl být v Jarpicích pohřbený. Patří sem, nikdy jsme proti tomu nebyli," řekl místostarosta obce Pavel Novák.

Také vedoucí odboru kultury slánské radnice Vladimír Přibyl je přesvědčen, že stát měl Kinského pohřeb v Jarpicích umožnit. "Členy své rodiny tu Kinští pohřbívali za totality i v 90. letech. Nevím, proč by tomu mělo být teď jinak," poznamenal.

Představy Vladimíra Přibyla, který se věnuje péči o památkové objekty na Kladensku, jdou ještě dál.
"Ministerstvo financí by mělo hrobku vrátit zpět rodině Kinských, ať ji využívají, ať se o ni starají. Komu nebo čemu jinému by měla hrobka sloužit? Myslím, že veřejnosti určitě ne," uvedl Přibyl.

Urna s popelem knížete Františka Oldřicha do ní podle něj jednoznačně patří.

Hrobka v Jarpicích na Kladensku se řadila mezi více než stovku nemovitostí, jejichž navrácení se František Oldřich Kinský domáhal u soudů. Spor o hrobku prohrál u kladenského okresního soudu už před několika lety.

"Kníže se poté rozhodl znovu na soud neapelovat, přišlo mu pod jeho úroveň soudit se o mrtvoly svých příbuzných," řekl rodinný přítel Girolamo Giormani. Podle něj kníže nepřijal ani nabídku, aby si objekt od státu odkoupil.

Hrobka stojí na samotě mimo obec a bývala častým cílem zlodějů a vandalů. Po opravách okapů a části štítu už není v havarijním stavu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video