Úředníci jsou nervózní ze změn

Pardubice - Více než osm set zaměstnanců čtyř okresních úřadů v Pardubickém kraji zažívá pocity, které dosud znali jen z doslechu. Řada z nich se bojí, že přijde o místo ve své kanceláři a bude dojíždět do jiného města, anebo si dokonce bude muset sehnat jinou prácinež na úřadě.

Poslanci už minulý týden rozhodli, že okresní úřady zaniknou a část jejich zaměstnanců se bude na konci letošního roku stěhovat do nových pověřených obcí. Jak přesně to bude probíhat, dosud není jasné.Sněmovna schválí příslušné zákony nejdříve 9. dubna.

„Situace na zaměstnance okresního úřadu nepůsobí dobře, jsou nervózní, protože nevědí, jak to dopadne,“ uvedl přednosta Okresního úřadu ve Svitavách Václav Olbert.

„Osobně to nevnímám jako žádné drama. Je ale možné, že to labilnější povahy hůř nesou. Mnoho lidí tu pracuje hodně dlouho. Každá změna zaměstnání samozřejmě přináší stres,“ řekl předseda odborové organizace Okresního úřadu v Ústí nad Orlicí Jiří John.

Mají se úředníci čeho bát? Ze čtyř okresních úřadů by se měli rozejít na celkem čtrnáct pověřených obcí. Zatím ale není jasné, podle jakého klíče budou do jednotlivých měst rozděleni. Pravděpodobné je, že do toho budou mluvit i starostové měst. Jisté je, že část úředníků vybraných pro některé město tam dojíždět odmítne a bude si hledat jiné místo.

Přednosta okresního Úřadu v Chrudimi Jan Řezníček potvrdil, že do Hlinska z Chrudimi je ochotno dojíždět méně lidí, než kolik tam vznikne nových míst. „Žádné číslo ale v tuto chvíli říct nemohu. Konkrétní jednání s jednotlivými zaměstnanci jsme nedělali, nyní by to bylo předčasné,“ uvedl Řezníček.

Přednostové se však shodují, že problém s dojížděním se dotkne malé části úředníků, většinu nečekají velké potíže. „Naštěstí v Poslanecké sněmovně neprošly jako pověřená obec Králíky, tam by se asi dojíždět nedalo,“ uvedl například přednosta Okresního úřadu v Ústí nad Orlicí Ivan Týče.

I kdyby ale nikdo z úředníků nepřišel o místo, zaměstnanci okresních úřadů by byli přesto nespokojeni. Narozdíl od starostů nových pověřených obcí je většina z nich hluboce přesvědčena o tom, že reforma státní správy je nesmyslná a běžným lidem zkomplikuje život. Jsou to ale státní zaměstnanci, a tak nikdo z nich to neříká nahlas. „Je to politické rozhodnutí, které nezbývá než respektovat. Většina úředníků si o tom myslí své. Čas ukáže, jaký to byl pro občany přínos,“ řekl předseda odborové organizace Okresního úřadu v Ústí nad Orlicí Jiří John.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video