Úřednice získala 290 tisíc za techničáky

  • 1
Hloubková kontrola odhalila zpronevěru na plzeňském magistrátu. Úřednice odboru dopravy neodevzdávala některé poplatky vybrané za změny v technických průkazech aut. Městskou kasu tak za dva roky připravila nejméně o 290 tisíc korun.

Úřednice na odboru dopravy pracuje od roku 2002.

"Je tu jen na dobu určitou za ženu, která je na mateřské dovolené. Děláme vše, abychom s ní okamžitě rozvázali pracovní poměr," potvrdila mluvčí plzeňské radnice Zdena Kubalová.

Představitelé města v úterý odnesou na státní zastupitelství trestní oznámení. Ženu podezírají ze zpronevěry. Úřednice je podle informací MF DNES v současné době ve stavu nemocných.

"Vedení Magistrátu se připojí k trestnímu řízení a od podezřelé zaměstnankyně bude chtít zcela uhradit způsobenou škodu," potvrdila Kubalová.

Plzeňský primátor Jiří Šneberger řekl, že hloubková kontrola na odboru ještě neskončila. Její konečné výsledky by měl mít do dvou týdnů.

"Agendu týkající se vozidel jsme před třemi lety převzali od státu. Tehdy jsme museli přijmout i jejich postupy. Nyní jsme je upravili podle vlastních potřeb a kontrola odhalila tento případ," vysvětlil Šneberger.

K podobným zpronevěrám může docházet podle něj tam, kde úředníci pracují s penězi. "Před třemi lety jsme podobný problém se zpronevěrou peněz řešili na městské policii," dodal primátor.  

Úřednice vybírala poplatky od majitelů aut za to, že jim vozy zapsala do registru, při změnách v technických průkazech nebo za jiné administrativní činnosti. Peníze však neodevzdala do městské kasy, část si jich nechala pro sebe.

V dobách, kdy evidence obstarávala ještě policie, majitelé aut "platili" za služby kolky. Když evidence v červenci 2001 přešla na města, ta kolky vydávat nemohou. Proto musí žadatelé na přepážkách platit v hotovosti. 

Na odboru dopravy je 60 pracovníků, před převzetím evidence řidičů a vozidel jich bylo 13. "Pracovníků už bylo tolik a systém byl nepřehledný, proto jsme přistoupili k rozdělení odboru," vysvětlila Kubalová.

,

Video