Úřednice: Zaplaťte a zařídím to

  • 109
Potřebujete něco na stavebním úřadě? Zaplaťte a vše zařídím. Úřednice rokycanské radnice Dagmar Svobodová podobnou nabídku přednesla zástupcům firmy Stapom. Svobodová to dnes popírá, ale podnikatelé si jednání skrytě nahráli diktafonem. Poslechněte si audio.

Záznam má MF DNES k dispozici. "Pokud budete chtít oficiálně zkolaudovat budovu, tak můžu zařídit podklady pro rozhodnutí tak, aby to proběhlo hladce," říká úřednice na nahrávce.

Za kolik? ptají se jí podnikatelé. "To bych nechala otevřené. Budeme se domlouvat průběžně," odpovídá. O chvíli později jim vylíčí, jak "známým" vyřídila na úřadu vše potřebné pro stavbu prodejny. Za patnáct tisíc korun.

Svobodová, která je zástupkyní vedoucího stavebního úřadu, přesto tvrdí, že jde o nedorozumění. "Bavili jsme se obecně. Určitě jsem neříkala, že by mi někdo měl dát nějaké peníze," hájí se.

Její nadřízený, tajemník rokycanského úřadu Slavomír Špicl, tomu však příliš nevěří. Slyšel totiž nahrávku. "Pokud je to autentický záznam s paní, kterou jste jmenoval, vypadá to, že si říkala o úplatek," říká diplomaticky a dodává: "Je to samozřejmě na řešení, a to řešení okamžité."   


Úřednice chtěla peníze, spadla ale do pasti
"Řekl bych, že to jednání bylo na ni připravené. Pokud to byla ona, tak do připravené díry spadla. Samozřejmě svojí vinou a není o čem moc diskutovat," konstatuje tajemník rokycanské radnice Slavomír Špicl, který si záznam poslechl.

Svobodová, zástupkyně šéfa stavebního úřadu, oslovila firmu Stapom v září loňského roku. Požadovala po ní tehdy šestatřicet tisíc korun za to, že předchozí majitelé společnosti ji v roce 1996 nevymazali z úředních registrů, kde byla vedena coby odpovědný zástupce.

"Protiprávně užívali mé jméno," je přesvědčena Svobodová. Když jí na následné schůzce zástupci firmy naoko přislíbili požadované peníze (podle právníků přitom na ně nemá nárok), nabídla jim ještě něco navíc - nadstandardní služby, které jim coby státní zaměstnankyně na stavebním úřadu může poskytnout.

Miloslav Beneš, majitel firmy, se na celou kauzu dívá jinak. Chtěl na konkrétním příkladu ukázat, že úplatky na úřadech otevírají dveře.

"Pořád mně připadá, že v téhle zemi si úředníci neuvědomují, že žijí z daní občanů. Víte, naše firma úplatky nedává, a jestliže bude člověk určité věci přehlížet, bude jen korupční klima podporovat," vysvětluje, co jej k neobvyklému zveřejnění případu vedlo.

Přestože o podivných nabídkách informoval nadřízené Svobodové už loni v říjnu, doposud úřednice na svém postu pracuje. "Já s tím samozřejmě chci něco udělat, ale potřebuji důkaz. Nemůžu někomu dát výpověď a říct: Slyšel jsem, že jste se o něčem dohadovali," říká tajemník Špicl s tím, že dokud mu Beneš a spol. nedá nahrávku, nic nemůže dělat.

Podle podnikatele je to jen výmluva. "Očekávali jsme, že si nás pozve starosta a prádlo se vypere doma. Kdykoli mohli zavolat a požádat nás, abychom jim záznam pustili. To jsme jim hned při prvním jednání nabídli," vysvětluje Beneš, proč se rozhodl celou věc zveřejnit.

Zároveň naznačil, že se vše obrací proti němu - rokycanská radnice urychlila kontrolu v jeho firmě.

Co na popsaný příběh říkají paragrafy? Nejspíš nejde přímo o korupci. "Nejspíš to nebylo podplácení, spíš porušení pracovní kázně, protože tohle by obstarávat neměla. Nenabízela jim: Přijďte za mnou a já vám to za patnáct tisíc povolím, i když na to nebudete mít nárok," soudí advokát Oldřich Choděra.

A může nahrávka obstát u soudu jako důkaz? Na tom se právníci nedokážou shodnout. "Pořízení tohoto záznamu pravděpodobně nebude trestným činem ani porušením listiny základních práv a svobod. A bude tedy pravděpodobně i použitelným důkazem. Důraz kladu ale na slovo pravděpodobně, protože případ neznám detailně," míní advokát Václav Vlk.

Choděra je naopak přesvědčen, že u soudu by nahrávka neobstála. I když: "U soudu by to použít nemohli. Jenže u nás to nefunguje jako v Americe, kde se porotci vždy chovají, jako by neexistovala," naznačuje Choděra, že by se u českých soudů nejspíš neoficiálně k záznamu přihlíželo.

Nechci zrovna zlato, jen pár tisíc
Nahrávka, kterou si pořídili zástupci firmy Stapom, zachycuje okamžik, kdy jim úřednice Dagmar Svobodová nabízela nadstandardní služby. Za úplatu.

Podnikatelé: Ta naše spolupráce by fungovala na jaké bázi?
Svobodová: To záleží na tom, co budete chtít. Pokud budete chtít oficiálně zkolaudovat budovu, tak můžu zařídit podklady pro rozhodnutí tak, aby to proběhlo hladce.


P: Jak jste řekla minule, že byste nám tyhle věci dělala za úplatu, potřebujeme vědět, co byste za to chtěla.
S: To bych nechala otevřené.

P: Vy jste schopná vyřešit i věci s hygienou?
S: Tak. Projekt, hygienika, hasiče a doklady, které jsou potřeba pro tu očitou změnu nebo stavební povolení...

P: ... já připravím rozklad kauzy, vy řeknete, že za to chcete nějakou sumu?
S: Tak. Ale bude to různé. Můžete po mně chtít třeba jenom, abych zašla za hygienikem... Někdy budete chtít, abych to vyřešila od začátku do konce. Někdy to bude chtít jenom něco malého. Já vám zpětně řeknu, kolik jsem na tom strávila času, kolik úsilí a telefonátů.

P: Zajímalo by mě zhruba, kolik by to stálo?
S: Dopředu nedokážu vůbec nic říct... Teď jsem si tak vzpomněla. Dělala jsem pro známé stavební úpravy se změnou užívání. Vyšlo to i s projektem na patnáct tisíc. Říkám to pro ilustraci... To není zas taková divočina. Abyste si nemysleli, že mě platí zlatem...

Úřednice rokycanské radnice Dagmar Svobodová, která za odměnu nabídla podnikatelům nadstandardní služby, 9. února 2004.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video