Íránskou delegaci vede velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii  Ali Asghar Soltanieh (19.10.2009)

Íránskou delegaci vede velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Ali Asghar Soltanieh (19.10.2009) | foto: AP

Uran si vzít nedáme a s Francií nejednáme, hatí Írán jednání

  • 13
Írán nehodlá zastavit obohacovaní uranu, i když bude jaderné palivo pro reaktor dostávat z ciziny. Maří tak plán velmocí, podle něhož by Teherán dodal uran, velmoci ho obohatily, vyrobily tyče pro reaktor, a snížily tak hrozbu, že Írán vyrobí nukleární zbraň. S tím ale Íránci nepočítají a ve Vídni navíc odmítli jednat s Francií.

"Írán ve Vídni nepovede přímé rozhovory s Francií, v minulosti totiž selhala při dodávkách jaderného materiálu," citovaly agentury prohlášení Teheránu v rakouské metropoli, kde jeho zástupci měli usednout k jednacímu stolu s americkými, ruskými a právě i s francouzskými jadernými dohlížiteli.

Není to jediné překvapení, které íránští představitelé zástupcům několika světových mocností v Evropě přichystali. Jak ještě před jednáním prohlásil mluvčí íránské agentury pro atomovou energii, "to, že budeme nakupovat jaderné palivo od jiných zemí, neznamená, že zastavíme vlastní aktivity spojené s obohacováním uranu".

Íránský jaderný program

Proč se Západ bojí? Vyrobí Íránci jadernou zbraň?

Tím se ovšem částečně hatí samotný účel vídeňských rozhovorů, Rusko se Spojenými státy a s Francií měly totiž pro zemi připravený návrh. Írán by vyvezl do Ruska dvanáct set kilogramů vlastního uranu obohaceného do pěti procent (tedy asi 75 procent celkových zásob).

V Rusku by se uran obohatil na vyšší stupeň a ve Francii by z něho vyrobili tyče pro jaderný reaktor. Kdyby Írán na návrh přistoupil, oddálil by možnost vyrobit atomovou bombu, k níž je zapotřebí nejméně tisíc kilogramů uranu obohaceného na nízké hodnoty. Pro atomovou hlavici pak musí být uran obohacen na více než devadesát procent.

K jaderné hlavici by se Írán mohl dopracovat v letech 2010 až 2015

Teherán ale prý není na vývoz připraven. Nechce se zbavovat svých zásob lehce obohaceného uranu a chce s ním nadále disponovat.

Odborníci ze Spojených států odhadují, že současné zásoby dávají Íránu možnost dopracovat se k atomové hlavici mezi lety 2010 a 2015. Írán popírá, že o něco podobného usiluje.

Rozhovory se konají pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a navazují na ženevská sedmistranná jednání o nukleární problematice. Írán musí vyvrátit podezření o vojenském jaderném programu, jinak ho čekají zpřísněné sankce.

Ačkoli je podle analytiků dohoda týkající se dodávek jaderného paliva ze zahraničí přijatelná pro všechny strany, ve Vídni je prý třeba dohodnout mnohé detaily. Zatím se předpokládá, že v cizině bude uran pro Íránce obohacen asi na dvacet procent.

"Je ale možné, že za určitých podmínek budeme potřebovat uran obohacený na třiašedesát procent. Budeme ho kupovat pod dohledem MAAE, nebo si ho obohatíme sami," řekl poradce íránského jaderného vyjednávače Abolfazl Zohrehvand.

Írán obohacuje uran v Natanzu, ale teprve v září přiznal, že buduje další provoz. V Ženevě pak 1. října souhlasil s tím, že do tohoto objektu pustí inspektory MAAE.

I přes překvapivá prohlášení před samotným zahájením jednání, prohlásil generální tajemníka MAAE Muhammad Baradej, že začátek rozhovorů byl konstruktivní a že se ubírají dobrým směrem.

"Byl to dobrý start, spíše konstruktivní setkání. Diskutovalo se o většině technických témat. Setkání bude pokračovat zítra v 10 hodin," citovala agentura Reuters Baradejovo prohlášení k novinářům po zhruba tříhodinových rozhovorech, které se konaly za zavřenými dveřmi

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video