Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Úřady zatrhnou starostovi prodej rybářských lístků. Jde to i jinak, tvrdí

  • 45
Českokrumlovský městský úřad se rozloučí s úředníkem Radkem Märtlem, který prodával rybářské lístky ve firmě starosty Frymburka. Cizinci, kteří na Lipně rybaří, proto budou muset pro lístek do Krumlova. Obcím, podnikatelům ani rybářskému svazu se to nelíbí a tvrdí, že je chyba v zákoně. Ministerstvo zemědělství ho měnit nechce, protože si úřady podle něj mohou pomoci samy.

"Pan Märtl je zaměstnancem města Český Krumlov na částečný pracovní úvazek, jeho pracovní smlouva končí k 31. říjnu a o prodloužení smlouvy nejednáme," sdělil iDNES.cz tajemník MÚ Jindřich Fadrhonc.

Na jednání Radka Märtla poukázal iDNES.cz v pátek. Úředník zaměstnaný v Českém Krumlově a na radnici Frymburka prodává rybářské lístky v soukromé firmě frymburského starosty Oto Řezáče. Podle některých podnikatelů si starosta zařídil něco, na co ostatní nedosáhnou. iDNES.cz má také k dispozici doklad, který dokazuje, že lístek firma prodávala v balíčku s povolenkami, ze kterých měla Řezáčova cestovní agentura desetiprocentní zisk (více čtěte tady).

LÍSTKY A POVOLENKY

Státní rybářský lístek

- je podklad pro vydání povolenky rybářským svazem k lovu ryb na území České republiky
- vydávat a odebírat ho mohou jen obce s rozšířenou působností
- peníze z rybářského lístku zůstávají úřadům

Rybářská povolenka

- oprávnění k lovu
- vydává je uživatel revíru, tedy například Český rybářský svaz, který se může dohodnout a za určitých podmínek povolenky přeprodat
- peníze jdou rybářskému svazu a prodejci

"Pokud se potvrdí vaše informace o účtování rybářských lístků v balíčku, pak může být smlouva s panem Märtlem ukončena dříve," dodal Fadrhonc.

Podle Märtla Frymburk žádnou výhodu nezískal. "Může sem přijet třeba prodejce z Černé v Pošumaví a v sobotu nebo v neděli lístek dostane," hájil se minulý týden úředník.

Řezáč tvrdí, že Märtl "poskytuje výkon státní správy, protože jinak to stát neumí".

"Kdyby mě požádalo město Český Krumlov, tak může sedět na úřadě. Ale zdá se mi rozumnější, že když si klient přijde koupit povolenku, tak mu v rámci nějakých služeb a čestnosti v této zemi umožníme, že si koupí od úředníka i lístek," vysvětloval Řezáč, proč Märtl nesedí na úřadě, ale v soukromé firmě. Na otázky iDNES.cz reagoval podrážděně a vulgárně.

Zákon o rybářství se nezmění

Řezáč dokázal při podnikání obejít zákon o rybářství a využít toho, že zájemci o lovení musí z Lipna pro lístky pouze do Českého Krumlova. Podle místních starostů, rybářů i podnikatelů je zákon špatný a cizince cesta a úřední hodiny od koupi lístku odrazují.

"Je naprosto nepochopitelné, že musí návštěvníci Lipenska pro rybářský lístek až do Krumlova. Mám zhruba spočítáno, že vyjma těch, kteří si rybaření raději odpustí, si asi 60 procent hostů povolení obstará, ostatní pytlačí," napsal iDNES.cz Petr Anderle, provozovatel kempu v Horní Plané.

Těžko dostupné lístky trápí rybáře i jinde

Jednatel Českého rybářského svazu Jan Štípek upozorňuje, že podobné problémy řeší i u dalších vodních nádrží - například u nádrže Skalka na Chebsku, na jižní Moravě na Novomlýnských nádržích nebo na řekách ve východních Čechách, kam jezdí cizinci lovit pstruhy.

"Zákon nevyhovuje logice věci a snaze, aby k nám jezdili turisté," domnívá se Štípek. Podle něj se svaz snažil o změnu paragrafu zákona několikrát, ale bezúspěšně.

Ministerstvo zemědělství o situaci ví, měnit zákon podle něj ale není nutné, protože existují jiná řešení. "Ředitel úřadu má pravomoc upravit v odůvodněných případech a třeba i na přechodnou dobu, například na sezonu, úřední hodiny. Obec s rozšířenou působností zase může se souhlasem ministerstva vnitra delegovat určité pravomoci na obecní úřady," sdělila mluvčí resortu Tereza Magdalena Dvořáčková.

O přesun kompetencí z Krumlova není zájem

To se zatím v jižních Čechách nestalo. Například smlouvu, která by delegovala pravomoc, ministerstvo vnitra neeviduje ani jednu. "Český Krumlov by mohl hypoteticky uzavřít veřejnoprávní smlouvu pouze s jinou obcí s rozšířenou působností. To jsou například Kaplice, České Budějovice a tak dále," uvedl Vladimír Řepka z tiskového oddělení. Frymburku se tato možnost netýká.

"Přesun kompetence není optimální, jelikož řeší problém jedné obce a je i dosti zdlouhavý - žádost podává obec nejpozději do 15. ledna kalendářního roku. Rozhodnutí ministerstva vnitra může nabýt právní moci jen k 1. lednu," domnívá se Karel Janda z odboru životního prostředí jihočeského krajského úřadu.

Starostové obcí se obávají další administrativy. "O přenesení působnosti jsme neusilovali, protože úřad není schopen zajistit úředníka, který by byl k dispozici o sobotách a nedělích. Pro nás by bylo nejlepší, kdyby rybářské lístky byly k mání tam, kde se vydávají i povolenky. Tak to v minulosti fungovalo," popsal iDNES.cz starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Kraj se proto nevzdává možnosti změnit zákon o rybářství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video