Cornealious "Mike" Anderson chová svou tříletou dcerku. S rodinou se po deseti měsících shledal v pondělí (5. 5. 2014). | foto: AP

Úřady zapomněly na odsouzeného Američana. Do vězení šel až po 13 letech

  • 2
Američana odsouzeného za loupežné přepadení úřady zapomněly poslat do vězení. Celé roky tak žil na svobodě, aniž by se skrýval. V době, kdy měl být za mřížemi, se stihl dvakrát oženit a měl tři děti. Až po třinácti letech si na něho úřady vzpomněly a muž trest nastoupil. Po deseti měsících byl propuštěn.

Cornealious "Mike" Anderson byl odsouzen již v roce 2000 na třináct let, do vězení jej však úřady poslaly teprve minulý rok v červnu.

Mezitím založil několik firem, dvakrát se oženil a stal se otcem tří dětí. Pracoval také jako dobrovolník ve farnosti a zapojil se do místního fotbalového týmu. Před úřady prý nikdy neskrýval svoji identitu a dokonce jim svůj uložený trest připomenul tím, že si obnovoval některé doklady.

Ve vězení si nakonec namísto třinácti let odseděl pouhých deset měsíců. "Jsem moc šťastný," řekl Anderson v pondělí poté, co byl propuštěn. "Vždy jsem věřil v Boha. Jsem mu tak vděčný! Děkuji mu za všechno," řekl Anderson poté, co soud rozhodl o předčasném propuštění.

Soudkyně Terry Lynn Brownová Andersona pochválila za to, jak se choval během třinácti let na svobodě. "Byl jste dobrým otcem. Byl jste dobrým manželem. Byl jste dobrým občanem, který poctivě platil daně státu Missouri. Díky tomu věřím, že jste se změnil a jste nyní dobrý člověk," zdůvodnila soudkyně své rozhodnutí.

Soud prý také přihlédl k tomu, jaké by Andersonovo dlouhodobé uvěznění mělo dopad na jeho rodinu.

Andersen v roce 1999 spáchal loupežné přepadení. Tehdy dvaadvacetiletého mladíka, který nebyl nikdy předtím trestaný, soud v roce 2000 odsoudil na třináct let. Bylo mu tehdy řečeno, aby čekal na pokyny, do které věznice se má přihlásit. Ty však nikdy nepřišly.

Teprve když se v červnu loňského roku trest, ke kterému byl odsouzen, chýlil ke konci, úředník z trestního oddělení si uvědomil, že Andersen do vězení nikdy nenastoupil. Následně byl do jeho domu bez varování vyslán policejní tým, aby ho zatkl. Andersen se přitom trestu nevyhýbal a neskrýval se. Během třinácti let si dokonce obnovil řidičský průkaz a nechal si vystavit voličský průkaz.

Případ kriminálníka, který dostal druhou šanci, zaujal americkou veřejnost a než soud rozhodl o jeh propuštění, podepsalo 35 tisíc lidí petici za jeho osvobození.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video