Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním

Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem. Ilustrační snímek | foto: Foto a koláž - iDNES.cz

Úřady začaly vydávat elektronické občanky, systém kolaboval

  • 408
První den přijímání žádostí o elektronické občanské průkazy provázely potíže. Systém zkolaboval a úředníci nestačili odbavovat desítky zájemců. Občanský průkaz mohou mít nově i nejmenší děti.

Pondělí bylo prvním dnem, kdy úřady elektronické občanské průkazy vydávaly. Ministerstvo vnitra uvedlo, že jen za dopoledne lidé podali sedm tisíc žádostí. Zájem o nový typ dokladu je tak velký, že zkolaboval systém pro vyřizování občanek i pasů.

"Bylo nutné provést drobnou úpravu aplikace a poté restartovat systém. S tím byl spojen v 11 hodin čtyřminutový výpadek. Všechny obce o něm byly s předstihem informovány. Kromě toho došlo k neplánovanému výpadku od 12:30 do 12:59. Ten souvisel s přetížením na straně centrálního systému správních evidencí," řekl iDNES.cz Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Nápor žadatelů pocítil například plzeňský magistrát. Kolem poledne tam postávalo zhruba 140 lidí. Úřad ohlásil, že všichni čekající určitě v pondělí odbaveni nebudou.

Situaci s obtížemi zvládalo také Kladno. "V jednu chvíli tu bylo i šedesát lidí. Většina z nich si přišla požádat o nový občanský průkaz. Někteří museli čekat na vyřízení žádosti déle než hodinu," řekl iDNES.cz mluvčí kladenského magistrátu Vilém Frček.

Nově mohou mít občanské průkazy i děti

Nad tím, proč se lidé hned v pondělí vypravili na úřad, v Kladně krčí rameny. "Důvody lidé do žádostí neuvádějí," popsal Frček. Podle něj ale část lidí vůbec na úřad chodit nemusela. "Někteří přišli, protože jim končila doba platnosti průkazu, jiní chtěli nový elektronický občanský průkaz," dodal mluvčí magistrátu.

Občanské průkazy pro děti

Kdo o ně může požádat
Za dítě žádá jeho rodič nebo ten, komu dítě bylo svěřeno do výchovy, či ředitel zařízení ústavní výchovy.

Kde lze žádat
U kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě u úřadu městské části Prahy 1 až 22, v elektronické podobě místně příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností.

Co je třeba mít s sebou
Rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče či opatrovníka, případně předchozí pas dítěte.

Kolik to bude stát
Pro děti stojí občanka 50 korun. Když ji ztratí, za nový doklad rodiče zaplatí 100 korun. Pokud dítě povyroste a změní podobu, za nový průkaz se platí opět 50 korun.

Jak dlouho dítěti průkaz vydrží
Doba platnosti je pět let. O nový průkaz musí rodiče, pěstouni apod. žádat také ve chvíli, kdy jejich dítě změní výrazně podobu.

Více o novém způsobu vydávání občanských průkazů čtěte zde.

Roli může hrát to, že pondělí je na úřadech většinou vůbec první úřední den po vánočních svátcích.

Na Městském úřadě v Domažlicích, kde první zájemci o nové občanky stáli už hodinu a půl před otevřením, nabízejí i jiné vysvětlení: elektronické občanky lákají rodiče. I nejmenší děti totiž nově mohou mít svůj doklad. A to se letos bude hodit.

"Zájem o elektronické občanské průkazy určitě bude. I z toho důvodu, že od 26. června letošního roku nebudou moci děti cestovat do zahraničí bez vlastního dokladu," míní vedoucí tamějšího správního odboru Marie Buršíková.

Doklad budou muset mít od června pro cestu do zahraničí kvůli nařízení EU všechny děti včetně právě narozených. Rodiče jim musí pořídit buď vlastní pas, nebo občanku. Podle Řepky ale občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze po státech Unie.

Rodiče nemusí žádat o elektronický občanský průkaz pro dítě povinně. Do 15 let je jeho vlastnictví dobrovolné. Odpovědnost za jeho případnou ztrátu nesou rodiče či opatrovníci, kteří o průkaz pro dítě žádají.

Elektronické občanské průkazy na rozdíl od těch klasických mají například čip či speciální fotografii, kterou úřady samy vyhotoví. Stejnou používají u biometrických cestovních pasů.

Dětský pas vyjde na dvojnásobek než občanský průkaz

Dospělí za vystavení elektronického občanského průkazu zaplatí 500 korun, děti 50 korun. Za klasický občanský průkaz (tedy pokud nejde o náhradu za ztracený doklad) se neplatí. Naopak za dětský pas rodiče vydají 100 korun.

Na nových občankách už není nutné sdělovat rodinný stav. Navíc do ní již není možné zapisovat nepovinné údaje, jakými jsou děti, manžel či manželka. Potomky si už od loňska rodiče nemohou nechat zapisovat ani do pasů (více o pasech pro děti čtěte tady).

Klasické občanské průkazy zůstávají i v novém roce v platnosti. Úřady upozorňují, že změna nepřináší povinnou plošnou výměnu dokladů. Kdo bude potřebovat novou občanku, na úřadech si vybere, zda chce klasickou, nebo elektronickou. V prvním případě na doklad člověk čeká do 15 dnů, v druhém až 30 dnů.

Prvotní plány počítaly s tím, že zavádění elektronických občanek letos vyjde na 359 milionů korun, v roce 2013 na 292 milionů a v roce 2014 pak 322 milionů korun. Později je ale vnitro odhady upravilo na 168 milionů za rok s tím, že bude jednat s tiskárnou o dohodě, která by platbu za průkazy rozložila do více let.

Původně měly úřady vydávat elektronické průkazy od loňského července. Termín se však posunul kvůli zpoždění fungování základních informačních registrů veřejné správy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video