Popálená Číňanka Čang Šu-lan

Popálená Číňanka Čang Šu-lan | foto: BBC

Úřady strhly Číňance dům, tak se zapálila a zohavila si obličej

  • 56
Čang Šu-lan se přihodilo to, co denně zakoušejí tisíce lidí po celé Číně. Do jejího domu vtrhli vládou najatí rabiáti, násilím ženu vystěhovali a dům strhli, aby uvolnil místo developerským projektům. Zoufalá Čang se polila benzinem a zapálila.

Čtyřiašedesátiletá Čang Šu-lan žila v ošuntělém přízemním domě v Tchung-čou na předměstí Pekingu celý život. Doufala, že v tradiční zástavbě spolu se starousedlíky i dožije.

Jenže s její čtvrtí, která má dobré spojení do centra Pekingu, měli lokální komunističtí bossové jiné plány. Developeři si vysnili, že v oblasti vyroste čínský Manhattan, a úřady jim šly na ruku.

Na předměstí rázem vyrostly přepychové obchody a restaurace obklopené moderními byty. Jenže nenasytní developeři žádali podle BBC stále víc, a tak došlo i na starou čtvrť paní Čang.

Zapálila jsem se, protože jsem už nechtěla žít

Jednoho dne do jejího domu vrazili najatí hromotluci a jali se ji násilím stěhovat. Čang odpověděla svérázně. Polila se od hlavy k patě benzinem a škrtla sirkou.

Zábory půdy v Číně

S překotným rozmachem Číny řeší vláda tisíce problémů s vyvlastněním půdy. Centrální úřady už dokonce vydaly manuál, jak předcházet nuceným demolicím. Jenže lidí, kteří zoufale brání svoje domy a leckdy kvůli tomu sahají k zoufalým prostředkům, přibývá a problém asi jen tak neskončí. Vláda totiž na prodeji půdy developerům vydělává každý rok miliardy dolarů a zisky podle BBC tvoří asi třetinu vládních příjmů.

Sebevražedný pokus přežila jen se štěstím, ale její zohavený obličej bude už navždy mementem bezohlednosti čínských úřadů, které svírá všudypřítomná korupce. "Udělala jsem to, protože strhli můj dům bez jakéhokoli povolení. Zapálila jsem se, protože jsem nechtěla žít, donutili mě, neměla jsem na výběr," vyprávěla Čang svůj příběh a po popálených tvářích jí tekly slzy.

"Obyčejní lidé nemají žádná práva. Jsem tak rožčilená," dodala Čang. Drásá ji to samé jako sousedy - od úřadů dostali po demolici jejich obydlí jen nepatrnou kompenzaci, která rozhodně nestačí na koupi nového domu.

Úřady se snaží zbavit zodpovědnosti

"Částka, kterou nám nabízejí, nedosahuje hodnoty našich domů. Je daleko nižší," říká soused paní Čang Ťin Si-čcheng. Není sám, příběhů plných bezradnosti je plná čtvrť a lidé se někdy ze svojí zoufalosti vypisují i na zdi domů určených k demolici. "Budeme bojovat až do konce," stojí na jednom z nich.

Místní úřady však tvrdí, že nic špatného neudělaly. "O demolici rozhodly soudy, které rozhodnutí také vymáhají. Vláda přitom nehraje velkou roli," řekl Wu Ja-si z místního oddělení propagandy.

To je však pravda jen částečně. Soudní dokumenty ukazují, že o přestavbách oblastí rozhodují místní úřady a ty chtějí starousedlíky vyštípat za každou cenu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video