Úřady se sváří, kam budou lidé chodit

Pardubice - Přinese rozdělení Pardubic na obvody po podzimních komunálních volbách obyvatelům města užitek? Budou moci lidé například získat stavební povolení na úřadě blízko svého bydliště bez návštěvy magistrátu v centru? Právě o tom se nyní rozhoduje. Jaké budou kompetence sedmi pardubických obvodů, z nichž dosud existovaly jen čtyři a každý z nich měl různé pravomoci, se nyní dohadují starostové stávajících městských obvodů s pardubickými radními.

Hlavním bodem sporů mezi starosty obvodů a magistrátem je stavební úřad. „Některé své kompetence chceme obvodům předat, někde se však oslabit nechceme. Největší spory máme kolem toho, do jakého finančního objemu by měly obvody povolovat stavby. Jestli do dvou milionů, nebo více. Oni by samozřejmě raději chtěli více. Sporným bodem je i archiv stavebního úřadu, domníváme se, že by neměl být rozptýlen po městě,“ uvedl primátor Pardubic Jiří Stříteský.

Starostové stávajících pardubických obvodů 2 a 7, které zahrnují zejména Polabiny a Rosice a stavební úřad již půl roku provozují, se však proti takovým plánům brání.

„Dva miliony nejsou nic, ani rodinný dům. Dnes povolujeme vše, provádíme stavební dohled, archivujeme. Lidé už si na náš úřad zvykli chodit. Také stěhování archívu zpět na magistrát není možné, přece jej musíme mít k ruce, nelze chodit kvůli žádostem od čerta k ďáblu," uvedl starosta sedmého obvodu Josef Škoda.

Podobně uvažuje i starosta největšího pardubického sídliště Polabiny Jiří Srbek. „Archivy jsou už přestěhovány, dva měsíce jsme vše pečlivě třídili. Nedovedu si představit, že bychom je stěhovali zpět. Obrovské stavby rozhodovat nechceme, ale běžné věci jako opravy lodžií či stavby rodinných domků by měly zůstat u nás,“ míní Srbek.

Obvody jsou také nespokojené s investičními pravidly. „Když si na stavbu seženeme peníze sami, zařizujeme vše podle sebe. Ale v případě, že nám více než dvěma miliony přispěje magistrát, a to i v případě, že my zaplatíme třeba pět milionů, tak je investorem on. To přece nemá logiku,“ uvedl Srbek.

Pro významné pravomoci obvodů je i řada obyvatel města. „Když už malé radnice vzniknou, tak ať k něčemu jsou. Na magistrát bychom měli chodit jen výjimečně. Zdá se mi nesmyslné, že by mi stavební úřad na obvodě mohl povolit jen drobné opravy a stavbu nové domku ne," míní například Jan Novotný.

Vznik tří nových městských obvodů, zhruba vymezených sídlišti Duklou, Dubina a středem města, schválili pardubičtí zastupitelé v červnu roku 1999. O rozdělení na sedm obvodů však v Pardubicích, které mají nyní obvodní radnice jako jediné východočeské město, rozhodli již v roce 1992. Tehdy ale byly zřízeny pouze tři obvody: Rosice, Svítkov a Pardubičky, v roce 1997 přibyl obvod Polabiny. Vznik dalších obvodů pak zastupitelé několikrát zamítli. Svá tehdejší rozhodnutí většinou zdůvodňovali obavou ze zvýšení nákladů na byrokracii nebo čekáním na nový zákon o obcích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video