Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady se přou o osobní data při sčítání lidu

  18:45aktualizováno  18:45
Jméno, příjmení a adresa, které se mají během letošního sčítání lidí, bytů a domů uvádět v dotaznících, nejsou podle Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nezbytně potřebné pro statistické zpracování formulářů. Vyplývá to z pátečního stanoviska tohoto úřadu. Úřad prý požádal předsedkyni Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marii Bohatou, aby vše zdůvodnila a přijala příslušná opatření. Mluvčí ČSÚ Vladimíra Pavlíčková však v pondělí pro Český rozhlas uvedla, že úřad zatím nebyl oficiálně o připomínkách informován.

Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude sedmé od vzniku Československa a první od rozdělení federace. Poprvé se konalo na počátku 20. let, naposledy před deseti lety. Letošní evidence bude vycházet ze stavu o půlnoci z 28. února na 1. března. Sčítací komisaři budou sčítací tiskopisy rozdávat od 22. února a vyberou je do 12. března. Sčítání je ze zákona povinné pro všechny občany. Bude se při něm zjišťovat 26 údajů týkajících se osob, 18 údajů vztahujících se k bydlení a 12 údajů zabývajících se především technickým vybavením domácností.
Bezplatná infolinka 0800 13 20 01

Bohatá v pátek řekla, že ČSÚ dělá  pro ochranu dat maximum a bezpečnostní opatření konzultuje s Úřadem pro ochranu osobních údajů. "Na základě dosavadních jednání přijal Český statistický úřad určitá bezpečnostní opatření pro fyzickou ochranu tiskopisů. Všechny tiskopisy budou v uzamykatelných a zapečetitelných pevných schránkách," upřesnila Pavlíčková.

Komisaři jsou podle zákona povinni zachovávat mlčenlivost o veškerých osobních údajích, s nimiž přijdou do styku, a skládají slib mlčenlivosti. Za porušení jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

ÚOOÚ je připraven zasáhnout
"Pokud požadavek na uvádění jména a adresy nebude dostatečně zdůvodněn, ÚOOÚ je připraven zasáhnout," řekl v pátek jeho předseda Karel Neuwirt. Podle zákona je úřad oprávněn nepovolit zpracovávání osobních údajů, pokud zájemce o tuto činnost nesplnil všechny ze zákona vyplývající podmínky.

Skutečnost, že jméno a adresa budou sloužit mimo jiné k identifikaci účastníka sčítání, nemají podle Neuwirta reálný podklad i vzhledem k tomu, že se počítačově nezpracovávají. "I když s jejich uvedením počítá zákon o sčítání lidu, slouží tedy pouze sčítacímu komisaři," míní Neuwirt. Komisař by však podle něj mohl mít jiné možnosti kontroly, které z dotazníků dostal zpět. ÚOOÚ podle Neuwirta naopak nemá námitky proti uvádění rodného čísla, které má sloužit k odstranění případné duplicity formulářů od jednoho účastníka sčítání.

Úřad na ochranu údajů rovněž upozornil ČSÚ na nesoulad mezi zákonem o sčítání lidu a vzory sčítacích tiskopisů stanovenými prováděcí vyhláškou. "Jedná o rozdílné chápání položek počet živě narozených dětí a postavení v zaměstnání v obou uvedených předpisech," napsal mluvčí ÚOOÚ Ladislav Hejlík ve stanovisku úřadu.

Za zbytečné považuje uvedení osobních údajů do sčítacích protokolů i soudní znalec a odborník na právo informačních systémů docent Vladimír Smejkal. "Jméno, adresa a rodné číslo a datum narození a vše co se vyskytuje na těchto formulářích považuji za zbytečné z hlediska cílů normálního sčítání lidu a považuji to, samozřejmě, za rizikové," řekl Smejkal Českému rozhlasu.

Podle něho argumenty, že ostatní státy tyto údaje požadují také, nejsou pravdivé. Řada států a například i Slovensko podle Smejkala tyto individuální identifikační údaje nepoužívá. "Stát nemusí zajímat, jestli pan Novák má nemovitost tam a tam, ale kolik nemovitostí mají lidé tam a tam, jak dlouho jezdí do práce a podobně," dodal.

Lidem, kteří nechtějí sdělit své údaje, ale nechjí se sčítání vyhnout, Smejkal radí zaslat obálku poštou na obec nebo ČSU. Upozorňuje však, že se tím vyhnou pouze chybě lidského faktoru - sčítacího komisaře.

Sčítací listy jsou v několika jazycích
Sčítací listy jsou připraveny v češtině a polštině, v řadě dalších jazyků včetně romského jsou k nim potom vypracovány vysvětlivky. Podle Bohaté se v místech s vyšší koncentrací romského obyvatelstva uvažuje také o asistentech sčítacích komisařů. Ti by však mohli pomáhat například jen při roznášce tiskopisů nebo informativní obchůzce sčítacího obvodu, protože nebudou vázaní slibem mlčenlivosti jako komisaři. "Šlo by asi o dva až tři lidi na okres," uvedla Bohatá.

V souvislosti s letošním sčítáním už Český statistický úřad uzavřel smlouvy s 21 podnikatelskými subjekty v objemu zhruba 590 milionů korun. Zakázky z oblasti
IT technologií byly uhrazeny z rozpočtu ČSÚ, který byl kvůli sčítání posílen.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.
Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora "papírové" Kavárny v MF DNES. Chtěl...  celý článek

Edvard Beneš před svou vilou
ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako "zbabělec".To jsou témata zápisníku...  celý článek

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.