Úřady práce se připravují na nápor amnestovaných vězňů. Ilustrační foto.

Úřady práce se připravují na nápor amnestovaných vězňů. Ilustrační foto. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Úřady se chystají na nápor amnestovaných, posilují směny i bezpečnost

  • 20
Úřady práce už kvůli tisícům amnestovaných vězňů posilují nejen jednotlivé směny, ale také bezpečnost. Vězni, kteří opustí káznice, totiž zřejmě zamíří rovnou k nim. Propuštění lidé mohou žádat o dávky v nouzi, někteří z nich mají nárok také na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud by propuštěný měl na podporu v nezaměstnanosti nárok, mohl by po první dva měsíce dostávat průměrně asi 2 105 korun, uvedlo ministerstvo. Věznice přitom do čtvrtečních 18:00 opustilo 3 568 odsouzených, u dalších tisíců lidí pak je o propuštění rozhodnuto.

Za katr se vrátí až dvě třetiny propuštěných

První náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák řekl ve vysílání Rádia Impuls, že zpět do vězení se mohou dostat až dvě třetiny propuštěných lidí v rámci amnestie prezidenta Klause. Podle něj to můžeme čekat do dvou let.

"Žádné přesné exaktní analýzy neexistují. Nicméně praxe říká, že se jich tam zhruba taková polovina, možná dvě třetiny, ale polovina zejména u té majetkové trestné činnosti do dvou let může vrátit. Upozorňuji na to, že to je trend, je to trend z našeho středoevropského prostoru. Není to nic, nad čím bychom se měli teď jako pohoršovat."

Jak na Impulsu také Volák řekl, o amnestii ministerstvo spravedlnosti prezidenta nežádalo. Pomůže však na čas vyřešit přeplněnost věznic.

Zdroj: Rádio Impuls

Úřady si už podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánky Filipiové zajistily vyšší hotovost pro vyplácení mimořádné pomoci propuštěným vězňům. Ti si mohou s doporučením svého kurátora požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, která činí až tisíc korun. Vyplácí se opakovaně, získat ji lze několikrát v roce. Nesmí však překročit 13 640 Kč, tedy čtyřnásobek životního minima.

Amnestovaní se mohou přihlásit i do evidence uchazečů o zaměstnání. Budou moci získat také podporu v nezaměstnanosti, pokud splní dané podmínky.

Patří k nim třeba to, že člověk v posledních 12 měsících odváděl sociální pojištění. Filipová upřesnila, že podle údajů vězeňské správy činila v roce 2011 průměrná hrubá mzda vězňů 3 639 korun měsíčně. Dodala, že po odečtení daní a odvodů na sociální a zdravotní pojištění tak čistá mzda dosahovala 3 238 korun.

Podpora v nezaměstnanosti by z ní v prvních dvou měsících činila 65 procent, tedy 2 105 korun. Další dva měsíce by to byla polovina (1 619 korun). Po zbytek podpůrčí doby by člověk bez práce pobíral 45 procent, což by bylo 1 457 korun.

Pokud by podle Filipové mimořádnou pomoc a průměrnou podporu v nezaměstnanosti dostalo šest tisíc propuštěných vězňů, výdaje ministerstva na ně by za jeden měsíc činily asi 18,6 milionu korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video