Při požáru lanovky v Kaprunu zemřelo 155 lidí. Podle obhájce obětí úřady falšovaly důkazy.

Při požáru lanovky v Kaprunu zemřelo 155 lidí. Podle obhájce obětí úřady falšovaly důkazy. | foto: Profimedia.cz

Úřady falšovaly důkazy o požáru lanovky v Kaprunu, tvrdí obhájce obětí

  • 11
Advokát obětí požáru tunelové lanovky v rakouském Kaprunu se dožaduje obnovení procesu u Evropského soudu pro lidská práva. Podle právníka existuje podezření, že úřady ničily a falšovaly důkazy. Při tragédii v listopadu 2000 zahynulo 155 lidí včetně jedné Češky.

Advokát Gerhard Podovsonik hovoří o devíti nových důkazech. Vychází ze stanoviska dvojice německých znalců, kteří se kvůli podezření "na korupci a úmyslné maření trestu" obrátili s návrhem na obnovení procesu na vídeňský soud.

Podle průzkumu jejich firmy se zjištění rakouského ministerstva vnitra z listopadu 2000 "sabotovala nebo padělala". Do konce roku 2002 prý odborníci tvrdili, že za požár mohl ventilátor určitého typu.

KAPRUNSKÉ NEŠTĚSTÍ

Přečtěte si o tragédii v rakouském lyžařském středisku

Podle zajištěných stop se údajně už pár dní po tragédii ale vědělo, že takové zařízení ve vozech vůbec nebylo. Ve vagonech a stanicích se prý používal i neschválený jedovatý, hořlavý a výbušný olej. Mezi důkazy byla údajně olejem nasáklá modřínová prkna.

Soud konstruktéry i výrobce osvobodil

Úřady katastrofu označují za největší tragédii v Rakousku od dob 2. světové války. Vyšetřování prokázalo, že požár způsobil přehřátý ventilátor. Kvůli výpadku elektřiny nešly u vozů otevřít dveře, a proto se zachránilo jen 12 lidí.

TRAGÉDIE
V KAPRUNU

Při požáru vagonů tunelové lanovky v lyžařském centru Kaprun v listopadu 2000 zahynulo 92 Rakušanů, 37 Němců, deset Japonců, osm Američanů, čtyři Slovinci, dva Nizozemci, Brit a Češka.

V roce 2004 rakouský soud všech 16 obžalovaných z řad konstruktérů, výrobců a provozovatelů lanovky osvobodil. Dospěl k závěru, že vina je příliš rozptýlena, aby bylo možné někoho odsoudit.

Podle advokáta by se měly nyní díky novým důkazům podniknout kroky kvůli vyrovnání s oběťmi a pozůstalými. Na 400 lidí by mělo dostat 13,9 milionu eur (asi 375,3 milionu korun).

Právník míní, že loňská dohoda o odškodném je díky nynějším zjištěním založena na špatných předpokladech, takže neplatí. Je přesvědčen o tom, že obnovení procesu by mohl zabránit jen "protiprávní zásah státního zastupitelství".

Čtyři desítky pozůstalých z Japonska, Nizozemska a Německa se ale s žalobou o odškodnění obrátily prý i na newyorský soud. Žalují provozovatele lanovky, rakouský stát a všechny firmy, které měly se stavbou a provozem lanovky co do činění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video