Úřady budou evidovat spory mezi sousedy

  • 11
Ministerstvo vnitra chce mít přehled o některých konkrétních přestupcích lidí. Kdo udělá přestupek znovu, tomu bude hrozit přísný trest. Větu "Prokažte, že jste nebyl v minulosti trestán" by mohla doplnit v budoucnu i stejná otázka týkající se přestupků.

Ministerstvo vnitra uvažuje, že vedle trestního rejstříku vytvoří databázi, do které se bude zapisovat i to, zda člověk nemá spory se sousedy.

Plán souvisí s návrhem ministra vnitra Stanislava Grosse, který chce, aby opakované spáchání určitého přestupku bylo hodnoceno automaticky jako trestný čin.

Gross věří, že se tak nebudou opakovat případy, jako byla kauza Ladislava Pacovského z jihočeských Litvínovic. Jeho útoky na sousedy se opakovaně zabývala přestupková komise českobudějovického magistrátu.

Na chování Pacovského to však vliv nemělo a muž nakonec dva sousedy zavraždil. Před několika dny mu pražský vrchní soud potvrdil doživotní trest. Ministerstvo vnitra tvrdí, že pokud by za opakované spáchání nějakého přestupku hrozilo vězení už dřív, šlo tragédii zabránit.

"Náš návrh je reakcí na tento případ," řekla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Dva přestupky? Vězení
Aby totiž mohl být někdo za spáchání přestupků poslán k soudu a případně i do vězení, musí být jasné, zda se jich dopustil.

Právě kvůli tomu chce vnitro zřídit evidenci přestupků. "Nezapisovaly by se do ní úplně všechny přestupky. Šlo by pouze o ty, které souvisí s ochranou majetku a zdraví. Evidovaly by se drobné krádeže a sousedské neshody," upřesnila Masaříková.

"Z trestného činu by byl dotyčný obviněn už po spáchání druhého přestupku." Gross návrh prosadil do nového trestního zákona, který připravilo ministerstvo spravedlnosti. To bylo původně proti, ale nakonec ustoupilo.

Jeho představitelé se přesto bojí, že přibude práce už tak zavaleným soudcům. "Ročně to bude znamenat až sedm tisíc nových případů. Zpomalí to práci soudů," řekl náměstek ministra spravedlnosti Vladimír Král. Zároveň se obává zneužití evidence přestupků. "Musí se zajistit, aby k údajům měla přístup pouze policie a justice," dodal.

 Některým právníkům se nápad ministerstva vnitra líbí. "Přestupky se evidují na radnicích už nyní. Když se však člověk přestěhuje do nového bydliště, je tam veden jako bezproblémový," řekl děčínský advokát Narcis Tomášek. "V předchozím bydlišti přitom mohl opakovaně napadat své sousedy. Centrální evidence by to vyřešila," dodal.

Vězení za přestupky

Z trestného činu bude obviněn ten, kdo se dopustí opakovaně:

• drobných krádeží

• střetu se sousedy, s manželem či manželkou

Přestupky by měly být vedeny ve speciální evidenci, která by mohla začít fungovat od roku 2006.

Zdroj: Návrh ministerstva vnitra


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video