Pracovníci úřadů práce poukazují na to, že nové počítačové programy nefungují, jak by měly. Ilustrační snímek

Pracovníci úřadů práce poukazují na to, že nové počítačové programy nefungují, jak by měly. Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Úřadům práce nabídli brigádníky. Chceme spíš starý program, křičí odbory

  • 171
Odbory litoměřického úřadu práce chtějí, aby úředníci mohli používat starý program, ve kterém umí pracovat. Podle nich nový systém způsobuje ve vyplácení dávek chaos. Pokud se ho ministerstvu práce nepodaří odvrátit, podají trestní oznámení na šéfa resortu Drábka. Úřadům mohou vypomáhat absolventi škol.

Stávkovat ale zatím nebudou, protože jim to zákon neumožňuje. "Chod úřadů práce se zastavit nemůže, už jen proto, že v legislativě jsou ustanovení, která říkají, že kdyby to nastalo, jde to na triko konkrétních zaměstnanců. Vznikaly by škody, které by musel někdo zaplatit," řekl iDNES.cz předseda Podnikového výboru Úřadu práce Vlastimil Neuman.

"Stávka je slepou uličkou. Koneckonců by stejně nic nevyřešila, protože její efekt byl dopadl na klienty a to si řada našich zaměstnanců uvědomuje," dodal.

Řešením je podle něj jednání mezi Úřadem práce ČR a ministerstvem práce a sociálních věcí. K tomu by mělo dojít co nejdříve, jinak prý systému výplaty dávek hrozí kolaps. "Klíčový bude konec ledna, do kdy musí být vyplacena celá řada dávek," upozornil. Úřady práce od ledna vyplácejí všechny sociální dávky, převzaly agendu a přes 1 600 úředníků od radnic.

Odborová organizace litoměřického úřadu práce je v prohlášeních ostřejší. Pokud ministerstvo práce a sociálních věcí zaměstnancům nepomůže s problémy či jim nepošle na úřady antikonfliktní týmy, chtějí podat trestní oznámení a žádat o odvolání ministra Jaromíra Drábka.

Odborům vadí ministrova vysoká odměna za rozjetí sociální reformy

"Jsme nuceni trvat na splnění základních podmínek pro řádný výkon státní správy, která je úřadům práce svěřena. V opačném případě jsme rozhodnutí řešit celou věc podáním trestního oznámení pro ohrožení výkonu státní správy a oslovením pana prezidenta s žádostí o odvolání ministra práce a sociálních věcí z důvodu rizika zhroucení sociálního systému," píše se v prohlášení odborů.

Odborům vadí propouštění, nedostatečné zajištění bezpečnosti kvůli částkám na výplatu dávek v hotovosti, chyby v počítačových programech či absence školení a zkušebního provozu softwaru (více čtěte zde). Poukázaly také na nedávné informace, že ministr práce za posledního půl roku schválil dvaceti lidem prémie v částkách nad sto tisíc korun. Například jeden zaměstnanec ministerstva si na bonusech přišel celkem na 625 tisíc korun. Resort částku odůvodnil právě kvalitou rozjezdu sociální reformy.

S litoměřickou odborovou organizací se proto ve středu sešel šéf Úřadu práce ČR Jiří Kubeša. Jako dočasné řešení jim nabídl individuální rozvržení pracovní doby na úřadu práce a další pracovní sílu. "Dohodli jsme se, že je možné, aby vypomáhali i absolventi škol zaměřených na administrativu nebo sociální věci," cituje ČTK Kubešu.

"Nelze vyloučit jednotlivá pochybení, při složitém přechodu na nové systémy administrace dávek jsou naprosto přirozená a omluvitelná. Nicméně faktem zůstává, že systém funguje. Dle doložitelných informací bylo do středy vyplaceno 97 procent všech dávek," reagovala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Informace o nefunkčnosti systému označila za senzacechtivé.

Odboráři chtějí zpět starý software. Aspoň dočasně

Podle odborářů by řešením byl příslib, že se úředníci mohou dočasně vrátit k počítačovým programům, které používali do konce loňského roku. Nové programy odbory považují za nespolehlivé a zaměstnance za nedostatečně proškolené.

Neuman je přesvědčen, že by návrat k již nepoužívanému softwaru byl možný. "Podobnou situaci jsme zažili v roce 1998, kdy běžel nový program a souběžně s ním ten původní. Uspokojivým výsledkem jednání by bylo to, kdyby se zavádění změn překlenulo tím, že se budou užívat staré programy spolu se zaškolováním zaměstnanců do těch nových," dodal předseda Podnikového výboru.

Mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl je jiného mínění. "Dávky musí být vypláceny v jednotném systému, aby byl přehled o jejich výplatě," upozornil.

"Ostrá verze, která byla nasazená, nejde plně vyzkoušet v podmínkách laboratorních. Ukazuje se, kde jsou problémy, a ty problémy se řeší," reagoval na námitky odborů Kubeša. Sám ale připustil, že problémy jsou. "Když například někde chybí hlavička, tak se ptám, jak je to možné, když se ten systém testoval," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video