Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji.

Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. | foto: ČTK

Úřad žene před soud žalobkyni Milady Horákové

  • 282
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu navrhl obžalovat bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou. Viní ji z účasti na zinscenovaném procesu s političkou Miladou Horákovou. Ta byla roku 1950 komunistickým režimem popravena.

"Druhého května jsme na městské státní zastupitelství odeslali návrh na podání obžaloby z účastenství na trestném činu vraždy spáchaném více osobami," řekl mluvčí úřadu jan Srb.

Polednová byla jedním ze žalobců, kteří se podíleli na odsouzení Horákové. Podle Srba ji dokonce mezi prokurátory zařadili proto, aby jako žena obžalovala ženu. "Asi aby to vypadalo sociálně přijatelněji," myslí si Srb.

Podle policie proces neprobíhal řádně ani podle tehdejšího práva. Horáková je jedinou ženou, která byla v komunistickém Československu popravena z politických důvodů. S ní byli popraveni další tři odsouzení.

Polednová vystupuje i v například nedávno objevených rozhlasových záznamech z procesu s Horákovou.

"Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky," prohlásila tehdy například v závěrečné řeči před vyhlášením rozsudku prokurátorka.

Právnička a politička Horáková pracovala v protinacistickém odboji. V roce 1940 byla zatčena a zbytek války strávila ve vězení. Po válce byla zvolena do parlamentu za národní socialisty.

Po komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Už v následujícím roce ji však zatkli, ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena k trestu smrti a 27. června 1950 popravena. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla až v roce 1990.

,

Video