Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad zakázal pustit Temelín

  15:33aktualizováno  15:33
Státní úřad pro jadernou bezpečnost nařídil opakování zkoušek v jaderné elektrárně Temelín. Jeden z testů totiž nebyl podle mluvčího úřadu Pavla Pittermanna úspěšný.
Výrobní blok by se tak měl ze současného režimu s teplotou vody vyšší než 260 stupňů Celsia vrátit do pracovního režimu vychlazení všech systémů na teplotu maximálně 60 stupňů.

Pojistné ventily

K primárnímu okruhu a parogenerátorům jsou připojeny pojistné ventily, které v případě zvýšeného tlaku uvnitř vypustí trochu páry, čímž tlak sníží. Je to vlastně jedna z pojistek, které by přišly na řadu jen při problémech v řídicím systému. Zkoušky těchto ventilů neprokázaly, že fungují přesně podle projektu.

"Čeští a ruští specialisté společně navrhli drobné konstrukční úpravy a změny v postupu následných testů. Buď ventily nastaví a prokážou jejich správnou funkci, nebo bude elektrárna muset koupit za pár milionů jiné. To ale není náš problém. Pro nás je podstatné, že dokud ventily nebudou fungovat zcela správně, elektrárnu nepustíme do další fáze spouštění," shrnuje inspektor Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Zdeněk Tipek.
(jet)

ČEZ, který od července, kdy umístil palivo v reaktoru, odolává kritice rakouských politiků a dalších odpůrců jaderné energetiky, se tak během zkoušek prvního bloku dostal do zatím nejvážnějších technických problémů, které oddálí spuštění elektrárny.

Do uskutečnění první štěpné reakce přitom chybělo jen několik dní, pokud by se neobjevila tato závada, mohli podle neoficiálních informací temelínští operátoři spustit první blok už dnes nebo zítra.

O kolik se start skutečně zpozdí, není jisté. ČEZ mluví o dnech, rakouští odpůrci Temelína, kteří včera opět zablokovali hraniční přechody z Česka, doufají, že to budou týdny. "Od začátku tvrdíme, že Temelín neodpovídá západním standardům. O problémech, které dnes vznikly, samozřejmě víme. Pouze nás utvrzují, že naše obavy z Temelína jsou více než oprávněné," zdůraznil poslanec hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpinger.

Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann uvedl, že inspektoři nebyli spokojeni s tím, jak dopadly zkoušky pojistných ventilů parogenerátoru.

Pokud by se závada objevila při provozu elektrárny, reaktor by se podle Pittermanna musel okamžitě zastavit. "Jelikož jsme však indikovali i možnou příčinu závady, domníváme se, že by její odstranění nemělo představovat velké problémy," řekl. "Ventily se pravidelně a velice často budou zkoušet i během provozu Temelína. Kdyby zkouška nevyšla, blok jde okamžitě s výkonem dolů, odstavuje se a hledá se příčina."

Uvedl, že ventil je jen jeden z mnoha bezpečnostních bariér, takže se v elektrárně nemůže moc stát. "Únik radioaktivity? Vyloučeno, to s tím nemá nic společného," dodal.
Mluvčí Temelína Milan Nebesář uvedl, že závada na ventilech není nijak vážná, i když drobné problémy s ventily připouštěl ČEZ už minulý týden.

Nebesář si netroufnul odhadnout, jak dlouho bude oprava ventilů trvat a kdy ČEZ požádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení spustit první blok.
"Teď bych nerad spekuloval, jestli to bude trvat týden, nebo deset dní," řekl Nebesář.
Předseda Hnutí Duha Jan Beránek uvedl, že technické problémy jsou výsledkem snahy ČEZ a ministra průmyslu Miroslava Grégra dohnat a předehnat všechny termíny.
"Politický a prestižně motivovaný spěch nemá na staveništi jaderné elektrárny co dělat," řekl Beránek.

Mluvčí Temelína Nebesář odmítl, že by oddálení spuštění Temelína bylo důkazem toho, že elektrárna není tak dokonalá, jak ČEZ tvrdí. Podle původních odhadů se však měla první řetězová reakce v reaktoru uskutečnit už na přelomu srpna a září. "Pokud se spuštění o několik dní odložilo, je to důkazem toho, že máme zájem, aby elektrárna byla bezpečná a spolehlivá," tvrdí Nebesář.

Wolfgang Kromp z rakouského Ústavu pro výzkum rizik ve vídeňském rozhlasu prohlásil, že spuštění Temelína se rozhodnutím českého úřadu odkládá nejméně o několik týdnů, protože se bude muset znovu opakovat několik úrovní zkoušek.

Jeho názor odmítl mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann. "Neznamená to, že se budou muset opakovat všechny zkoušky. Drtivá většina z nich byla úspěšně provedena," vysvětlil Pittermann.

Jak Temelín funguje

Srdcem jaderné elektrárny je reaktor, zhruba jedenáct metrů vysoká nádoba, v níž jsou seřazeny kazety s palivem obohaceným uranem. Tady probíhá jaderná reakce. Při ní narazí neutron do atomu uranu 235, a ten se rozpadne na dvě menší části, jež se rozletí od sebe. Uvolní se energie a další dva až tři neutrony, které narážejí do dalších atomů uranu, takže reakce řetězově pokračuje.

Vznikající teplo odebírá voda. Obrovský tlak v reaktoru a navazujícím systému potrubí, takzvaném primárním okruhu, způsobuje, že zůstává kapalná i při 320 stupních Celsia. Tato voda zároveň v reaktoru zpomaluje neutrony, protože tím se zvyšuje pravděpodobnost rozštěpení jádra uranu při srážce.

V tom spočívá vtip tohoto typu reaktoru. Pokud by došlo k havárii a voda ochlazující aktivní zónu reaktoru by odtekla nebo se vypařila, nehrozí přehřátí a nekontrolovaná reakce, naopak, štěpení se zastavuje, protože chybějí zpomalené neutrony.

Vraťme se však k běžnému provozu. Horká voda teče primárním okruhem do takzvaného parogenerátoru, kde předává přes stěnu trubek teplo vodě v sekundárním okruhu, a mění ji tak v páru. A teprve tato pára, která se vůbec nesetkala s radioaktivním materiálem, pohání turbogenerátor, zařízení vyrábějící elektřinu.

(mma, jet)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Restaurace Prašivka na Letné
Petice požaduje změnu protikuřáckého zákona, senátor by vrátil kuřárny

Od začátku platnosti protikuřáckého zákona brzy uplyne pět měsíců a lidé spolu se soukromými provozovateli restaurací a barů požadují změnu. Vyjádřili to v...  celý článek

Veřejnost a členové horské služby se ve Vrchlabí rozloučili se zesnulým...
Poslední sbohem náčelníkovi. S Klepšem se přišly rozloučit stovky lidí

Pohřeb náčelníka Horské služby Krkonoše Adolfa Klepše provázel obrovský zájem veřejnosti. Ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina se s ním loučili...  celý článek

Jiří Kučera jako první vyfotil divoké vlky na Šumavě.
První snímky divokých vlků ze Šumavy ulovil fotograf poblíž Modravy

Byli čtyři, před zimou vypadali v dobré kondici a s vlky, kteří před nedávnem utekli z výběhu v Bavorsku, neměli nic společného. Nedaleko Modravy se o víkendu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.