Promopro dostalo v době předsednictví Česka EU zakázku v hodnotě 551 milionů

Promopro dostalo v době předsednictví Česka EU zakázku v hodnotě 551 milionů | foto: iDNES.cz

Při předsednictví dostalo Promopro zakázku za 551 milionů, tvrdí vláda

  • 83
Úřad vlády zaplatil firmě Promopro spojované se spornou zakázkou z doby českého předsednictví EU téměř 551 milionů korun. Vyplývá to z účetního systému úřadu a prověřily ji dvě kontroly. Zakázku přidělil tým nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry. Ten ale vinu odmítá.

Úřad vlády už minulý týden umístil na svůj web rámcovou smlouvu s firmou Promopro, dnes ale poprvé zveřejnil, kolik vláda firmě vyplatila. Ve vyjádřeních médií, politiků i zástupců firmy se v posledních dnech objevovala v souvislosti s celkovou cenou zakázky různá čísla.

O konečné ceně zakázky informoval mluvčí vlády Jan Osúch s tím, že tato částka podle něj zahrnuje i DPH.

Deník Právo, který aféru kolem údajně podezřelé zakázky odstartoval, původně uvedl, že vláda vyplatila firmě Promopro celkem 525 miliónů korun.

Operoval ale také s tím, že společnost vyfakturovala vládě 766 milionů korun. Někdejší vicepremiér pro EU a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v médiích hovořil o tom, že Promopro dostalo od vlády 474 miliónů korun a spolumajitel společnosti Promopro Jaroslav Veselý se zmínil o částce 496 milionů korun. Z těchto vyjádření ale nebylo zřejmé, zda zahrnují i DPH.

Rozdíl mezi částkou 766 milionů korun, která se původně objevila v médiích, a sumou okolo 500 milionů korun vysvětlil Veselý v rozhovoru s Hospodářskými novinami tím, že mu úřad vlády některé faktury nechtěl uznat.

Vystavil na ně proto prý dobropisy a po vyřízení sporu poslal vládě novou fakturu. Na to, že se řada sporných faktur při jednání s firmou Promopro stornovala či pozdržela, upozornili ČTK i úředníci, kteří měli na starost rozpočet předsednictví.

Úřad vlády podle Osúcha proplatil společnosti Promopro celkem 183 faktur.

Kvůli podezřelé zakázce padlo trestní oznámení

Pod většinou z nich je podepsána tehdejší náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Jana Hendrichová. V době působení vicepremiéra Vondry, tedy v období do 8. května 2009 vyplatil úřad vlády firmě Promopro 283 milionů korun. Zbytek částky se vyúčtoval až za jeho nástupců Štefana Füleho a Juraje Chmiela.

Trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce pro Promopro podal finanční analytický útvar ministerstva financí. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob minulý týden upřesnil, že ministerstvo reagovalo na podnět takzvané povinné osoby týkající se možnosti praní špinavých peněz. Podle médií jej mohla podat banka například kvůli tomu, že vlastníci Promopra, manželé Veselí, si na svůj účet převedli asi 40 miliónů korun z firemních peněz. Veselý to ale vysvětluje tím, že si pouze vrátil peníze, které dříve do firmy vložil.

Opozice vyzývá kvůli zakázce Vondru k rezignaci. ČSSD a KSČM se také dnes neúspěšně pokoušely zařadit kauzu na jednání sněmovny. Vondra zdůrazňuje, že zakázku nepodepisoval, odpovědný je podle něho tehdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák. Stejně Vondru hájil také premiér Petr Nečas (ODS). Novák ale tvrdí, že zakázky připravoval Vondrův úřad, takovou interpretaci podpořil tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek (ODS).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video