Internetové stránky společnosti ProMoPro.

Internetové stránky společnosti ProMoPro. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úřad vlády má za ProMoPro zaplatit pokutu přes půl miliardy

  • 178
Finanční úřad vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun kvůli údajně předraženému zajištění audiovizuální techniky pro české předsednictví EU firmou ProMoPro. Je to více, než o kolik měla být údajně zakázka předražena.

Úřad vlády má peníze za porušení rozpočtové kázně z roku 2009 odvést do státního rozpočtu.

Napsal to ve středu deník Právo s odvoláním na šéfa Úřadu vlády Pavla Dvořáka. "Jde o první účet, který finanční úřad vystavil Topolánkově vládě za kauzu ProMoPro," řekl Právu Dvořák.

 Úřad vlády se přitom k trestnímu řízení v kauze připojil také jako poškozený a požaduje náhradu škody (více čtěte zde).

Pokuta je vyšší než údajné předražení, úřad zvažuje odvolání

Úřad vlády zvažuje, že se proti finančnímu postihu odvolá. "Zvažujeme možnosti, jak nejlépe dále postupovat, aby se minimalizovaly škody. Jednou z možností je odvolání. V horizontů několika dnů nebo týdnů padne rozhodnutí," řekl iDNES.cz mluvčí vlády Martin Ayrer.

Policie a žalobci, kteří kauzu vyšetřují vyčíslili předražení zakázky na 388 miliónů korun. Více než půlmiliardová pokuta je tak vyšší než údajné předražení. "Pokuta je velmi vysoká. Je to velká hrozba pro Úřad vlády," řekl Ayrer. Rozpočet úřadu vlády na letošní rok je 734 milionů.

Finanční úřad pro hlavní město Prahu udělení pokuty odmítl komentovat, k případu prý nesmí sdělovat žádné informace, uvedla mluvčí úřadu na dotaz iDNES.cz.

V kauze jsou obviněni tehdejší jednatel společnosti ProMoPro, zástupci spolupracujících obchodních společností, ale i tři bývalí zaměstnanci Úřadu vlády, zodpovědní za zakázku. Policie je obvinila z různých trestných činů, mezi kterými jsou podvod, legalizace výnosu z trestné činnosti, pletichy při veřejné soutěži a dražbě, zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Podle dřívějších informací je mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Obvinění se naopak vyhnulo exministrovi obrany Alexandru Vondrovi, který jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal.

Babiš: Je to aféra, za kterou mohou Topolánek a Vondra

Kauza Promopro je podle premiéra Bohuslava Sobotky jedním z kostlivců po minulých vládách. Případné zaplacení více než půlmiliardové pokuty, kterou kvůli aféře dostal Úřad vlády ČR, nebude podle něj mít dopad na státní rozpočet.

"Je to obrovské varování a je to velmi smutné svědectví o tom, na jaké úrovni se tady na úřadu vlády v době českého předsednictví Evropské unie zadávaly veřejné zakázky," řekl s tím, že se úřad bude snažit minimalizovat škody. Nikdo ze zodpovědných zaměstnanců už prý na úřadu nepracuje.

Pokuta ve výši téměř 551 milionů korun by podle Sobotky spolkla celý rozpočet Úřadu vlády, takže není z pohledu úřadu ekonomicky řešitelná. Ministerstvo financí podle něj bude muset zvážit, zda-li absolvovat cvičení, při kterém se přesunou peníze z úřadu vlády na ministerstvo financí a zpátky, aby úřad vlády mohl fungovat po zbytek letošního rozpočtového roku.

Ministr financí Andrej Babiš za jasné viníky kauzy označil expremiéra Mirka Topolánka a bývalého vicepremiéra Alexandra Vondru z ODS. "Je to jedna z afér ODS, která tvrdila teďka, že se poučila, ale zase vidíme, že tam mají bílé koně z hlediska financování ODS," poznamenal v narážce, že ODS tento týden oznámila, že vrací milionový dar, který jí poslala dvaadvacetiletá kadeřnice Simona Gajarská.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video