Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier | foto: Petr Topič, MAFRA

Úřad pro chudé vstupuje do stávky, Sobotka od sporu dává ruce pryč

  • 201
Většina pracovníků vládní Agentury pro sociální začleňování vstoupí v pondělí do stávky. Stávkovat začne 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků. Pro svou instituci, která spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), žádají nezávislost a samostatnost.

O stávce měli pracovníci Agentury rozhodnout v pondělí. Jejich rozhodnutí uspíšilo páteční jednání s Dienstbierem, které zatím nepřineslo výsledek. Pro iDNES.cz to potvrdil místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petr Čáp.

„Dnes jme měli setkání s panem Dienstbierem a náměstkyní Štěpánkovou. Přicházeli jsme tam se třemi tématy, požadovali jsme transparentnost, autonomii a kontinuitu. Jednali jsme tři a půl hodiny a v podstatě jsme se nedomluvili,“ popisuje schůzku Čáp.  „Důvěra mezi těmi dvěma stranami je tak narušená, že jsme nebyli schopni se dohodnout,“ dodává.

Agentura pro začleňování

Vládní Agentura pro sociální začleňování začala fungovat v březnu 2008. Její funkcí je spolupráce s městy a obcemi, které mají problém se sociálně vyloučenými lokalitami. Její poradci mají přispět k navázání kontaktů mezi místní radnicí, policií, školami či neziskovými organizacemi, které by se měly společně snažit situaci zlepšit. Nyní agentura působí ve 36 místech. Od února 2009 do letošního dubna úřad vedl Martin Šimáček. Agentura má asi sedmdesát stálých zaměstnanců.  V současnosti má zajistit využití prostředků ve výši až deseti miliard z evropských fondů.

Prostředníkem mezi zaměstnanci a ministrem byl Czeslav Walek, který před lety na Úřadu vlády pracoval pod někdejším ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem a podílel se na vytvoření konceptu agentury.

„Stávka je náš poslední apel. Dvacet lidí je připraveno podat výpověď. To by znamenalo, že agentura, která se budovala šest let, v podstatě končí,“ řekl po jednání Čáp.

Ministr po jednání řekl, že od nespokojených zaměstnanců dnes neslyšel konkrétní cíle stávky, které by mohl splnit.

Podle Dienstbiera by vznik nového úřadu musel upravit zákon. „I kdybychom se shodli a návrh předložili, tak bude účinný nejdřív za rok. Navíc mám velkou pochybnost, že by ve vládě a v Parlamentu byla politická vůle zřizovat nový úřad,“ uvedl ministr. Už dřív řekl, že z agentury nelze vytvořit ani samostatnou státní příspěvkovou organizaci. Nebylo by prý možné na ni získat peníze z EU, za něž funguje.

Agentura je záležitost Dienstbiera, řekl Sobotka

Ministr podotkl, že pokud i samostatná vládní agentura by byla institucí, která by pracovala pro vládu. „Taková instituce pracuje na základě politického zadání. Pokud někdo chce pracovat pro vládu, nemůže vyjadřovat úplnou nezávislost a apolitičnost,“ míní Dienstbier.

Zaměstnanci usilovali, aby se mediátorem ve sporu stal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něho je však Agentura záležitostí ministra Dienstbiera. „Premiéra jsme dnes potkali na chodbě, ptali jsme se, jestli četl naše dopisy. On reagoval, že za to nese politickou odpovědnost pan Dienstbier,“ říká Čáp.

O dalších krocích a případné podobě stávky by měl v pondělí jednat stávkový výbor. Konat by se měl také workshop. Zaměřit by se měl na vztah úředníků, odborníků a politiků. „Chceme diskutovat o tom, zda úředník může mít názor, a o inovativním fungování státní správy,“ uvedl Čáp.

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů úřadu vlády, je v Dienstbierově gesci. Spor mezi ní a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka (více čtěte zde). Neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video