Vicepremiérka Karolína Peake má bojovat s korupcí. S návrhem na zřízení nového úřadu však spolu s vnitrem u poslanců narazila.

Vicepremiérka Karolína Peake má bojovat s korupcí. S návrhem na zřízení nového úřadu však spolu s vnitrem u poslanců narazila. | foto: Petr Topič, MAFRA

Politici nechtějí nový úřad na hlídání stranických pokladen

  • 50
Ministerstvo vnitra a vicepremiérka Karolína Peake neuspěly se záměrem, aby financování politických stran hlídal nový úřad. Proti jeho založení se v rámci jednání pracovní skupiny postavili poslanci napříč politickými stranami.

Téměř všichni kromě zástupců LIDEM se postavili proti založení nového dohledového úřadu, stojí v tiskové zprávě strany vicepremiérky Peake. Ta má v gesci zavádění protikorupčních opatření.

Proč poslanci záměr odmítají, Peake neuvedla. Sdělila však, že jí kolegové navrhovali, aby situaci řešila rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. "Podařilo se mi vysvětlit, že toto řešení možné není. NKÚ totiž nevede správní řízení a nemůže ukládat sankce. Také by mohl kontrolovat pouze hospodaření se státním příspěvkem, nikoli už ostatní finanční toky stran," popsala politička s tím, že proto bude vnitro hledat jiný mechanismus dohlížení na financování stran a pokutování za prohřešky.

Provoz Úřadu pro veřejný dohled nad hospodařením politických stran bude podle návrhu zákona ročně stát 18 milionů korun, plat jeho předsedy bude činit více než 140 tisíc hrubého měsíčně (více o záměru zákona čtěte zde).

Poslancům se líbí transparentní účty

Odmítavé stanovisko vyjádřili poslanci na čtvrtečním jednání pracovní skupiny sestavené kvůli hledání kompromisního znění nového zákona o dohledu nad financováním politických stran.

Vicepremiérka si však nezoufá, neboť strany se shodly alespoň na zavedení limitů na volební kampaň. Ty však nebudou ve výše zmiňovaném zákonu, ale podle LIDEM budou upraveny v novém volebním zákoníku, který bude v nejbližších dnech poslán do mezirezortního připomínkového řízení.

Politická shoda je také na tom, aby v zákoně byly zakotveny povinné transparentní účty. A to nejen na financování předvolebních kampaní, jak navrhuje zákon, ale pro celé stranické účetnictví. Jenže takové účty si strany mohou založit už nyní. Dobrovolně. Populární tato možnost zatím ovšem není. Ze stran zastoupených ve Sněmovně se transparentním účtem chlubí jen TOP 09 a LIDEM.

Navíc existují náznaky, že ani transparentní účet nemusí být zárukou bezproblémového financování stranických pokladen. Na TOP 09 nyní ulpělo podezření, že jí tekly i peníze z úplatků při zadávání veřejných zakázek. Předseda strany Karel Schwarzenberg takovou informaci razantně odmítl. Strana pak poukázala právě na to, že má transparentní účet.

Další jednání pracovní skupiny se bude konat 25. října. Peake věří, že nový zákon o dohledu nad financováním politických stran začne platit v roce 2014.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video