Úřad najal na své lidi ''vyhazovače''

P r a h a - Když se chce šéf firmy bez průtahů zbavit nepohodlných zaměstnanců a nevyplácet jim ani několikaměsíční odstupné, může si najmout profesionálního "vyhazovače", který psychologickým nátlakem docílí, že zaměstnanci odejdou sami a už je ani nenapadne se ptát na odstupné. Metoda známá v soukromých podnicích vůbec poprvé pronikla i do státní správy - do Úřadu pro veřejný informační systém.

"Předseda úřadu Alexander Kratochvíl si najal vyhazovače Miroslava Vaverku ten nutí zaměstnance podepisovat výpovědi dohodou a průběžně přitom porušuje zákoník práce," popisuje situaci Pavel Fousek z odborové organizace úřadu.

Pod nátlakem podle něj už odešlo na čtyřicet lidí ze sto deseti a Vaverka, který dostává tisíc korun na hodinu, si přišel už na tři sta tisíc korun.

Odvolaný ředitel odboru provozu Václav Vlček situaci v úřadu líčí jako permanentní strach z bezdůvodného propouštění: "Jakmile je na parkovišti bílý favorit pana Vaverky, v úřadu je těžká nervozita." Na všechny tyto výhrady má šéf ÚVIS Kratochvíl jednoznačnou odpověď - jsou to lži. "Ti lidé neunesli, že museli odejít z funkcí. Já pouze dávám úřad do pořádku a je jasné, že se to těmto lidem nelíbí." Za Kratochvíla se staví i ministr a šéf Úřadu vlády Karel Březina, pod kterého ÚVIS spadá. "Vyžádal jsem si k tomu nějaká stanoviska a musím říct, že jsem žádnou šikanu zaměstnanců nezaznamenal. V tuto chvíli jednoznačně stojím na straně zaměstnavatele," řekl Březina.

V ÚŘADU BYLO 92 VEDOUCÍCH

Ať má pravdu ta, či ona strana, současný stav je důsledkem odhalených problémů z předloňského roku. Tehdy ÚVIS, ještě pod názvem Úřad pro státní informační systém a pod vedením Karla Berky, obcházel zákony při zadávání veřejných zakázek v souvislosti s počítačovým problémem roku 2000. Nejvyšší kontrolní úřad loni na jaře oznámil, že Berkův úřad vyplatil v rozporu se zákonem 53 milionů korun z celkového rozpočtu 130 milionů. Kontroloři se navíc zděsili z organizační struktury úřadu - ze 110 zaměstnanců bylo 92 vedoucích, téměř padesát procent zaměstnanců bylo v nejvyšších platových třídách.

Nový šéf ÚVIS Kratochvíl říká, že dnes v úřadu vlastně jen uklízí po Berkovi. "Pan Berka to tady s penězi přehnal. I sekretářce dal desátou platovou třídu s dvaceti tisíci, a aby to nějak zdůvodnil, tak pod ni převedl dva řidiče. Funkce, na které se vyžaduje vysokoškolské vzdělání, obsadil lidmi, kteří měli jen maturitu. Nedělalo se to tady podle kvalifikace a schopností, ale podle známostí."

NA KOHO ŠÉF UKÁŽE...

Kratochvíl loni v únoru přijal do úřadu novou vedoucí personálního oddělení Blanku Richterovou. Po několika měsících zjistila, že Kratochvílovi nemůže vyhovět.

Dva právníci, dva názory

Advokát Václav Vlk:
"Bohužel musím zatleskat panu předsedovi Kratochvílovi, že chrání naše zájmy. Říkám bohužel, protože používá zákon šikanózním způsobem, což není dobré, ale je k tomu okolnostmi nucen. Zákoník práce nefunguje, je příliš ochranářský a neumožňuje zaměstnavateli jednoduše vyhodit člověka, s kterým není spokojen. A jestliže ti lidé byli zařazeni do platových tříd, které jim nenáležely, pak si sami musí uvědomit, že pobírat mzdu za něco, co nedělám, není morální."
Advokát Oldřich Choděra:
"Zákoník práce dává jasné podmínky, za jakých může být zaměstnanec propuštěn. Jestliže v úřadu byli lidé zařazeni na místa, na která nepatřili, pak se to řeší normální cestou, to znamená: je důvod k výpovědi, běží normální výpovědní lhůta a tak dále. Ale není možné si do úřadu pozvat nějakého hulváta, který si vás zavolá a řekne: Buďto rozvážete pracovní poměr dohodou, nebo vám ho zrušíme pro porušení pracovní kázně, anebo si na vás něco najdeme. Žijeme přece v demokratické společnosti."

"Měla jsem se rozloučit s těmi, kteří se panu Kratochvílovi nehodili. Nejsem pro to, chránit lemply, ale musí se postupovat striktně podle zákoníku práce - doložit, že pracovník nepracuje dobře, dát mu výtku a tak dále. Jenže pan Kratochvíl to chtěl hned a já jsem mu přestala vyhovovat. V polovině července si mě pak povolal do své kanceláře a oznámil mi, že funkci nevykonávám, jak on si představoval, a že to převezme pan Vaverka," vzpomíná Richterová, která nakonec sama souhlasila s odchodem z úřadu ke konci července.

Miroslav Vaverka, soukromý podnikatel z Benešova (poskytuje psychologické a personální poradenství), uzavřel s úřadem smlouvu už loni v květnu. Jeho faktury, které mu úřad proplácí, jsou většinou vyčísleny na částku 5600 korun, a proto se mezi zaměstnanci začalo říkat, že právě takovou odměnu dostane za jeden "odepsaný kus".

"Tak to není," brání se Vaverka. "Dostávám různé úkoly, například i zpracování nějakých koncepčních věcí a tak dále, takže je to i práce mimo úřad. To když sečtu s tím, kolik času trávím v úřadu, pak to dává tu částku 5600 korun."

ODCHOD NESCHOPNÝCH?

Na to, jak Vaverka v Úřadu pro veřejný informační systém pracuje, je dvojí pohled. Takto to vidí zaměstnanci, kteří "prošli jeho rukama". "Nejdříve vám vytkne nedostatky v práci, což jsou často polopravdy, lži nebo záležitosti několik let staré. Pak vám oznámí velmi výrazné snížení platu, bez udání důvodu. V případě, že byste si chtěli stěžovat u soudu, tak vám pohrozí, že úřad bude záměrně protahovat soudní jednání. Nabídne vám volné místo ve vrátnici za podstatně nižší plat, i v případě lidí s vysokoškolským vzděláním. A nakonec přijde s jinou možností: ukončení pracovního poměru dohodou, většinou v průběhu následujících deseti až patnácti dnů, což většina zaměstnanců přijme, než aby v takto fungující státní správě dále pracovali," říká s odvoláním na vlastní zkušenost Milan Novák, který měl v úřadu na starosti správu počítačů.

Tyto drastické metody volí podle něj Kratochvíl proti těm zaměstnancům, kteří mu kdykoliv dali najevo nesouhlas. Vaverka i Kratochvíl se nad tímto vyprávěním pobaveně smějí.

"Když slyším takové výmysly, nemám sebemenší chuť na to reagovat," řekl Vaverka. "Jsou to věci, při kterých jsme jen dva, tak jak já se mohu obhajovat, když oni nemluví pravdu?" Kratochvíl považuje řeči o šikaně za nehorázné nesmysly lidí, kteří přišli o svá "teplá místa". "Myslím, že pan Vaverka se k těm lidem chová velice korektně. Jsou to ti, kteří se zde vyskytovali za minulého vedení, a upozorňuji, že náš úřad měl v té době velice špatný zvuk," řekl předseda ÚVIS. Tvrdí, že se mu  změnou v organizační struktuře úřadu podařilo odstranit nadměrný počet vedoucích funkcí. "Dnes jich je jen třináct," řekl.

BŘEZINA: ŠÉF ÚVIS MÁ MOU PODPORU

Zaměstnanci úřadu podali už v prosinci trestní oznámení na Kratochvíla a Vaverku na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3. Napsali také stížnost předsedovi vlády Miloši Zemanovi. Za něj jim odpověděl ministr Karel Březina: "Ani úřad vlády, ani já osobně nejsme kompetentní zasahovat do vnitřního chodu samostatné organizace a řešit její problémy. Tato pravomoc náleží výlučně vedení organizace a jejímu statutárními zástupci." V Březinově kompetenci je navrhovat vládě jmenování a odvolávání předsedy ÚVIS. K tomu však nemá důvod. Jak řekl, v tomto sporu stojí jednoznačně na straně předsedy Kratochvíla.

To, že si k řešení personálních problémů najal externisty (kromě Vaverky ještě tři právníky) a vyplácí jim vysoké odměny, mu také nevadí. "Řeknu vám to na rovinu: Úřad vlády má také některé právní kanceláře najaté zvenku, protože holt nejsem schopen takové lidi zaplatit z hlediska státní správy, protože za ten plat, který mu mohu nabídnout, tam sotva půjde dělat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video