Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková si ve Sněmovně stěžovala na postup...

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková si ve Sněmovně stěžovala na postup Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v kauze bratrů Michalákových | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Chalánková: Úřad chtěl zabránit jednání o Michalákových u českého soudu

  • 233
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se podle místopředsedkyně TOP 09 Jitky Chalánkové pokusil zmařit rozhodování českých soudů v případě bratrů Denise a Davida Michalákových. U Ústavního soudu se snažil dosáhnout toho, že o dětech, které jsou nyní v Norsku, nesmí rozhodovat český soud.

Za skandální poslankyně opoziční TOP 09 považuje, že ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí po celou dobu jednal za zády rodiny. Teta, dědeček i babička chlapců Michalákových se podle ní o podnětu úřadu k Ústavnímu soudu dozvěděli, až když jim Ústavní soud zaslal poštou rozhodnutí, jímž stížnost úřadu odmítl.

„Je to bezprecedentní pokus Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí pod vedením Zdeňka Kapitána zasáhnout do případu dětí Michalákových a popřít právo českých občanů bránit se u českých soudů,“ říká Chalánková, která dlouhodobě usiluje o to, aby se oba čeští bratři vrátili z Norska od pěstounů domů.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD musí podle opoziční poslankyně vysvětlit, zda český úřad proti zájmu českých občanů postupoval s jejím vědomím. „A zda dal k ústavní stížnosti za zády rodiny souhlas,“ prohlásila v úterý Chalánková.

Rodina Michalákových se obrátila na český soud, aby sdělil, zda je rozhodnutí norských úřadů odebrat děti matce a svěřit je v Norsku do pěstounské péče v souladu se základními principy mezinárodního a českého rodinného práva a zda je v Česku vůbec uznatelné.

Kapitán: Rozhodnutí českého soudu by neuznali Norové

Podle ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeňka Kapitána měla ústavní stížnost sloužit k získání stanoviska, zda může být v tomto případu veden soud v České republice. Pokud by český soud rozhodl o navrácení dětí do rodiny, nebylo by podle Kapitána takové rozhodnutí uznatelné v Norsku. Vyplývá to z mezinárodní smlouvy, která pro oba státy platí.

Okresní soud v Hodoníně, který kvůli souběžně vedenému procesu v Norsku loni zastavil řízení o péči o nezletilé bratry Denise a Davida Michalákovy. Odvolací soud pak toto rozhodnutí zrušil a uložil okresnímu soudu vést řízení (více jsme psali zde).

„Odvolací rozhodnutí přitom své rozhodnutí učinil, aniž je řádně odůvodnil a porušil tak podle našeho názoru ústavně zaručené právo na spravedlivý proces,“ uvedl pro ČTK Kapitán.

Proto úřad jménem bratrů Michalákových rozhodnutí kritizoval a podal stížnost k Ústavnímu soudu. „Naším cílem bylo dosáhnout jasné stanovisko, zda má být řízení v Česku vedeno, nebo ne,“ řekl ředitel úřadu. Ústavní soud stížnost odmítl jako nepřípustnou, protože ještě nebyly vyčerpány všechny možnosti u běžných soudů. Podstatou věci se nezabýval. „Toto rozhodnutí respektujeme,“ uvedl Kapitán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue