Úřad chce zpátky peníze na Y2K

Úřad pro státní informační systém se rozhodl, že se bude u soudu domáhat vrácení části peněz, které loni utratil v rozporu se zákony. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že ÚSIS ještě pod vedením Karla Berky loni v souvislosti s počítačovým problémem roku 2000 (Y2K) vyplatil neprávem 53 milionů korun z celkového rozpočtu 130 milionů.

"Některé smlouvy jsme už předali právníkům, aby podali žaloby na jejich neplatnost," potvrdil nový předseda ÚSIS Alexander Kratochvíl. Toto opatření uvádí i ve své zprávě, kterou ve čtvrtek předal Zemanově vládě.

Žádné personální změny kvůli zjištěním NKÚ zatím Kratochvíl neudělal.

Co odhalil Nejvyšší kontrolní úřad v ÚSIS
1. Z více než 130 milionů korun ze státního rozpočtu, určených na řešení počítačového problému roku 2000, proplatil ÚSIS 52 milionů korun v rozporu se zákonem (přes 37 milionů korun použil nehospodárně a neefektivně, čtrnáct milionů pak v rozporu s tím, na co byly určeny).
2. Úřad porušoval zákon o zadávání veřejných zakázek. Nevyhlašoval například obchodní veřejnou soutěž, ačkoliv ji vyhlásit měl (vyžaduje se u zakázek nad pět milionů korun). Tím vzniká podezření, že zvýhodňoval firmy napojené na zaměstnance úřadu.
3. Úřad uzavřel sedmdesát nevýhodných smluv s různými firmami na úkoly, které měli v náplni práce sami zaměstnanci úřadu.
4. Úřad měl zcela nepřehlednou organizační strukturu. Ze 110 zaměstnanců bylo 92 takzvaných tituálrních vedoucích.

Žaloby Úřadu pro státní informační systém se budou týkat například zakázek pro firmy T-Soft, Mediarex Agency či advokátní kancelář Gerloch a Nemeth, které pro ÚSIS v souvislosti s Y2K zajišťovaly mediální služby, horkou telefonní linku či právní služby. V některých případech s nimi ÚSIS uzavřel smlouvy, aniž předtím vyhlásil výběrové řízení, v některých případech navíc vzniklo podezření z velkého nadhodnocení zakázky.

Podání žalob neznamená, že ÚSIS může vysoudit celých 53 milionů korun. "Ty podniky byly smluvními partnery úřadu a jakousi práci odvedly, takže musí soudem uznaný znalec posoudit, jakou hodnotu jejich odevzdané dílo má a kolik od úřadu dostaly. A ten rozdíl budeme žádat zpátky," řekl Kratochvíl.

BERKA MLČÍ
Případ ÚSIS dokázal, že ačkoliv o chybách či vědomém porušování zákonů věděli všichni předem - někteří zaměstnanci úřadu na to už v průběhu loňského roku upozorňovali -, nikdo tomu nedokázal zabránit. Ani Zemanova vláda, ani Nejvyšší kontrolní úřad, ani předseda úřadu Karel Berka. Ten se dodnes k výsledkům kon- troly ani nevyjádřil. Od 3. ledna je v pracovní neschopnosti a na úřad pouze zasílá oznámení o jejím prodloužení. Není k zastižení ani na domácím, ani na mobilním telefonu. Minulý týden seděl v jedné kavárně v centru Prahy a na žádost o rozhovor zareagoval: "Nevím, co bych říkal. Musel bych leda kritizovat vládu, a to nechci. Já se vám ale ozvu." Neozval se.

Na základě trestního oznámení na neznámého pachatele se případem už několik měsíců zabývá policie. "Zatím nedokážu odhadnout, kdy to uzavřeme," řekl Miroslav Kocán z pražského úřadu vyšetřování.

To, co se na Berkově úřadu během posledního roku a půl odehrálo, je možné shrnout zhruba takto:
- Vláda Miloše Zemana koncem roku 1998 jmenovala předsedou úřadu Karla Berku, člena ČSSD, šéfa její telekomunikační komise.
- Během půl roku vnitřní kontrola úřadu odhalila nezákonné praktiky při zadávání veřejných zakázek.
- Ministerstvo financí, nadřízený orgán ÚSIS, poslal do Berkova úřadu kontrolory, kteří potvrdili, že se tam porušují zákony: v první polovině loňského roku vyplatil úřad na pořádání seminářů v souvislosti s Y2K 730 tisíc korun zcela zbytečně.
- Ministerstvo podalo trestní oznámení na neznámého pachatele a Karel Berka přišel o prémie. Na ÚSIS vláda povolala Nejvyšší kontrolní úřad.
- Největší problém nastal až koncem roku, kdy úřad uzavřel největší zakázky, například na zajištění mediální kampaně či takzvaného call-centra. Jen za tyto zakázky s firmami T-Soft a Mediarex Agency úřad zaplatil 37 milionů korun.

Když NKÚ letos v květnu ukončil prověrku, zhrozili se i ti, kteří do té doby považovali kauzu za výmysly novinářů: Berkův úřad v rozporu se zákonem použil 52 ze 130 milionů korun!

ŠLO TOMU ZABRÁNIT?
"Tomu všemu se nepochybně dalo zabránit," tvrdí bývalý zaměstnanec ÚSIS Štefan Suchar. "Kdyby ministr Mertlík zakročil hned, co skončila jeho prověrka, mohlo být všechno jinak."

Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek potvrdil, že Pavel Mertlík loni skutečně uvažoval o Berkově okamžitém odvolání: "Jenže to bylo pár týdnů před koncem roku a nakonec tam převážily argumenty, že by to mohlo ohrozit všechny programy, které se vázaly k příchodu roku 2000. Pan Berka ale už v prosinci oznámil, že v lednu z úřadu odejde, a to ministr uvítal."

Ani kontrolní úřad nepřipouští, že mohl největším chybám v ÚSIS zabránit. "Kontrolovaná instituce nám nepředkládá své záměry, neptá se nás na souhlas. Musíme vycházet z faktů, které zjistíme. Musí napřed existovat nějaká smlouva, musí existovat faktura, na základě které byla práce nebo služba uhrazena. Teprve pak můžeme vyvodit, jestli došlo k porušení zákona," řekl k tomu šéf kon- trolorů Alexander Růžek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video