Úřad chce kontrolovat délku sukní

Zlínský kraj - Úřednicím zlínského magistrátu zřejmě brzy přibude nová starost. Budou si totiž muset změřit, jestli dolní okraj jejich sukně není výš než deset centimetrů nad koleny. Jiné radnice většinou tak přísná pravidla nemají.Nový pracovní řád, který teď prochází připomínkovým řízením, je poměrně nekompromisní a nic neponechává náhodě. Podle něj se za vhodné nepovažují ani průhledné svršky a bermudy či šortky. Rifle si budou moci úředníci zlínského magistrátu dovolit jen v neúředních dnech.Glosu Martina Komárka si můžete přečíst ZDE.

Pracovní řád pro úředníky
z roku 1870, dosud platný

Denně před začátkem pracovní doby jsou povinni úředníci důkladně zamésti kancelář, vybrati popele z kamen a utříti prach.

Úředníci zodpovídají dále za to, že kancelář bude vždy řádně vytopena. Potřebné palivo obstarají na svůj náklad.

Soukromé rozhovory jsou v pracovní době nežádoucí.

Řádná pracovní doba jest 12 hodin denně. V případě potřeby musí každý úředník pracovati bez vyzvání přes čas.

Jakákoliv politická činnost úředníků má za následek okamžité propuštění.

V kouření a požívání lihových nápojů se očekává od úředníků zdrženlivost.

K dámám a výše postaveným osobám se úředník chová slušně.

Jako četba se doporučuje bible. Není námitek proti jiným knihám, pokud jsou tyto mravně nezávadné.

Povinností každého úředníka je péče o zdraví. V případě nemoci není nárok na mzdu. Každý úředník, který má pocit zodpovědnosti, by si měl proto pravidelně ukládati ze své mzdy přiměřenou částku pro případ nemoci, či jiné nepředvídané potřeby.

Úředníci se nesmějí při práci mýliti. Kdo se při své práci dopouští častěji chyb, bude propuštěn.

Kdo odporuje šéfovi, dokazuje tímto, že před ním nechová potřebné úcty. Z této skutečnosti se vyvodí důsledky.

Úřednice jsou povinny vésti zbožný a cudný život.

O dovolenou mohou požádati úředníci jen z naléhavých rodinných důvodů. Tato je však neplacená.

Úředníci nechť mají stále na mysli, že tisíce jiných jsou ochotni okamžitě nastoupiti na jejich místa.

Úřednici nesmějí nikdy zapomenouti, že jsou svému principálovi povinni vděčností, neboť je jejich živitelem.

"Pracovní řád bude platit pro všechny zaměstnance a po celý pracovní týden," potvrdila mluvčí radnice Dana Daňová. Připustila však, že přestože návrh pracovního řádu mezi jednotlivými profesemi nerozlišuje, těžko budou chodit stejně oblečeni například pracovníci odboru městské zeleně při práci v terénu. Podle Daňové se počítá i s tím, že úředníci nebudou nosit v práci bačkory či nazouváky, ale budou používat vždy uzavřenou obuv.

Úředníci mají výhrady - chtějí ošatné
Někteří zaměstnanci magistrátu mají k tak striktnímu stanovení pravidel pro oblékání po straně výhrady, o svou práci by však z tohoto důvodu přijít nechtěli. Ozývají se i hlasy, že by měl úřad zaměstnancům na ošacení přispívat. "Já jsem byla zvyklá ze svého dřívějšího pracoviště v bance na ještě přísnější zásady," namítá mluvčí Daňová a tvrdí, že většina pracovníků magistrátu zmíněná pravidla dodržovala i dříve.

Otázku oblékání zaměstnanců magistrátu naproti tomu nepovažují za žádný problém v Olomouci. "V povinnostech zaměstnanců máme jen ustanovení, že mají být vkusně a čistě ustrojeni bez dalších podrobností," sdělila Vlasta Leštinská z personálního oddělení olomouckého magistrátu. Ani zde magistrát svým lidem zvláštní částkou na oblečení nepřispívá.

Ošatné letos nebudou mít ani zaměstnanci magistrátu v Jihlavě, kde na ně byli zvyklí v dřívějších letech. "Žádné výslovné nařízení o oblékání úředníků nemáme a nevím o tom, že bychom museli někdy podobnou věc řešit," uvedla pracovnice sekretariátu tajemníka Magistrátu města Jihlavy.

Ve Vsetíně dostanou ošatné
Naproti tomu až čtyři tisíce korun ročně podle délky pracovního poměru mohou získat jako příspěvek na úpravu zevnějšku pracovníci Městského úřadu ve Vsetíně. Pracovní řád zaměstnancům ukládá "přizpůsobit své oblékání tak, aby podpořilo důvěru občana k zaměstnanci úřadu při osobních jednáních".

"Nepředepisujeme žádnou uniformitu oblékání. Finanční příspěvek však umožňuje zaměstnavateli, aby vkusné oblečení zaměstnanců úřadu a úpravu jejich zevnějšku vyžadoval a patřičně usměrňoval. Uvedená praxe se osvědčila a zatím se  nevyskytly žádné problémy," konstatoval tajemník vsetínské radnice František Novotný.

Pražský magistrát předepíše kravaty

I radnice hlavního města připravila pro své úředníky předpis, jak se oblékat do práce. Úředníkům se doporučuje oblek, úřednicím střízlivé kostýmky. Zakázány jsou naopak džíny, krátké kalhoty a minisukně. Nedoporučuje se ani domácí obuv, tedy pantofle či bačkory. Závazné a vymahatelné však toto nařízení není. Vedení magistrátu to zvažovalo, nakonec se přiklonilo k tolerantnějšímu doporučení. Zdůvodnilo to tím, že úřad svým pracovníkům na oblečení nepřispívá.

Některá města žádný předpis nemají
Žádný předpis o oblékání nemají a jeho potřebu necítí na radnici v Kroměříži. "Ani občané si na oblečení zaměstnanců městského úřadu nikdy nestěžovali," potvrdila vedoucí odboru vnitřních věcí Marie Květáková.

Podobně hovoří také Hana Slováková z Městského úřadu v Luhačovicích.

Obecnou povinnost dodržovat pravidla slušného chování a být vždy slušně oblečen obsahuje pracovní řád radnice v Brumově-Bylnici. "Problémy tohoto typu jsme neměli a ošatné neposkytujeme," informoval starosta Zdeněk Blanař.

Ani na radnici v Uherském Hradišti předpis o oblékání nemají, ale podle tajemníka Josefa Botka už jej připravují. "Zatím existuje mé ústní doporučení z poloviny loňského roku, aby zaměstnanci v úřední dny nenosili rifle," upřesnil Botek. Zaměstnanci však budou nově dostávat roční příspěvek na ošacení patnáct set korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video