Úřad chce dát zbraně strážcům přírody

P r a h a - Ministerstvo zemědělství chce dát strážcům přírody do rukou zbraně, aby je mohli v krajním případě použít například proti pytlákům. Návrh ještě neprojednala ani vláda, ale už teď se proti němu zvedá silná kritika. "Nechtěl bych, aby se zde odehrály kovbojky jako z filmů o Divokém západu," prohlásil ministr životního prostředí Miloš Kužvart. "Připadá mi to velice nebezpečné," řekl poslanec Libor Ambrozek, předseda Českého svazu ochránců přírody. Pavel Pešout z téže organizace dodal: "Říkali jsme si: to bude takové vojsko ministerstva zemědělství." Ministerstvo tvrdí, že takzvaná veřejná stráž, která by měla mít i uniformu, nebezpečná nebude, protože zájemci budou pečlivě vybíráni.

"Navíc před použitím zbraně bude povinné, pokud to situace dovolí, použít mírnějších prostředků. Domluvu, napomenutí, výstrahu," uvedl Jiří Felčárek z tiskového oddělení úřadu. "Ozbrojení veřejné stráže navíc není podmínkou pro výkon funkce. Návrh doslova uvádí, že pro ustanovení stráže je nutné držení platného zbrojního průkazu nebo splnění podmínek pro jeho držení. To ale znamená, že zbraň mít nemusí," uvedl Jiří Felčárek z tiskového oddělení.

Omezení, podle něhož bude moci stráž použít zbraň jen v nutné obraně, v podmínkách krajní nouze anebo k varovnému výstřelu, považují oponenti návrhu za příliš obecné. Odborníci na bezpečnost upozorňují i na to, že čím více zbraní je na veřejnosti a čím častěji se ozbrojení lidé dostávají do konfliktních situací, tím větší je riziko neštěstí.

Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vladimír Broukal také nevylučuje, že veřejná stráž a pytláci po sobě mohou začít střílet. "To se může stát," říká, ale proti zřízení profesionální stráže nic nenamítá. Připouští i to, že strážce může selhat, přestože projde všemi zkouškami. "Jsou lidé, kteří mohou mít deset pistolí, deset pušek a deset granátů a nic neprovedou. A pak jeden dostane pistoli, nastane u něj zkrat a vystřelí," dodává Broukal.

To dokládají i nedávné zkušenosti. Naposledy začátkem roku střílel ve Stříbrnicích na Šumpersku lovec na sáňkujícího chlapce v domnění, že má na mušce kance, a poranil ho na stehně. Před několika lety zase skupina myslivců střílela po autě, o němž se omylem domnívala, že veze pytláky.

Jeden pasažér tehdy zahynul.

"Když si uvědomím, jaké jsou problémy třeba s bezpečnostními agenturami, nedokážu si představit, co to může přinést, když se budou v přírodě pohybovat ozbrojenci," poznamenal Pavel Pešout z Českého svazu ochránců přírody.

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart sice návrh na zřízení profesionální veřejné stráže předložil vládě společně s ministrem zemědělství Janem Fenclem, ale s ozbrojením stráží nesouhlasí.

Domnívá se, že by bylo lepší "vyzbrojit" je mobilními telefony, aby mohly rychle zavolat policii, když bude potřeba.

Jiří Felčárek z ministerstva zemědělství však upozorňuje, že veřejné stráže by chránily to, kam ani policie nedosáhne. "Staraly by se o ochranu přírody, o právo rybářské a myslivecké, což jsou práva a hodnoty, které nejsou v našich podmínkách a potřebném rozsahu chráněny ani policií, ani orgány státní správy," uvedl Felčárek. Současné dobrovolné stráže rybářské, lesní, myslivecké a stráže ochrany přírody by podle něho měly být sloučeny do jedné.

"Současná právní úprava je příliš roztříštěná. Stráže nejsou také odměňovány a podle dosavadních zkušeností je to jedna z příčin jejich nízké efektivnosti," vysvětluje.

V současnosti je zhruba 4620 dobrovolných strážců, po zřízení profesionální stráže by však měl tento počet klesnout možná až na 360. Počet strážných by měl stanovovat krajský hejtman. "Počet stráží by měl být nižší, ale efektivnější. V mnoha případech je dnes činnost současných stráží pouze formální," poznamenává Felčárek.

Český svaz ochránců přírody tvrdí, že návrh na zřízení profesionální veřejné stráže jde úplně proti duchu současné praxe, kdy dobrovolní strážci fungovali především preventivně a jako místa a věcí znalí průvodci. "Z devadesáti procent nebyla stráž vůbec represivní. Ale podle nového zákona se stanou novou represivní složkou," říká Pavel Pešout.

"Ustanovit stráž se zbraní v ruce, která by měla hlídat, jestli z pole někdo nekrade řepu, zároveň jestli v lese někdo nekácí stromy, jestli někdo načerno nechytá ryby a ještě jestli tam někdo nevyváží nějaký fekál, to je pro nás naprosto nepředstavitelné."

Co by měla dělat veřejná stráž

- zjišťovat totožnost osob l zadržet osobu, kterou přistihne při protiprávním jednání a která neprokáže totožnost; může ji předat policii

- odebírat pytlákům lovecké zbraně nebo nástroje, ulovené živočichy, přírodniny či neoprávněně nabyté věci

- ukládat blokové pokuty za přestupky vymezené příslušnými předpisy l zastavovat na silnici nebo v terénu auta, a pokud má důvodné podezření, že přepravují neoprávněně nabyté věci, také kontrolovat náklad nebo zavazadla l použít střelnou zbraň

- požadovat pomoc nebo součinnost policie nebo obecní policie, pokud nezvládne řešit situaci vlastními silami

Pramen: ministerstvo zemědělství

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video