Loni ještě jihoafrický soud žádost o vydání uprchlíka Krejčíře do Česka zamítl. Nyní je český milionář podezřelý z kriminální činnosti i v JAR.

Loni ještě jihoafrický soud žádost o vydání uprchlíka Krejčíře do Česka zamítl. Nyní je český milionář podezřelý z kriminální činnosti i v JAR. | foto: Reuters

Uprchlý milionář Krejčíř se vydal jihoafrické policii

  • 152
Nejznámější český uprchlík Radovan Krejčíř se vydal policii v Jižní Africe, která ho následně zadržela. Tamější policisté ho hledali od úterý mimo jiné kvůli údajnému podvodu a v souvislosti s vraždou jihoafrického podnikatele.

Krejčíř se policii vydal v pátek ráno. Uvedla to jihoafrická média, která už o den dříve informovala o neúspěšných pokusech policie Krejčíře zadržet i o jeho údajné ochotě se policistům přihlásit.

Roky s Krejčířem

Radovan Krejčíř uprchl z Česka před téměř šesti lety, v červnu 2005 utekl policii při domovní prohlídce své černošické vily poté, co jej policie obvinila z vyvedení peněz ze státní firmy Čepro a z přípravy vraždy celníka. O dva dny později už byli Krejčířovi na Seychelách, soud posléze na podnikatele vydal mezinárodní zatykač.

V lednu 2006 předaly úřady Seychelám žádost o jeho vydání. V dubnu 2007 jej policie zadržela v JAR.  Ale v červnu tamní soud Krejčíře propustil na svobodu. Následovala žádost o vydání do Česka, další Krejčířovo zatčení a vazba. Z ní se dostal na třímilionovou kauci, v září 2007 požádal o azyl. Soud pak rozhodl, že Krejčíře do ČR nevydá.

V květnu 2009 do JAR dorazili policisté, aby Krejčíře vyslechli jako svědka kvůli kauze únosu a smrti jeho otce Lamberta.

Na začátku letošního roku se objevilo podezření, že se Krejčíř pokusil ošidit zdravotní pojišťovnu fiktivní diagnózou. V březnu však Krejčíř uvedl, že má skutečně rakovinu.

Policie českého milionáře následně zadržela. Krejčíř je podezřelý z kriminální činnosti v Česku i v JAR.

Vyšetřovatelé v Jižní Africe po něm pátrali od úterý v souvislosti s údajným pojišťovacím podvodem a smrtí kontroverzního jihoafrického podnikatele a údajného šéfa tamního podsvětí Cyrila Beeky. Ten byl v pondělí zastřelen. Policisté při razii v Krejčířově domě objevili také seznam lidí, kteří měli být údajně zabiti. Bylo na něm i jméno zavražděného Beeky.

Krejčíř se podle médií vydal do rukou šéfa zvláštní jednotky jihoafrické policie Hawks v provincii Gauteng v pátek v časných ranních hodinách. Hned poté skončil ve vazbě.

"Pan Krejčíř se prostřednictvím svého právního zástupce rozhodl, že se vydá (speciálnímu policejnímu útvaru) Hawks, a byl následně umístěn do vazby a převezen na místo, které nebudeme prozrazovat," řekl mluvčí policejního útvaru McIntosh Polela serveru Eyewitness News s tím, že je to kvůli Krejčířově bezpečí.

Jihoafričtí policisté se dvaačtyřicetiletého Krejčíře pokoušeli zadržet několikrát, naposledy ve čtvrtek v jedné z nemocnic v Johannesburgu. Předtím v úterý v noci vnikli do jeho domu. Ani tam jej ale nezastihli.

Po razii v domě policie vyzývala Krejčíře, ať se sám vydá do jejích rukou. Jeho právníci tvrdí, se tak mělo stát už ve čtvrtek, ale ani v jednom z domluvených termínů se podnikatel nedostavil.

Podle serveru Sunday Tribune policie také v úterý odpoledne zabavila Krejčířova auta - dvě lamborghini a ferrari.

Kdy půjde k soudu, zatím není jasné. Policisté jej obvinili z podvodu.

Krejčířův právní zástupce Eyewitness News řekl, že jeho vydání do rukou policie bylo výsledkem soukromé dohody s šéfem útvaru Hawks (Jestřábů) Anwarem Dramatem.

,

Video