Záchrana migrantů na Středozemním moři (4. srpna 2015)

Záchrana migrantů na Středozemním moři (4. srpna 2015) | foto: Reuters

Americký milionář hledá v moři uprchlíky, na břeh jich dovezl už 9 tisíc

  • 845
Kromě lodí Evropské unie brázdí Středozemní moře i soukromníci, kteří se rozhodli, že pomůžou se zachraňováním migrantů. Američan Christopher Catrambone vyhledává čluny s uprchlíky u pobřeží Malty. Od loňského roku zachránil už více než devět tisíc lidí.

Loď Fénix rodiny 33letého milionáře Catrambona pomáhá zachraňovat uprchlíky z potápějících se bárek už od loňského roku. „Viděli jsme z lodi záchrannou vestu, která patřila někomu, kdo to pravděpodobně nezvládl ke břehu,“ popsala první impuls k charitativní operaci Catrambonova manželka Regina v reportáži serveru Vice News

Catrambone nejprve sháněl vhodné plavidlo. Nalezl bývalou rybářskou loď s rozsáhlým podpalubím, kde je dostatek prostoru. Poté založil projekt Záchranná námořní stanice pro migranty (MOAS) a s lodí Fénix se u pobřeží Malty pustil do pátrání po kocábkách s uprchlíky. Nalezené běžence bere na svou loď a poskytuje jim základní lékařskou pomoc.

Uprchlická krize

Loď je vybavená vojenskými drony, sofistikovaným komunikačním systémem a armádními záchrannými čluny. Catrambone začal také spolupracovat s neziskovou organizací Lékaři bez hranic, která dodala šest tun zdravotnického materiálu a přispěla částkou 1,7 milionu eur (zhruba 46 milionů korun).

Catrambonovi do své dobročinné mise investovali už osm milionů dolarů (přibližně 197 milionů korun). „To není šílená investice, když si pomyslíte, že zachráníte všechny ty lidi, všechny ty životy. Udělali jsme, co jsme s našimi zdroji mohli. Kéž bychom měli víc,“ dodala Regina Catrambone. Na webové stránce projektu na jejich činnost může kdokoli přispět.

Politici ale finanční podporu neplánují. „Státy by neměly abdikovat na svou odpovědnost. Když jde o záchranu životů a bezpečnost na moři, bylo by příliš jednoduché jen vypisovat šeky, aby někdo jiný dělal práci, která je jednou z klíčových funkcí států,“ uvedl maltský premiér Joseph Muscat. 

Na tom, že jen vypisovat šeky nestačí, se Catrambone s Muscatem shodne. Narozdíl od politika se však za vlastní peníze vydává denně na moře. „To, že jste nejchytřejší člověk v místnosti ještě neznamená, že musíte vydělávat každou minutu,“ podotkl ke své aktivitě Catrambone. 

Ostrov Malta je přímo na trase migrantů z Libye do Evropy. Jen za letošek se touto cestu plavily k hranicím Evropské unie desetitisíce lidí. Převaděči uprchlíkům však často nedají ani dostatek paliva, aby se dostali k břehům EU, a tak migranti musí čekat na záchrannou loď.

Hlavní migrační trasy současnosti.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video