Roztočil tvrdí, že s vraždou, ze které je viněn, neměl nic společného. Návratem to chce dokázat.

Roztočil tvrdí, že s vraždou, ze které je viněn, neměl nic společného. Návratem to chce dokázat. | foto: ČTK

Uprchlík Roztočil se vrací do náručí policie

  • 7
Rostislav Roztočil, který v listopadu 2005 utekl z věznice na plzeňských Borech a od té doby žije v Německu, se v pondělí vrací do Česka. V úterý se chce osobně zúčastnit soudního líčení, ve kterém se rozhoduje, zda se česká justice vrátí k více než třicet let staré vraždě egyptského studenta.

Za ni byl Roztočil v roce 1985, ve své nepřítomnosti (mezitím totiž emigroval), odsouzen k pětadvacetiletému vězení. Později mu trest snížili na devatenáct let.

Roztočil, který se v českém vězení ocitl až v roce 2000 a před útěkem tu strávil celkem pět let, se vrací dobrovolně. Německé soudy totiž odmítly žádost českých úřadů, aby byl uprchlík vrácen zpět. Zdůvodnily to tím, že není jisté, zda se Roztočil dočká spravedlivého procesu.

Uprchlík, který teď žije u své sestry v městečku Bietigheim-Bissignen u Stuttgartu, se nakonec rozhodl k návratu sám.

Může skončit ve vazbě
Poté, co vystoupí z letadla na ruzyňském letišti v Praze, mu však hrozí zatčení. "Na toho muže je evropský i mezinárodní zatykač. Je to uprchlík, který utekl z vězení. Až vystoupí z letadla, tak ho musíme podle zákona zatknout a dopravit do vězení," řekl Ladislav Kadeřábek z policejního prezidia.

Roztočil tvrdí, že s vraždou neměl nic společného. Návratem to chce dokázat: "Zatím jsem neměl šanci se k tomu nesmyslnému obvinění osobně vyjádřit. Proto se vracím. Nevěřím, že mě zatknou. Nemám důvod před soudem utíkat."

Není však úplně jasné, co přesně bude následovat, pokud policie Roztočila zatkne. Policisté ho budou muset v úterý dopravit k soudnímu jednání, kvůli kterému se uprchlík vrací do Česka.

Soudkyně pak může podle zákona rozhodnout, že Roztočil bude do konečného vyřešení případu na svobodě. "Ta možnost tu je. Soud také může určit, že Roztočil zůstane zatím ve vazbě," dodal policista Kadeřábek.

Jasné není ani to, jak chce Roztočil před soudem dokázat svou nevinu. Uprchlík už dříve řekl, že žádá, aby soud kromě něj vyslechl i několik svědků. Podrobněji to nikdy nechtěl rozebírat.

Vraždu halí nejasnosti
Vražda, za kterou byl pravomocně odsouzen, se stala v roce 1975. Definitivní rozsudek padl o deset let později.

Kromě Roztočila potrestali soudci ještě další tři muže. Jeden z nich dokonce dostal trest smrti, který byl později změněn na doživotí.

Společně byli odsouzeni za to, že brutálně zavraždili a oloupili egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho. V celém případu je však řada nejasností.

Mrtvolu muže (podle soudu šlo o zmíněného Egypťana) nalezli policisté až pět let po údajné vraždě v Labi nedaleko Mělníka.

Panují však pochybnosti, jestli skutečně šlo o pohřešovaného studenta. Roztočil navíc u soudu nikdy nevypovídal.

Kriminalisté ho z vraždy obvinili v roce 1982 a to už byl dva roky v emigraci v Rakousku.


Video