Uprchlík chtěl pomoc, policisté ho udali

  • 33
Kvůli účasti na několika protivládních demonstracích strávil dvaatřicetiletý Íránec Alíréza Jadolláhí za mřížemi už dva roky. Když mu za to, že se angažuje v opozici, hrozilo v Íránu dalších sedm let vězení, jak tvrdí, na nic nečekal a uprchl. V domnění, že bude v bezpečí, požádal v srpnu o azyl Česko.

Pomoci se nedočkal, právě naopak. České úřady, místo aby jej chránily, ho udaly íránské ambasádě.

Výsledek se už dostavil. Íránská policie minulý týden vyslýchala Alírézova bratra a pohrozila mu zatčením. Vězeňská cela čeká i na Alírézu, jen co ho české úřady dopraví zpátky "domů", jak slibují.

Ke svému činu se dnes úředníci ministerstva vnitra (kteří se podle zákona měli starat o Alírézovo bezpečí) ani cizinecká policie (jejíž příslušníci muže na schůzku s tajemníkem íránské ambasády bez jeho souhlasu dovedli) nehlásí. A vinu za porušení mezinárodních konvencí i českého azylového zákona svalují na sebe navzájem.

Větší díl odpovědnosti za incident, který se odehrál 4. září, nese odbor azylové politiky ministerstva vnitra, který se měl ze zákona postarat o mužovo bezpečí. Jeho ředitel Tomáš Haišman však tvrdí, že o ničem neví.

"Pracovníci ministerstva vnitra ani policie nekontaktovali zástupce íránské ambasády, a už vůbec nezprostředkovávali zmíněné setkání," vzkázal přes tiskové oddělení ministerstva Haišman.

Podle mluvčí cizinecké policie Barbory Kudláčkové však nemluví pravdu. "Je pravda, že naši policisté odvedli tohoto žadatele o azyl z prostoru hlídaného zařízení na pražské Ruzyni a dovedli ho na schůzku se zástupcem íránské ambasády. Ten muž neměl doklady a bylo třeba, aby mu ambasáda vystavila nové," uvedla Kudláčková.

Zdůraznila, že Haišmanovi úředníci dali ke schůzce souhlas. "Jinak bychom ho vůbec nemohli z uprchlického zařízení odvést. Bez jejich souhlasu a vědomí to není možné," vysvětlila Kudláčková.

Případ chce prověřit vicepremiér Petr Mareš, do jehož kompetencí patří dohled nad dodržováním lidských práv. "Vůbec nechápu, jak se mohli policisté a úředníci azylového odboru něčeho takového dopustit. Postupovali nesprávně a toho muže ohrozili. Neměli to udělat v žádném případě, ani kdyby ho podezřívali třeba z extremismu," řekl.

Výmluva, že bylo třeba uprchlíkovi, kterému byla později žádost o azyl zamítnuta, obstarat nové doklady, neobstojí. "Náhradní doklad v těchto případech vystavuje cizinecká policie," upozornila mluvčí pražské mise Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Marta Miklušáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video