Skupina migrantů přechází maďarsko-rakouskou hranici nedaleko města...

Skupina migrantů přechází maďarsko-rakouskou hranici nedaleko města Nickelsdorf. (14. září 2015) | foto: Reuters

Rakušané kvůli uprchlíkům povolali armádu, Slováci zavádějí kontroly

  • 2296
Rakouská vláda dočasně nasadí v rámci řešení uprchlické krize armádu, oznámil kancléř Werner Faymann. O takzvané asistenční nasazení příslušníků armády požádalo rakouské ministerstvo vnitra. Na hranicích s Maďarskem pak zavede také hraniční kontroly. Stejně na situaci reagovalo i Slovensko.

Faymann řekl, že těžiště činnosti armády nebude spočívat v kontrole hranic, ale v humanitární práci ve vnitrozemí. Armáda ale má být nasazena i na hranicích, pokud to bude vyžadovat situace. Rakouská armáda je v této věci kompetentní, což osvědčila během 20 let asistenčního nasazení na východních hranicích v minulosti, zdůraznil Faymann.

Opatření proti uprchlíkům v pondělí zpřísnilo také Slovensko, které zavedlo dočasné kontroly na hraničních přechodech s Maďarskem a Rakouskem. „Zpřísněné kontroly jsou zaměřeny na pašeráky s migranty. Jde o dočasná opatření, v tuto chvíli neumíme odhadnout, dokdy budou platit,“ uvedla Michaela Paulenová z tiskového odboru slovenského ministerstva vnitra .

Uprchlická krize

Zpřísněný režim na zmiňovaných hranicích podle ní neznamená konec schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic. Policisté navíc nezastavují každé projíždějící vozidlo, ale provádí namátkové kontroly. Slovenské ministerstvo vnitra také vyslalo na hranice dalších 220 policistů a zintenzivnilo hlídky i v pohraničí mimo oficiální hraniční přechody.

Ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová krátce po poledni informovala, že hraniční kontroly s Maďarskem dočasně zavede také Rakousko.“Teď jde zatím o příští dny, kdy se budou tyto hraniční kontroly provádět,“ řekla rakouská ministryně. Podle ministryně se Rakousko teprve rozhodne, na kterých hraničních přechodech budou kontroly prováděny přednostně. „Každopádně začneme co nejdříve, přímo na rakousko-maďarské hranici,“ poznamenala ministryně. „Potřebujeme konkrétní řešení raději dnes, než zítra,“ dodala.

Ke zpřísnění kontrol u hranic se odpoledne přidalo také Nizozemsko. „Zvýšíme mobilní kontroly v pohraničních oblastech,“ oznámila podle agentury Reuters mluvčí nizozemského ministerstva spravelnosti Yvonne Wiggersová. Opatření se zavádí s okamžitou platností.

Obnovení železničního provozu

Německé dráhy v pondělí ráno částečně obnovily železniční provoz s Rakouskem. Vlaky se na většině tratí opět rozjely od sedmé hodiny ráno. Kvůli pohybu migrantů v kolejišti původně nefungovalo spojení na klíčové trati mezi Salcburkem a Mnichovem. Odpoledne se dopravu podařilo na několik hodin obnovit i zde, vlaky však nabíraly zpoždění. Před čtvrtou hodinou odpoledne však rakouský železniční dopravce ÖBB oznámil, že vlakové spojení na této trase bylo opět přerušeno.

Jednání o řešení krize

Lucemburské předsednictví by v pondělí na zasedání ministrů vnitra a spravedlnosti členských zemí EU chtělo přes odpor Česka a dalších států dosáhnout předběžné politické podpory pro návrhy komise o řešení uprchlické krize tak, aby mohly být definitivně schváleny 8. října. Podle zdrojů ČTK připravený dokument, který se bude v pondělí projednávat, sice nezmiňuje otázku povinných či nepovinných kvót, počítá však dál s přerozdělením 120 000 lidí a nemění tak logiku návrhů komise. Předseda unijních summitů Donald Tusk o víkendu oznámil, že pokud pondělní diskuse nepřinese shodu a podporu, svolá ještě v září mimořádnou schůzku premiérů a prezidentů unijních zemí.

Německo o dočasném obnovení kontrol na hranicích rozhodlo v neděli odpoledne. Během noci na pondělí musely vlaky směřující z Rakouska do Německa opustit stovky uprchlíků. Noc na pondělí strávila zhruba tisícovka uprchlíků v parkovací garáži salcburského hlavního nádraží. Parkovací dům byl narychlo přeměněn v nouzovou ubytovnu a jeho dočasní obyvatelé by dnes měli nastoupit do vlaků směřujících do Německa.

Podle dosud nepotvrzených informací deníku Bild úřady chystají také kontroly u hranic s Polskem a Českou republikou. „Masivní opatření“ na sasko-české hranici jsou „kdykoli možná“ také podle informací serveru MOPO24. Ten rovněž hovořil se saským ministrem vnitra Markusem Ulbigem, jenž potvrdil, že mezi německou policií a českými úřady byly zapojeny „horké linky s cílem rychle reagovat na aktuální vývoj“.

Obnovení hraničních kontrol má dopady také na silniční dopravu. Na dálnici A1 u hraničního přechodu Walserberg se vytvořila kolona, která sahala až k blízkosti Salcburku. Také na A8 před hranicí s Bavorskem vytvořila zhruba jedenáctikilometrová kolona.

Rekordní počet migrantů v Maďarsku

Zemí, která nejvíce trpí současnou uprchlickou krizí, je podle posledních statistik Maďarsko. Jen v neděli tam přicestovalo rekordních 5809 migrantů. Mnozí uprchlíci ve snaze dostat se co nejrychleji dál do Rakouska už však necestují na sever Maďarska, nýbrž k bližšímu přechodu Heiligenkreuz im Lafnitztal na jihu. Policie během pondělí očekává příchod pěti až deseti tisíc migrantů. „Každou hodinu jich s autobusy přijíždí kolem 500,“ sdělil policejní mluvčí Gerald Koller.

Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem a řadou zákonných opatření, jako jsou například přísnější tresty za pašování lidí nebo trestněprávní odpovědnost za překonávání nebo poškození hraničního plotu. Právě kvůli těmto opatřením se v posledních dnech zvýšil počet přicházejících migrantů, kteří se chtějí do Maďarska dostat před 15. zářím, kdy výše zmíněná opatření vejdou v platnost.

Za letošních osm měsíců zahynulo při pokusu dostat se ilegálně do Evropy přes Středozemní moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 2630 lidí. Loni činil tento údaj za stejnou dobu asi 2100 mrtvých a za celý rok 2014 to bylo asi 3500 obětí. Celkem připlulo podle zprávy UNHCR letos do Evropy přes Středozemní moře asi 432 000 imigrantů, z toho nejvíce do Řecka a do Itálie.

Tak to vypadalo na hraničním přechodu v Bad Reichenhallu v pondělí ráno:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video