Policie zadržela na nádraží v Břeclavi asi dvě stovky uprchlíků. Cestovali vlakem do Německa. (1.9.2015)

Policie zadržela na nádraží v Břeclavi asi dvě stovky uprchlíků. Cestovali vlakem do Německa. (1.9.2015) | foto: ČTK

Poslanci odmítli trvalý klíč na rozdělování běženců. Rokovali sedm hodin

  • 358
Sněmovna odmítla zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Naopak podporuje opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice Unie. Ministr vnitra Milan Chovanec varoval před rizikem nárůstu počtu běženců z Ukrajiny i Sýrie kvůli akcím Ruska.

Základní návrh usnesení, který připravila Jitka Chalánková z opoziční TOP 09 ve spolupráci s vládními kluby ČSSD, ANO a KDU-ČSL, podpořilo 91 ze 141 přítomných poslanců. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura jej označil za „bruselský“ a „nicneříkající“.

Návrh části opozice, aby se Česká republika kvůli již schváleným povinným kvótám obrátila na Evropský soudní dvůr, neprošel. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že kvóty nic neřeší, ale že je to rozhodnutí, které bude Česká republika respektovat.

Zásah Ruska prodlouží boje v Sýrii o roky, míní Kurdové. Chtějí zbraně

Strany pojaly sedmihodinovou rozpravu jako možnost zopakovat stanoviska, na nichž už dlouho setrvávají. Předseda ODS Petr Fiala například řekl, že vláda v Bruselu kapitulovala před nátlakem, když se smířila s kvótami na přerozdělení migrantů. Jiří Zlatuška z ANO na to poznamenal, že je třeba rozlišovat mezi nelegálními migranty, jimiž se formálně poslanci zabývali, a válečnými uprchlíky, o jejichž rozdělení se v debatě o kvótách jednalo.

Zejména občanští demokraté během schůze zdůrazňovali tvrzení, že každá koruna vynaložená v místě pomoci je „sedmkrát účinnější“ pomocí než peníze vynaložené na pomoc migrantům v Evropě. Miroslava Němcová vytkla vládě, že nedokáže sjednotit argumentaci, kolik běženců by mohlo do Česka přijít, přičemž čísla podle ní oscilují od patnácti set do téměř dvaceti tisíc.

Okamura předčítal připravený projekt

Svérázně pojal schůzi poslanec Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie), který v rámci takzvaný faktických poznámek, jimiž by měl reagovat na předřečníky, předčítal svůj připravený projev. Vládu vyzval k demisi, běžence označil za vetřelce.

„Pan poslanec Okamura má napsaný projev, a protože se bojí, že na něj nepřijde řada, tak během faktických poznámek odečítá z tohoto projevu,“ konstatovala Miroslava Němcová.

Zatímco její spolustraník Zbyněk Stanjura varoval, že pokud se problematiky kolem imigrace seriózně nechopí velké a zavedené strany, poroste podpora extremistickým opatřením, sociální demokrat Vítězslav Jandák skepticky poznamenal, že poslanci na tomto jednání „pendrek vyřeší“. „A co se stane? Nic,“ dodal.

Netušil jsem, kolik je tu „geniálních mozků“, ironizoval Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že nad řešením situace si láme hlavu celý racionální svět. „Nebyli jsme na ni připraveni, ten či onen něco vážného zanedbal. Je dobré snažit se dopídit nějakého řešení (...) Já jsem netušil, kolik je tu geniálních mozků, kteří prostě tak nějak vědí. Já jim to závidím,“ poznamenal ministr směrem k poslancům, kteří přicházeli s rychlými zaručenými recepty na to, co je potřeba udělat k zastavení krize.

Zneužívání situace k zisku pár desetin procenta v preferencích je podle Stropnického „nejpokleslejší žánr“ politiky.

Ministr vnitra Milan Chovanec v obsáhlém vystoupení uvedl, že se s velkou nedůvěrou dívá na nynější vojenské angažmá Ruska (aktuální informace najdete zde).

„Vojenská operace o povaze pouze náletů nic nevyřeší. Pokud těch 7,5 milionu lidí, co zůstávají uvnitř Sýrie a jsou bez domova, ztratí naději, že ta válka skončí, tak si opět najdou to Německo a budou tam opět cestovat,“ varoval před zesílením migrační vlny. Ruská agrese podle něj může podnítit další příliv běženců z Ukrajiny.

Upozornil také, že ministři vnitra EU budou 8. října v Lucemburku opět jednat o uprchlických kvótách. Konkrétně má být předmětem debaty tzv. stálý přerozdělovací mechanismus. Podle Chovance to je „třetí třetina“ zápasu o kvóty.

Evropští politici se už dřív dohodli na dobrovolném přerozdělení téměř čtyřiceti tisíc uprchlíků. Dalších 120 tisíc by si měly státy rozdělit povinně podle kvót. Unijní ministři vnitra o tom rozhodli nedávno. Česko a některé další členské státy, které kvóty odmítají, byly přehlasovány.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video