Přístav v norském městě Kirkenes na archivním snímku

Přístav v norském městě Kirkenes na archivním snímku | foto: Profimedia.cz

Syřané našli novou cestu do Evropy: přes polární kruh na sever Norska

  • 547
Uprchlíci z válkou zmítané Sýrie našli další způsob, jak se dostat do Evropy. Kromě cest přes Libyi, řecké ostrovy a Balkán někdy zabloudí až daleko na sever. Náročná cesta přes polární kruh je zavede až do Norska.

Norským pohraničníkům na hranicích s Ruskem se v posledních měsících pravidelně naskýtá zvláštní pohled. Na hraniční přechod Storskog, který je vzdálený jen dvě hodiny jízdy autem od ruského Murmansku, přijíždí uprchlíci ze Sýrie. Na kole.

Letos takto hraniční čáru překonalo už 133 uprchlíků, většina z nich byla ze Sýrie. Podle zpravodajského webu thelocal.no tak využívají díru v přeshraniční dohodě mezi Oslem a Moskvou, podle které nesmí přes hranice nikdo přejít pěšky nebo svézt autem osobu, která nemá potřebné dokumenty. O bicyklu se však v dohodě nemluví.

Uprchlická krize

„Je to relativní novinka - začalo to asi před půl rokem,“ řekl policejní komisař Thomas Pettersen deníku The Guardian. Podle něj to měsíčně zkusí pět až dvacet lidí. Řada uprchlíků se také nechává převážet v ruských autech. Šéf policie v Kirkenesu Hans Møllebakken říká, že jeho muži už několik takových řidičů zatkli.

Když se uprchlíci úspěšně dostanou do Norska, čeká je jen zběžný pohovor s policisty. Pak už mohou nastoupit do letadla, které dvakrát denně létá do Osla.

O cestě do Evropy skrze polární kruh už přitom Syřané uvažují delší dobu. Dříve se ale obávali, že překročit norsko-ruskou hranici je nemožné. Někteří proto doporučovali ještě méně pravděpodobný způsob - koupit si v Rusku horkovzdušný balón a do Norska přeletět.

Letos do Evropy přes Středozemní moře připlulo už přes 300 000 imigrantů. Z toho nejvíce do Řecka (téměř 200 000) a do Itálie (110 000).

Německo: Musíme omezit příliv ekonomických migrantů

Uprchlíci kromě Skandinávie touží také po Německu. Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli uvedla, že její vláda chce co nejrychleji omezit příliv ekonomických migrantů. „Abychom mohli pomáhat těm, kteří jsou v nouzi, musíme těm, kteří v nouzi nejsou, říkat, že u nás nemohou zůstat,“ citovala Merkelovou agentura DPA.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére zdůraznil, že současný nápor běženců nedokáže Německo v dlouhodobějším horizontu zvládat. Ministr společně se svými protějšky z Francie a Británie požádal o svolání mimořádné schůzky unijních ministrů vnitra a spravedlnosti k migrační krizi. Lucemburské předsednictví EU poté oznámilo, že schůzka se uskuteční 14. září v Bruselu.

Ministři Německa, Francie a Británie ve společném prohlášení vyzvali k urychlenému vytvoření seznamu takzvaných bezpečných zemí původu. Kromě toho naléhají, aby byla do konce roku uvedena do provozu plánovaná přijímací centra pro uprchlíky v Itálii a v Řecku. Tato zařízení by měla umožnit zjistit, kterým lidem náleží status uprchlíka, protože jsou ve vlasti bezprostředně ohroženi, a kdo svou emigrací sleduje ekonomické cíle.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video