Kosovští Albánci nelegálně překračují srbsko-maďarské hranice (6. února 2015).

Kosovští Albánci nelegálně překračují srbsko-maďarské hranice (6. února 2015). | foto: Reuters

Česko kvůli migrantům z Kosova muselo posílit zařízení pro uprchlíky

  • 50
Česko muselo kvůli výraznému nárůstu migrantů z Kosova v poslední době asi o sto míst posílit kapacitu svých zařízení pro uprchlíky. V Bruselu to ve čtvrtek řekl první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Na jednání ministrů vnitra EU však podle něj zazněla informace, že migrační tlak z Balkánu směrem do Německa se nyní už zmenšuje.

„Naše zařízení pro uprchlíky nebyla na tento zvýšený počet uchazečů připravena, a proto jsme museli navýšit kapacity jak v Zastávce u Brna tak v Bělé pod Bezdězem,“ uvedl Nováček. Původní kapacita 270 osob byla naplněna a bylo nutné ji o stovku míst doplnit, aby do nich mohli být soustředěni ti, které čeští policisté v zemi objeví.

Kosovské Albánce, kteří míří přes Maďarsko i ostatní země střední Evropy do Německa, vyhání ze země chudoba a mizivá naděje na zlepšení situace. Na Západ cestují legálně přes Srbsko, které neuznává nezávislost Kosova - vyhlášenou jednostranně v roce 2008 - a nadále tuto oblast považuje za svou součást.

Ilegálně pak ale běženci překračují maďarské hranice. Tam často podle Nováčka požádají o azyl, ale pokračují dál bez toho, aby čekali na výsledek. Žádostí bylo v Maďarsku zaregistrováno na 14 000, jde však zřejmě jen o část celkového počtu lidí v pohybu.

Dvacet tisíc uprchlíků měsíčně

Prištinský deník Koha Ditore v únoru napsal, že úprk z Kosova dosahuje měsíčně hranice 20 000 lidí. I pokud nejde o přesný údaj, je trend podle pozorovatelů znepokojivý, neboť Kosovo má jen 1,8 milionu obyvatel.

Pokud jsou migranti zadrženi v ČR, měli by být vráceni do Maďarska. „Nicméně ta množství byla tak vysoká, že Maďarsko prostě nestíhalo, jeho kapacita byla omezená,“ vysvětlil Nováček.

Ministři vnitra v Bruselu ale diskutovali také o migraci v širším pohledu. Především jižní země EU jsou stále více znepokojeny vysokým počtem lidí, kteří se do unie snaží dostat na lodích přes Středozemní moře. Letos při tom podle údajů nevládní organizace Amnesty International zahynulo už na 450 lidí. Země z východu EU zase začínají upozorňovat na možnost uprchlické vlny z Ukrajiny.

Podle údajů Evropské komise se loni do EU nestandardním způsobem dostalo asi 278 000 lidí, což proti roku předcházejícímu znamená nárůst o 159 procent Lotyšsko se jako předsednická země unie snaží přesvědčit členské země, které si změny příliš nepřejí, o potřebě posílení kapacit agentury Frontex, zabývající se ostrahou vnějších hranic. Rihards Kozlovskis, lotyšský ministr vnitra, dnes připomněl, že příspěvky zemí by měly být vyšší než dříve. „Migrační tlaky se nesnižují, naopak rostou. Je to velká výzva,“ míní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue