Uprchlice z Barmy telefonuje s příbuznými, její loď dorazila do Indonésie (16....

Uprchlice z Barmy telefonuje s příbuznými, její loď dorazila do Indonésie (16. května 2015). | foto: Reuters

Uprchlíci z Barmy bojují na moři o jídlo, lodě se mění v plovoucí rakve

  • 216
Na moři v jihovýchodní Asii jsou stále uvězněny tisíce hladových a žíznivých běženců z Barmy. Na přeplněných lodích se zabíjejí kvůli jídlu, na jedné lodi v boji o potraviny zemřela stovka lidí. Další lidé umírají na dehydrataci. OSN lodě označila jako „plovoucí rakve“.

Podle britského listu The Times panují na lodích barbarské podmínky. „Po jedné ženě chtěli její jídlo, ale ona odmítla. Měla ho velmi málo a na lodi s sebou vezla děti. Podřízli jí krk a pak ji a její děti hodili přes palubu,“ vypověděl sedmnáctiletý Sajdul Islám, jehož loď minulý pátek přistála u pobřeží Indonésie.

Na lodi se zachránilo 670 běženců. Převážně to byli barmští Roginhové prchající před etnickým násilím v jejich rodné zemi a ekonomičtí migranti z Bangladéše. 

Prchají před terorem buddhistů

Rohingové z Barmy prchají po moři i po souši. Když se dostanou do Thajska, mohou skončit v táborech pašeráků, nebo v centrech pro uprchlíky.

„Kdybych věděla, že cesta lodí bude tak strašná, raději bych zemřela v Barmě,“ vypověděla Manu Abudul Salámová. Na vlastní oči byla svědkem smrti svého bratra, který zahynul v bojích o jídlo poté, co dřevěnou kocábku opustil kapitán.

V posledních dnech sice Indonésie vpustila na své pobřeží kolem tří tisíc Rohingů, další tisíce uprchlíků ale zůstávají na moři, kde je zabíjí neúprosné slunce a hlad. V současné době se teploty v oblasti pohybují kolem 34 stupňů.

Námořní ping-pong s lidskými životy

Mnohé ženy na lodích jsou často znásilňovány nebo jsou během čekání na cestu donuceny k sňatku s muži, které za ně převozníkům zaplatí. Matky s dětmi jsou podvyživené, protože se snaží zajistit jídlo pro své potomky.

„Je to velmi vážné. Nemají žádné jídlo, vodu, pijí svou vlastní moč. Je to námořní ping-pong s lidskými životy. Očekáváme, že vlády v regionu najdou rychle řešení, nebo najdeme v nadcházejících dnech v Andamanském moři plovoucí lodě s vysušenými těly,“ varoval mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci v Bangkoku Joe Lowry.

Situace v Asii je zřejmě nejhorší od sedmdesátých let, kdy ze své vlasti prchaly po moři tisíce Vietnamců. Thajsko, Malajsie a Indonésie několik týdnů od svého pobřeží lodě plné uprchlíků odvracely, nyní se představitelé těchto zemí sejdou, aby o uprchlické krizi jednali.   

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že služeb pašeráků v jihovýchodní Asii využilo za první tři měsíce letošního roku 25 tisíc lidí, což je dvakrát více než v předchozím roce. Mluvčí UNHCR Vivian Tanová vyzvala jihoasijské státy, aby umožnily lidem připlout k pobřeží, aby dostali jídlo, vodu a lékařskou pomoc.

Ačkoli na území Barmy Rohingové pobývají po staletí, jsou tam stále považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše a většina z nich nemá žádné státní občanství.

„Rohingové mají dvě možnosti, buď zůstanou a budou vyhlazeni, nebo utečou,“ řekla The Guardian Penny Greenová z univerzity Queen Mary v Londýně. Společně s kolegy se několik měsíců zabývala situací v Arakanském státě, který je domovinou Rohingů. Vědci varují, že Rohingové, kteří zůstávají v Barmě, čelí genocidě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video