Uprchlíci ve Woomeře ukončili hladovku

  • 59
Krize kolem australských imigrantů je prozatím zažehnána. Uprchlíci v táboře Woomera ukončili po dvou týdnech hladovku a přestali hrozit hromadnou sebevraždou. Více než dvě stovky běženců tak protestovalo proti podmínkám, v nichž žijí. Patnáct dětí a mladistvých od 12 do 17 let navíc hrozilo společnou sebevraždou. Advokát uprchlíků Rob McDonald však podle agentury Reuters tvrdí, že mladiství hrozbu nezrušili, ale ultimátum protáhli o týden.

"Hladovka ve Woomeře byla ukončena," řekl australský ministr pro přistěhovalectví Philip Ruddock novinářům.

Poradní skupina pro zadržování nelegálních imigrantů uvedla, že minulý týden a v úterý večer pokročila jednání se zástupci vzbouřených imigrantů. Člen skupiny Ray Funnell dodal, že i děti a mladistvé hrozící sebevraždou uspokojil slib, že jejich připomínky budou vyslyšeny.

Děti v táboře chtěly zemřít
Advokát Rob McDonald, který žadatele o azyl ve Woomeře zastupuje, před několika dny řekl, že pokud děti nebudou moci tábor opustit, jsou rozhodnuty zemřít. Buď na místě nebo při pokusu o útěk, když se pokusí přelézt ostnaté dráty.

Sebevraždu prý spáchají buď tak, že se pořežou ostrými předměty nebo vypijí nějakou škodlivou tekutinu.

Z 370 hladovějících uprchlíků ve Woomeře je 162 mužů, 14 žen a pět dětí z Afghánistánu. Pětatřicet lidí si nechalo zašít ústa, aby nemohli jíst.

Woomera je největším a zároveň nejizolovanějším centrem pro uprchlíky v zemi. Leží uprostřed pouště asi 475 kilometrů severně od Adelaide, teploty se zde pohybují kolem 40 stupňů Celsia.

Dalších 20 žadatelů o azyl drží protestní hladovku ve dvou táborech na západě země a 35 v táboře u Melbourne.

Uprchlíci vyvolali v Austrálii rozkol
S hladovkou začali uprchlíci ve Woomeře už před dvěma týdny. Australská vláda na to reagovaly slovy, že jim to nepomůže a že vízový proces to stejně neurychlí.

Problémy se vyhrotily minulý týden poté, co se osm uprchlíků pokusilo otrávit dezinfekčním prostředkem. Nejméně dvacet lidí včetně několika dětí také skončilo v nemocnici s dehydratací.

Tyto události vyvolaly v Austrálii odpor veřejnosti. Neville Roach, poradce ministra pro záležitosti uprchlíků, na protest proti neústupné vládní politice minulý týden odstoupil z funkce šéfa Rady pro mnohonárodnostní Austrálii.

Opoziční Australská demokratická strana požádala, aby se dohledu nad Woomerou ujala OSN. Komise pro rasovou rovnost a lidská práva hodlá zahájit vyšetřování podmínek dětí v uprchlických táborech.

Ministr pro přistěhovalectví Philip Ruddock tvrdou imigrační politiku i nadále obhajuje. Prohlásil, že když se žadatelům o azyl poměry v Austrálii nelíbí, mohou se vrátit domů. Jediným ústupkem, který Ruddock dosud učinil, je to, že povolil, aby Woomeru navštívila skupina zástupců nevládních organizací, psychiatrů a politiků, která situaci nezávisle vyhodnotí.

Tvrdá imigrační politika 
Austrálie má celkem šest imigračních táborů, v nichž je umístěno na 3000 žadatelů o azyl. Jenom ve Woomeře jich je v současné době 863. Pocházejí převážně z Blízkého východu - hlavně z Iráku, Íránu a Afghánistánu. 

Canberra je opakovaně kritizována za přísnou imigrační politiku, jejíž součástí je držení žadatelů o azyl, včetně dětí, v izolovaných a střežených táborech. V některých případech zde lidé stráví až pět let. Kritici zařízení přirovnávají ke koncentračním táborům, v nichž jsou lidé dohnáni k zoufalým činům včetně sebevražd.

Série protestů
Hladovka ve Woomeře je zatím poslední ze série protestů v tomto táboře. Minulý měsíc zde propukla vzpoura asi 300 imigrantů, kteří v komplexu zapálili 21 budov. Azylanti tehdy zranili kameny a zápalnými lahvemi přes dvacet zaměstnanců tábora. Škody dosáhly výše 1,1 milionu amerických dolarů.

Spor Austrálie o uprchlíky začal znovu

V srpnu loňského rolu Austrálie odmítla přijmout na svém území loď Tampa se 400 uprchlíky. Nakonec je poslala na pacifické ostrovy Nauru a Papui. Kauza tehdy ve světě vyvolala ostrou kritiku obhájců lidských práv.

Lidé protestují na demonstraci v Sydney proti australské imigrační politice. Na podporu uprchlíků z tábora Woomera si zalepili ústa. (23. ledna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue