V táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku jsou zejména muži různých národností i vyznání, mezi kterými vznikají potyčky. Policie jejich pokoje dosud kontrolovala několikrát měsíčně, nyní prý bude důkladnější.
Bezpečnostní agentura nedávno zjistila, že ze společných prostor zmizela část nábytku, zejména židle s kovovými nohami. Zavolala proto policisty.
Online reportáž |
„Měli jsme podezření na konkrétní pokoje. Policie předměty našla, nijak je na pokojích neschovávali. Že rozebrali židle, to se stalo poprvé. Při deseti kontrolách třeba nic nenajdeme a při jedenácté ano,“ uvedla pro MF DNES mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Vyšní Lhoty navštívil ve čtvrtek i prezident Zeman, místní uprchlíky nechtějí:
Podle oslovených psychologů je jednání uprchlíků přirozené. „Pocházejí z oblastí, kde život nemá přílišnou hodnotu. Každý muž tam má u sebe nůž, mačetu či zbraň a pro ně je to přirozená věc. Myslím, že v případě konfliktu by je použili, a to proti komukoliv. Je to, jako když zaženete myš do kouta. Postaví se na zadní a začne kousat,“ řekl psycholog Rostislav Nesnídal.
Podle policistů jsou hádky mezi uprchlíky časté, téměř na denním pořádku. Ke krvavým zraněním ale dosud nedošlo. Policie šarvátky vždy rychle ukončí.
Aktivisté z neziskových organizací si však myslí, že policie konfliktům spíš předejde, když režim v táboře zmírní a uprchlíkům poskytne více zábavy. Ti se prý v táborech nudí a nemají co dělat. Zároveň žijí v nejistotě a ze stresu se vybavují zbraněmi.
Užitečné by proto bylo, kdyby do tábora mohli dojíždět běžní lidé, kteří by za uprchlíky docházeli. „Rádi by pomáhali a jezdili si hrát s dětmi či s chlapy šachy a další hry, které umožňuje onen omezený prostor,“ uvedl ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
Zařízení ve Vyšních Lhotách na začátku srpna - den před otevřením:
6. srpna 2015 |