Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní

Tmavé skvrny na rentgenovém snímku plic jsou příznakem akutní plicní tuberkulózy. | foto: Archiv, MF DNES

Obavy z uprchlíků se nepotvrdily, výskyt tuberkulózy se snižuje

  • 42
Počet případů tuberkulózy v České republice za posledních deset let klesl na polovinu. Nepotvrdily se ani obavy související s uprchlickou krizí. V roce 2015 ministerstvo vnitra v rámci pohybu migrantů na území republiky evidovalo jednoho nakaženého Ukrajince a jednoho Číňana.

„V roce 2015 jsme zaznamenali 486 případů tuberkulózy. Je to poprvé, kdy jsme se dostali pod hranici pěti set,“ uvedl k výskytu nemoci Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou . I když celých sto případů připadá na cizince, uprchlická vlna se podle něj na výskytu nemoci nijak neprojevila (více jsme o obavách odborníků z šíření nemoci psali zde).

„Zatím se nepotvrdily obavy z přílivu uprchlíků ze zemí, kde se tuberkulóza vyskytuje častěji a není dobře kontrolovaná, jako v Česku,“ prohlásil Wallenfels. Zdůraznil také, že nejvíce cizinců nakažených TBC pochází ze Slovenska, Ukrajiny, Rumunska a Mongolska.

Mezi uprchlíky se šíří TBC. Čeští lékaři je chtějí posílat na rentgen

Vliv uprchlické krize na výskyt TBC v Česku odmítá také Pavel Zbořil, zástupce ředitele Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra. „V minulém roce se u námi kontrolovaných nelegálních migrantů či žadatelů o azyl objevila tuberkulóza ve dvou případech. U jednoho Ukrajince a jednoho Číňana,“ uvedl.

Dodal však, že ministerstvo v tomto ohledu kontroluje pouze migranty, kteří v Česku žádají o azyl nebo je zadrží cizinecká policie. „Nemonitorujeme běžence, kteří do země putují přes humanitární a křesťanské organizace,“ upřesnil Zbořil. Výskyt nemoci u přicházejících uprchlíků je však podle jeho názoru naprosto minimální.

Nejvíce nakažených je v Praze

Tuberkulóza je celosvětově rozšířenou nemocí, na kterou denně umírá téměř čtyři a půl tisíce lidí. Onemocnění se přenáší z člověka na člověka a vyskytuje se nejčastěji u sociálně slabých či cizinců z východu. V rámci Česka se však daří její výskyt výrazně snižovat.

Zatímco v roce 2006 bylo na našem území evidováno 973 případů této nemoci, v roce 2015 jich bylo o polovinu méně. Drtivou většinu nemocných se lékařům daří léčit, dvacet devět pacientů však nemoci v minulém roce podlehlo.

Nejvíce nakažených hlásí dlouhodobě Praha. Oproti roku 2014 jejich počet stoupl na 109, přičemž důvodem je především větší výskyt cizinců, kteří do Česka nemoc přiváží. Celkově je nemoc silně rozšířena především na Ukrajině, v Rusku, v Pobaltí nebo na Balkáně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video