Uprchlíci se vzbouřili kvůli karanténě

Čtyřicet běženců odpoledne zatarasilo silnici v areálu uprchlického tábora v Červeném Újezdu. Muselo přijet zhruba 25 policistů, kteří situaci už urovnali. Na místě však zůstávají a prostor hlídají. "Vyšetřují přitom, zda někdo z běženců neporušil zákon. Výsledky šetření budou známy zřejmě ve středu," řekl redaktoru MF DNES ředitel teplické policie Petr Sytař. Dodal, že vzpoura zřejmě souvisí s nedávno vyhlášenou karanténou kvůli nákaze žlountenkou.

Čtyřicet uprchlíků se snažilo podle tiskové mluvčí ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové blokovat odchod zaměstnanců z uprchlického tábora.

"Postavili se na cestu uvnitř v areálu, blokovali jim odchod na autobus, dokonce jim i vyhrožovali ublížením na zdraví. Posléze se snažili do autobusu, kterým měli odjet zaměstnanci tábora, nastoupit sami," upřesnila mluvčí a potvrdila, že na místě musela zasáhnout policie. Dodala, v táboře je karanténa a nikdo jej nesmí opustit.

V uprchlickém táboře je nyní 422 uprchlíků. Po vyhlášení karantény kvůli nákaze žloutenkou typu E 83 lidí tábor opustilo. Policii se zatím podařilo nalézt pouze devět z nich.

Vnitro popřelo, že by policie zadržela nakažené cizince (28. července)
Podle pondělního vyjádření ministerstva vnitra policisté dosud nedopadli ani jednoho ze tří uprchlíků nakažených žloutenkou typu E, kteří utekli ve čtvrtek z karantény v uprchlickém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku. Na útěku je stále i dalších 67 běženců, kteří tábor svévolně opustili.

Ministerstvo tak popřelo zprávu, jež vypovídala o zadržení dvou ze tří nakažených cizinců. "V pátečních informacích pro média byly nepřesnosti," řekl mluvčí ministerstva vnitra Jiří Hájek.

Podle Hájka je však jen otázkou dnů, kdy budou uprchlíci nalezeni. "Byla rozprostřena jakási síť, do které předpokládáme, že by se měli uprchlíci chytit," naznačil.

Podle Hájka budou tři nakažení okamžitě dopraveni na infekční oddělení nejbližší
nemocnice a ostatních 67 poputuje zpět do karantény do uprchlického tábora.

Hájek navíc potvrdil, že na všech 70 cizinců bylo podáno trestní oznámení.

Nákazu si cizinci dovezli z domovské země
Dalších třináct nemocných z uprchlického tábora, kteří se virem žloutenky nakazili, je již v péči lékařů.

Hygienici  uklidňují, že další rozšíření nemoci, která se většinou v České republice nevyskytuje, nehrozí.

Lékaři se o nákaze dověděli již před více než týdnem a na přijímací části tábora okamžitě vyhlásili padesátidenní karanténu, jež se týkala jak umístěných cizinců, tak i části personálu.

I přes opatření ale už od minulého úterý z karantény postupně odešlo přes šedesát osob, včetně tří nakažených. Na policii se však ochranka tábora obrátila až o dva dny později.

"My o případu víme od čtvrtka a okamžitě jsme po uprchlících začali pátrat. Věc je ale spíš záležitostí civilní správy a ochrany tábora, my se případem zabýváme kvůli tomu, že se ti nemocní mohou dopustit trestného činu rozšiřování nakažlivé nemoci," uvedl teplický policejní ředitel Petr Sytař.

Vedení uprchlického tábora se k útěku běženců z karantény nevyjádřilo. Velmi stručné stanovisko poskytlo jen ministerstvo vnitra, pod které tábory spadají. "My můžeme potvrdit, že v táboře je čtrnáct nemocných a dvanáct jich je již hospitalizovaných. Na celý tábor je již vyhlášena karanténa," uvedla Marie Masaříková z tiskového oddělení ministerstva.

Na otázku, proč se tábor obrátil na policii až poté, co zmizelo velké množství upchlíků, odpovědět nedokázala.

Hygienici naštěstí potvrzují, že riziko dalšího rozšíření nemoci je velmi malé. Žloutenka typu E je spíš podle nich obvyklá pro asijké státy, Afriku a část jižný Ameriky.

"Všichni nemocní, které jsme mezi běženci objevili, si také nákazu přinesli ze země, odkud pochází," uvedl Josef Trmal z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.

"Příznaky nemoci jsou velmi podobné jako u žloutenky typu A. I nákaza se přináší podobný způsobem a je způsobena hlavně špatnými hygienickými podmínkami. Myslím, že rozšíření v našich podmínkách proto nehrozí," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video