Uprchlíci odplouvají od Vánočního ostrova

  • 3
Australská vojenská loď s více než 430 asijskými uprchlíky vyplula podle svědků od Vánočního ostrova k Papui-Nové Guineji. Australští vojáci přepravili uprchlíky na své plavidlo Manoora z norské nákladní lodi Tampa. Plavba potrvá nejméně týden. Pak by běženci měli odletět na Nový Zéland a Nauru. Která země se ale nakonec stane domovem uprchlíků, zatím stále není jisté. Melbournský soud by totiž stále mohl rozhodnout, že Austrálie běžence musí přijmout. Soud bude rovněž rozhodovat o osudu čtyři Indonésanů, kteří se pokusili uprchlíky dopravit do Austrálie.

Převážně afghánští běženci byli z Tampy přepravováni na Manooru dvěma čluny, z nich každý měl kapacitu 30 lidí. Akce trvala dvě a půl hodiny oproti původně plánovaným šesti. Na Papuu-Novou Guineu se plavidlo vydá ještě večer (australského času). Řekl to australský premiér John Howard.

Čtyři Indonésané se budou zpovídat před soudem
Austrálie obvinila čtyři Indonésany z pokusu přepravit více než 430 uprchlíků z Indonésie do Austrálie na nákladní lodi Palapa. Ta ale 26. srpna ztroskotala nedaleko Vánočního ostrova a běžence vzala na palubu norská loď Tampa.

Indonésané obvinění z nelegálního převádění běženců stanou před místním soudem na Vánočních ostrovech. Poté budou převezeni do australského města Perth, kde budou 11. září opět souzeni.

Čtveřici mužů ve věku od 17 do 31 let hrozí až 20 let vězení, pokud budou shledáni vinnými. Přísné australské zákony ukládají za převádění uprchlíků také pokutu až zhruba 115 tisíc amerických dolarů.

Kde bude nový domov uprchlíků?
Bezbřehá několikatýdenní anabáze převážně afghánských uprchlíků, jejichž osud závisel na tom, která země je nakonec dobrovolně přijme, pokračuje. Australské sdružení na ochranu občanských práv zahájilo u melbournského soudu řízení proti rozhodnutí federálního soudu. Tvrdí, že Austrálie je právně povinná uprchlíky přijmout. Pokud melbournský soud nakonec rozhodne, že Howardova vláda jednala ilegálně, uprchlíci se vrátí do Austrálie.

Uprchlíci stále zůstavají na moři.

Celá kauza doslova začíná otřásat australskou politickou scénou. Politici v parlamentu, kteří se stavěli proti Howardovu rozhodnutí běžence nepřijmout, dostali v pondělí poštou balíky s náboji a rozbuškami.  Odhalila je bezpečnost na poště. Případ vyšetřuje federální policie.

O přemístění uprchlíků rozhodl soud
Na přijetí uprchlíků se vlády Austrálie a Papuy-Nové Guineji dohodly v neděli. V sobotu dal k přijetí uprchlíků souhlas Nový Zéland i Nauru. Zbývající háček byl pouze v tom, že majitelé norského plavidla Tampa odmítli běžence na tyto ostrovy přepravit.

Přesun běženců poté umožnilo rozhodnutí federálního soudu v Melbourne, který zrušil soudní zákaz přepravy uprchlíků z australských výsostných vod.

Norská loď Tampa vzala uprchlíky na palubu před týdnem z potápějícího se indonéského plavidla na žádost australské záchranné služby. Uprchlíci opakovaně žádali o azyl v Austrálii, ta jim ale vylodění nepovolila.

Nakonec se rozpoutala politická bitva Norska, Austrálie i Indonésie o to, kdo běžence přijme. V kritické situaci nabízel pomoc i Východní Timor.

Anabáze uprchlíků, které nikdo nechce

23. srpna - Norská loď Tampa vyplula od australského pobřeží směrem na Singapur.
26. srpna - Tampa zachránila poblíž Indonésie 438 ilegálních uprchlíků (420 Afghánců, 13 Srílančanů a pět Indonésanů) z potápějící se rybářské lodi. Běženci mířili do Austrálie.
27. srpna - Utečenci pod pohrůžkou sebevražd a vzpoury donutili kapitána loni Tampa Arneho Rinnana přistát u australského Vánočního ostrova. Australský premiér John Howard oznámil, že Austrálie běžence nepřijme. Stejně odmítavé stanovisko zaujala i Indonésie.
28. srpna - Na loď vstoupili australští vojáci. Někteří běženci zahájili hladovku.
29. srpna - Australská vláda odmítla plavidlu povolit vplout do svých výsostných vod, norský kapitán ale výzvu neuposlechl.
30. srpna - Canberra opět odmítla přijmout uprchlíky. Novozélandská premiérka Helen Clarková oznámila, že Nový Zéland je připraven přijmout část uprchlíků.
31. srpna - Východní Timor nabídl běžencům útočiště; návrh nebyl přijat. Ochotu přijmout část uprchlíků vyjádřilo i Norsko.
1. září - Howard oznámil, že Nový Zéland a tichomořský ostrov Nauru běžence přijmou. Majitelé lodi ale oznámili, že nepřevezou téměř 440 uprchlíků na Nový Zéland a Nauru s tím, že jejich plavidlo může podle předpisů plout s maximálně 50 pasažéry.
2. září - Austrálie se dohodla s vládou Papuy-Nové Guineje na tom, že dočasně přijme uprchlíky z Tampy. Odtud mají být letecky dopraveni na Nový Zéland a ostrov Nauru.
3. září - Australská armáda začne přepravovat uprchlíky z lodi Tampa u australského Vánočního ostrova na loď australského vojenského námořnictva Manoora, která je poté dopraví na Papuu-Novou Guineu. Přesun běženců umožnilo rozhodnutí federálního soudu v Melbourne, který zrušil soudní zákaz přepravy uprchlíků z australských výsostných vod.

 

Situace kolem norské lodi s více než čtyřmi sty běženci na palubě se zdramatizovala. Indonésie, která byla ještě před pár hodinami ochotná běžence přijmout, změnila postoj. Nyní indonéský ministr zahraničí Hassan Wirayuda tvrdí, že běženci dočasný azyl nedostanou, 28. srpna 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video