Děti v uprchlickém centru nedaleko bavorského Ingolstadtu (18. února 2016)

Děti v uprchlickém centru nedaleko bavorského Ingolstadtu (18. února 2016) | foto: Reuters

Třetina Němců se obává ztráty blahobytu kvůli vstřícnosti k uprchlíkům

  • 314
Němci žádají od imigrantů více snahy při integraci do společnosti a zároveň větší skromnost při požadavcích na většinovou společnost. Celkově vstřícnost k uprchlíkům v Německu klesá, ukázaly výsledky nejnovější studie nadace Mercator. Do Německa letos přišlo přes 220 tisíc migrantů.

Podle studie je 43 procent Němců stále přesvědčeno, že rostoucí pestrost je pro společnost přínosem. Před dvěma roky však takové stanovisko zastávalo 47 procent lidí. Navíc je třetina obyvatelstva přesvědčena, že uprchlíci, a přistěhovalci obecně, představují riziko pro budoucí německý blahobyt.

Uprchlická krize

Mezi Němci také sílí pocit, že by se měli přistěhovalci více snažit o své začlenění do společnosti. Pět z devíti lidí je podle studie přesvědčeno, že by to měli být výhradně nově příchozí, kdo změní své zvyky, aby se stali přirozenou součástí Německa. Před dvěma roky si to myslela jen třetina populace.

Velká část Němců si rovněž myslí, že imigranti by měli být skromnější a neměli by přicházet s požadavky na to, co chtějí od státu. Tento názor zastává 41 procent rodilých Němců a dokonce 51 procent lidí, kteří sami do Německa jako imigranti přišli nebo se přistěhovaleckému páru narodili.

Podle autorů studie požadavek na skromnost reaguje především na skutečnost, že mnozí lidé přicházejí do Německa s nadměrnými očekáváními. Podlehli totiž lživé propagandě převaděčů, kteří tvrdí, že každý imigrant dostane v Německu „vstupní prémii“.

Studie také ukázala, že přibývá Němců, kteří se cítí imigrací přetíženi. Zatímco před dvěma lety takový dojem mělo 28 procent lidí, nyní jich je 41 procent. Zesílení tohoto pocitu způsobila migrační krize, během níž loni do Německa dorazilo 1,1 milionu uprchlíků.

Do Německa přichází méně migrantů než loni

V prvním pololetí letošního roku přišlo do Německa více než 220 tisíc migrantů, což je oproti závěru loňského roku značný pokles. Přes 200 tisíc migrantů tehdy přišlo do země jen během listopadu. Uvedl to v pátek ministr vnitra Thomas de Maiziére. Nejčastěji v Německu letos azyl hledali Syřané, Afghánci a Iráčané.

Celkem zaznamenaly německé úřady od počátku ledna do konce června 222 264 nově příchozích migrantů. Zdaleka nejvíce - 75 tisíc - jich přišlo hledat útočiště v Německu ze Sýrie. Další početné skupiny příchozích migrantů tvořily Afghánci (39 tisíc) a Iráčané (38 tísíc). O azyl do Německa přicházeli požádat ale také Íránci (9 200) či občané Ruské federace (5 400).

Oproti závěru loňského roku se jedná o značný pokles. Jen v posledním čtvrtletí roku přišlo do Německa přes půl milionu migrantů, za celý loňský rok jejich počet přesáhl jeden milion.

Za důvod snížení počtu nově příchozích de Maiziére označil především uzavření takzvané balkánské stezky, po které loni do Evropy přišli statisíce migrantů z Blízkého východu a severní Afriky. Na počátku letošního roku ji ale Rakousko po dohodě se státy západního Balkánu uzavřelo. Za další důvod snížení počtu příchozích označil ministr uzavření dohody Evropské unie s Tureckem na konci letošního března.

„Vidíme, že opatření na německé i evropské úrovni fungují,“ řekl de Maiziére. „Uprchlická krize není sice vyřešená, ale její řešení v Evropě i v Německu zdárně postupuje,“ dodal. Odhad počtu příchozích migrantů pro zbytek letošního roku ministr vnitra udat nechtěl. Situace je podle něj totiž nadále příliš nestabilní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue