Demonstrace protiislámského hnutí PEGIDA (9. ledna 2016)

Demonstrace protiislámského hnutí PEGIDA (9. ledna 2016) | foto: Reuters

Německu hrozí krajní pravice i spící buňky islamistů, varuje rozvědka

  • 507
Německá kontrarozvědka se obává, že s přibývajícími útoky na imigranty mohou v zemi vzniknout nová pravicová uskupení, která se zapojí do organizování násilností. Zároveň mluví o možnosti, že v zemi vznikají i spící buňky islamistů, kteří přišli do země mezi žadateli o azyl.

Možnost vzniku nových pravicových uskupení zmínil v rozhovoru pro agenturu DPA šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Podle něj však zatím nic nenasvědčuje vytvoření koordinované extremistické skupiny, která by působila na celostátní úrovni.

Po vrcholu migrační krize, kdy loni přišlo do Německa 1,1 milionu uprchlíků, začalo v Německu přibývat útoků na ubytovny pro běžence. Pachatelé v některých případech napadali přistěhovalce slovně, objevily se ale i desítky případů ubytoven počmáraných hákovými kříži nebo dokonce podpálených. Podle BfV má naprostá většina útoků krajně pravicový motiv.

Šéf úřadu, který zastává v Německu funkci civilní kontrarozvědky a zaměřuje se především na sledování politického a náboženského extremismu, řekl DPA, že zatím nelze mluvit o krajně pravicovém terorismu. „Může se ale klidně stát, že se vytvoří nová uskupení pravicových teroristů nebo malé skupinky, které budou plánovat útoky na žadatele o azyl nebo ubytovny pro uprchlíky,“ řekl Maassen.

O existenci nějakého násilného extrémně pravicového uskupení, které by působilo na celoněmecké nebo dokonce na evropské úrovni, zatím BfV nemá informace. Podle Maassena vznikají podobné skupiny spíš na lokální úrovni, případně na sociálních sítích.

Šéf BfV ale považuje za nebezpečné, že mezi pachateli útoků na uprchlíky jsou i lidé, kteří v minulosti neměli žádné vazby na krajní pravici a politicky se hlásili spíš k sociální demokracii (SPD) nebo k postkomunistické Levici. Mnozí z nich však podle Maassena podlehli populistickým heslům extrémní pravice a radikalizovali se natolik, že přistoupili i k násilným činům.

Spící buňky

Německé tajné služby řeší i možnost teroristických útoků radikálních islamistů. Podle viceprezidenta BfV Manreda Hausera se mezi běženci do země infiltrovali islamisté, kteří zde zakládají spící buňky. „Musíme si připustit, že máme v Německu spící buňky,” řekl Hauser radiu BBC.

Podle Hausera teroristé přijeli do země jako žadatele o azyl. “Máme zprávy, že mezi uprchlíky jsou ukrytá komanda. Existují stovky takových zpráv. Některé přímo z řad uprchlíků,“ dodal Hauser. BfV tyto zprávy nyní ověřuje. Podle Hausera je však velice pravděpodobné, že v Německu už nyní operují buňky Islámského státu.

Německo v červenci zasáhly čtyři útoky, z nichž dva vyšetřovatelé hodnotí jako teroristický čin. Během jednoho týdne zranil mladý Afghánec ve vlaku v Bavorsku nožem a sekerou pět lidí, než ho policie zastřelila. Mladík íránského původu poté zastřelil v Mnichově devět lidí, než spáchal sebevraždu.

V Bádensku-Württembersku napadl přistěhovalec nožem svou družku a zabil ji, v bavorském Ansbachu se odpálil sebevražedný útočník a zranil 15 lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video