Skupina migrantů zablokovala na řecko-makedonské hranici železniční trať...

Skupina migrantů zablokovala na řecko-makedonské hranici železniční trať (3.3.2016) | foto: Reuters

Nepouštějte migranty dál. Není důvod, apeluje na Řecko rakouský ministr

  • 774
Pro útěk z Řecka neexistuje žádný důvod, proto by Řekové neměli migranty pouštět dál na západ. Řekl to rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, podle kterého by poté běženci ztratili perspektivu života v bohatém Německu. Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval ekonomické migranty, aby nevěřili převaděčům a do Evropy nepřicházeli.

Kurz to prohlásil v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung. Ministr uvedl, že otevřít v létě 2015 hranice a umožnit běžencům, aby pokračovali v cestě napříč EU, byla závažná chyba, kterou je nutné rychle napravit.

„Pro útěk z Řecka neexistuje žádný důvod. Není proto možné, aby ti, kterým se podaří dostat do Řecka, mohli automaticky pokračovat dál,“ řekl.

Podle něj je Vídeň připravena pomoci Aténám při zvládání uprchlické krize. Připomněl však, že Rakousko, které má 8,5 milionu obyvatel, dokázalo loni i bez mezinárodní pomoci přijmout 100 tisíc uprchlíků, zatímco v jedenáctimilionovém Řecku jich nyní je 25 tisíc.

Kurz označil za absurdní, že běženci na řecko-makedonské hranici demonstrují za to, aby se dostali z členské země EU do nečlenské. „Musíme přece čestně přiznat, že tady nejde o hledání ochrany, ale o hledání lepší ekonomické budoucnosti,“ řekl.

Skupina migrantů zablokovala železniční trať

Skupina uprchlíků na řecké straně hranice s Makedonií zablokovala ve čtvrtek železniční trať, která vede přes hraniční čáru. Protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim, aby mohli pokračovat v cestě směrem do západní Evropy.

Nejezděte do Evropy, vyzval Tusk ekonomické migranty

Předseda Evropské rady Donald Tusk v Aténách důrazně vyzval ekonomické migranty, aby neriskovali životy nesmyslnou cestou do Evropy.

„Chci apelovat na všechny potenciální nelegální ekonomické migranty, ať jsou kdekoli: Nejezděte do Evropy. Nevěřte převaděčům. Neriskujte své životy a svoje peníze. Je to všechno k ničemu,“ prohlásil Tusk.

„Řecko nebo jakákoli jiný evropský stát již nebudou tranzitními zeměmi. Schengenská pravidla znovu vstoupí v platnost," uvádí se v oficiálním prohlášení šéfa Evropské rady, které jeho úřad poskytl novinářům.

Skupina desítek lidí si lehla na koleje, a zabránila tak v jízdě nákladnímu vlaku, který právě přijel z Makedonie a směřoval dál na jih. V oblasti hraničního přechodu Idomeni-Gevgelija je kolem 10 tisíc lidí, kteří čekají, až budou moci pokračovat v cestě.

Makedonské úřady ale hodlají vpouštět jen tolik lidí, kolik jich pustí dál Srbsko na jejich společné hranici.

Řecká policie uvedla, že v posledních 24 hodinách přijala Makedonie 500 lidí. Pak ale některé z nich zase vrátila kvůli nesrovnalostem v jejich dokladech.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas ve středu varoval řecké starosty měst a obcí, že v příštích dvou až třech letech už makedonská hranice zůstane prakticky nepropustná. Podle něj se Řecko z tranzitní země stává pro uprchlíky státem cílovým.

K přechodu každý den přicházejí stovky migrantů

Situace na hraničním přechodu Idomeni-Gevgelija je podle zpráv z místa kritická. Každý den sem přichází stovky nových uprchlíků, píše agentura Reuters.

V pondělí se tam běžencům podařilo vyrazit hraniční bránu, takže makedonské pořádkové síly použily slzný plyn a přistavily si i vodní děla. Lidé, kteří nemohou postupovat dále přes hranici, vybudovali na dohled Makedonii rozsáhlé stanové městečko (více o situaci v Idomeni zde).

Současnou situaci v Idomeni spustilo postupné uzavírání hranic států na takzvané balkánské trase. Pětice zemí - Rakousko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko - se před pár dny dohodla na posílení hraničních kontrol. Kvůli zpřísnění kontrol v Řecku uvázlo podle údajů úřadů už kolem 25 tisíc lidí. Jen v únoru přitom přišlo do Řecka z Turecka přes 55 tisíc migrantů.

Makedonské úřady otevírají hraniční přechod jen několikrát za den, vždy na zhruba dvě hodiny. Makedonie už dříve oznámila, že bude na své území pouštět denně jen tolik uprchlíků, kolik jich dál pustí její severní soused Srbsko.

Běženci se na balkánskou trasu dostávají po připlutí přes Středozemní a Egejské moře z Turecka. Jen v prvních dvou měsících letošního roku jich připlulo téměř 132 tisíc, což je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) víc než za celou první polovinu roku 2015.

V průměru tak připlouvají do Řecka dva tisíce lidí denně. Podle agentury Reuters vyvíjí nyní především Německo tlak na Turecko, aby propouštělo denně do Řecka nanejvýš tisíc běženců. Zbytek by se posílal pak přímo z Turecka do jiných zemí EU. Finanční podpora Turecku má pak vést i k tomu, aby země udržovala na přijatelné úrovni uprchlické tábory na svém území a udržela v nich co nejvíce běženců.

Podívejte se na letecké záběry z řeckého Idomeni:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video