Tusk převzal vedení Evropské rady, po pěti letech střídá Van Rompuye.

Tusk převzal vedení Evropské rady, po pěti letech střídá Van Rompuye. | foto: AP

Nastal čas zavřít migrační trasu z Libye do Itálie, prohlásil Tusk

  • 247
Nastal čas uzavřít migrační cestu z Libye do Itálie, řekl po jednání s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem předseda vrcholných schůzek zemí EU Donald Tusk. Konkrétními návrhy, jak přesně toho dosáhnout, budou premiéři a prezidenti zemí Evropské unie probírat v pátek při své neformální schůzce v maltské La Vallettě.

Evropa už podle Tuska ve východním Středomoří ukázala, že ve spolupráci s partnery dokáže migrační trasy uzavřít. Šéf Evropské rady přitom připomněl dohodu unie s Tureckem, která omezila příchody migrantů do Řecka přes turecké území.

Po tomto kroku se hlavním koridorem migrace do Evropy, především z afrických států, opět stalo centrální Středomoří. Loni do EU - tedy prakticky do Itálie - dorazilo tímto způsobem okolo 181 000 lidí, tisíce při pokusu překonat moře zemřely.

Schůzka na Maltě oznámí vyšší podporu a pomoc libyjské pobřežní stráži, spolupráci při ochraně jižní hranice země, ale i snahu zlepšit způsoby zachytávání migrantů v Libyi a zajistit jejich návrat zpět do zemí původu, či podporu komunit na pobřeží tak, aby měly alternativu ke spolupráci s pašeráckými a převaděčskými gangy.

Tusk o věci ve středu podle svých slov „dlouze hovořil“ s italským premiérem Paolem Gentilonim a nyní novináře ujistil, že uzavření trasy je v evropských a libyjských možnostech. „Potřebujeme jen plnou rozhodnost to udělat. Dlužíme to těm, kdo riskují své životy, ale také Italům a všem Evropanům,“ dodal Tusk.

Sarrádž před novináři migraci označil spolu s terorismem za dva hlavní okruhy společného zájmu jeho vlády a Evropské unie. „Migrační problematika je dramatická a má mnoho rovin - bezpečnostní, sociální, ekonomickou a politickou. Musíme najít cestu, jak vyřešit všechny tyto prvky,“ řekl Libyjec. Společně je podle něj třeba cestu uzavřít a vracet migranty do zemí původu, kde ovšem budou moci najít práci a nebudou nuceni riskovat životy při dalším pokusu odejít jinam.

V Libyi samotné, kde EU podporuje mezinárodně uznanou vládu, je podle Tuska nyní potřeba začít jednat s těmi, kdo zatím nové instituce nepodporují. „Libyjci prokázali rozhodnost v boji s terorismem, nicméně hrozba v Libyi a okolních zemích trvá a je tak třeba v úsilí vytrvat, aby byl terorismus vymýcen a nevrátil se.“ Sarrádž ujistil, že v boji s terorismem jeho země svou roli plní a hodlá v tom pokračovat i přes vysoké náklady, včetně úmrtí a zranění, které to přináší. „Doufáme, že mechanismy evropské pomoci Libyi budou praktičtější,“ řekl libyjský premiér.

Migranti do Itálie (modře) plují na lodích pašeráku od pobřeží Libye (červeně)

Migranti do Itálie (modře) plují na lodích pašeráku od pobřeží Libye (červeně)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video